Policie potvrdila, že na parlamentní volby útočili hackeři

Je to už bezmála čtvrt roku, co policie začala vyšetřovat, proč byly nepřístupné volební weby statistického úřadu. Policisté nyní potvrdili, že šlo skutečnečně o hackerský útok. Pachatele, který sál za DDoS útokem, ale zatím nevypátrala. Stejně neúspěšné byly snahy dopadnout hackery, kteří v minulosti nabourali mailovou poštu bývalého premiéra Bohuslava Sobotky či se pokusili prolomit počítačovou síť jeho přítele Radka Pokorného.

“Vyšetřování zatím nepřineslo odpověď na otázku, kdo za volebním útokem stál,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policie oficiálně nechce o detailech vyšetřování mluvit, z jejího stanoviska je ale zřejmé, že po pachatelích dál pátrá. Rovněž vůbec poprvé policisté potvrdili verzi statistického úřadu, že šlo skutečně o kyberútok a nikoli prosté přetížení webu.

“Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, sekce kybernetické kriminality, se stále zabývá DDoS útokem na komunikační infrastrukturu externího dodavatele ČSÚ. O tom, jak dlouho bude trvat prověřování, zatím nebudeme spekulovat,” uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Ačkoli policie nemá pachatele a tudíž ani motiv, je si podle Ibeheje jista, že se útok nijak nepromítl do sčítání hlasů. “V této souvislosti bychom chtěli garantovat, že tento DDoS útok žádným způsobem neovlivnil sčítání ani zpracování hlasů, neboť weby zveřejňovaly pouze výsledky a nesloužily tedy k přenosu dat z volebních míst či k jejich následnému zpracování,” dodal Ibehej.

K tomuto tématu

» Detaily hackerského útoku na českou diplomacii
» Mnohem víc než Modrá velryba: Někdo se dívá
» Jaká data ukradli hackeři u Zaorálka?

O možném kybernetickém pokusu o ovlivnění voleb jsme psali v loňském dubnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. A to v souvislosti s obřím útokem na počítačovou síť tuzemských diplomatů, který nerušeně probíhal v podstatě celý rok 2016. Jedna z vyšetřovacích verzí přitom pracovala s tím, že útok na servery ministerstva zahraničí byl jen jakýmsi testem před mnohem větší a významnější akcí: jako je třeba pokus o ovlivnění voleb. Parlamentních nebo prezidentských.

To, že s možným ovlivněním voleb pracují i české úřady, potvrdil loni v červenci i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Po jednání s experty oznámil, že ministerstvo vnitra se zaměří právě na ochranu voleb.  “Pro mne je důležité, aby mě zástupci všech těchto institucí ujistili o tom, že Česká republika bude připravena a že nebude možné zasáhnout do přípravy voleb, sčítání hlasů a zveřejňování výsledků voleb,” prohlásil tehdy Sobotka.

Volby přitom na rozdíl od řady jiných zemí probíhají “postaru”:  s využitím papíru a tužky. Jako rizikové vnitro vyhodnotilo elektronické vytváření registrů pro voličské seznamy. Experti upozorňovali na možnost, že se někdo pokusí zahltit obsluhující servery.

Další problémy očekávali při představení výsledků. Premiér proto nechal sestavit expertní skupinu, která měla na starost ochranu organizace voleb na ministerstvu vnitra a přípravu systémů ČSÚ, který měl právě zpracování výsledků na starosti.