Guvernér Rusnok a kdo dál? Zeman řekl svá jména pro ČNB

Hra o dvě jména v prestižní instituci, centrální bance, je u konce. Prezident Zeman řekl, koho jmenuje na uvolněná místa v Bankovní radě ČNB.

Představa prezidenta Miloše Zemana o budoucí podobě České národní banky dostala konkrétní obrysy. Už minulý týden hlava státu potvrdila, že novým guvernérem jmenuje ke konci května svého někdejšího úřednického premiéra Jiřího Rusnoka.

Členové bankovní rady ČNB 

guvernér Miroslav Singer ⇒ Jiří Rusnok
viceguvernér Mojmír Hampl
viceguvernér Vladimír Tomšík
člen Kamil Janáček  ⇒ Tomáš Nidetzký
člen Lubomír Lízal (končí v únoru 2017)
člen Jiří Rusnok  ⇒ Vojtěch Benda
člen Pavel Řežábek (končí v únoru 2017)

Ten byl dosud členem v bankovní rady ČNB, v níž současně končí mandát Kamilovi Janáčkovi.

Po dnešku je jasné, kdo uvolněná dvě křesla obsadí. Podle očekávání se prvním z radních stane bývalý hlavní ekonom ING Vojtěch Benda, kterého si prosadil Jiří Rusnok. Benda dosud působil jako jeho poradce, Hospodářské noviny minulý týden informovaly, že už byl i na konzultacích u prezidenta a jeho jmenování je prakticky jisté: “Obecně platí, že prezident chce Rusnokovi vyhovět, aby tam byli jemu blízcí lidé v situaci, kdy jsou Zemanem jmenovaní členové bankovní rady v menšině,” citoval list zdroj obeznámený s jednáním o obsazení bankovní rady.

Druhým mužem, který dnes od Zemana na Hradě získá jmenování do Bankovní rady ČNB na šestileté funkční období je Tomáš Nidetzký, generální ředitel obchodu NN (dříve ING) pojišťovny a penzijní společnosti. Mimochodem, v ING působil deset let – například na pozici šéfa penzijního fondu – Jiří Rusnok.

Analytik Komerční banky David Kocourek uvedl v rozhovoru pro ČTK, že výběr Bendy i Nidetzkého je velkým diplomatickým úspěchem Rusnoka, protože existují kandidáti, kteří mají loajálnější názory k názorům prezidenta Zemana. Ke jménu Vojtěcha Bendy pak podotkl: “Budoucí guvernér Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB,” řekl agentuře Kocourek.