Hadí lázně: Protikorupční fond podává trestní oznámení

Do případu expresního zrušení památkové ochrany teplických Hadích lázní, o němž poslední hodiny ve funkci ministra kultury rozhodl Antonín Staněk, se bude muset vložit policie. Nadační fond proti korupci totiž v případu chystá trestní oznámení.

Navzdory opakovaným verdiktům ministerstva kultury i nesouhlasným posudkům památkářů Antonín Staněk poslední den ve funkci rozhodl, že klasicistní budova po jedenašedesáti letech nově nebude památkově chráněná. Vyšel tak vstříc majiteli lázní Jaroslavu Třešňákovi, jinak též sponzorovi loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana.

Psali jsme:
» Poslední podpis ministra Staňka
» Dokument: Proč Staněk rozhodl ve prospěch Zemanova sponzora
» Vláda se otřásá v základech. Kvůli Staňkovi

Antonín Staněk vydal nečekané rozhodnutí během čtyř pracovních dní. V pátek 26. července mu na stole přistál rozklad majitele lázní Třešňáka, který napadl původní zamítavé rozhodnutí ministerstva z 8. července. 31. července – v den, kdy opouštěl funkci – pak Antonín Staněk rozhodl zcela opačně a památkovou ochranu zrušil.

“Veškeré okolnosti případu jsou natolik podezřelé, že je vhodné, aby věc vyšetřila policie,” uvedl ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha. Fond proto v případu chystá trestní oznámení.

Antonín Staněk se k případu dosud nijak nevyjádřil. Redakci Neovlivní.cz pouze napsal, že své stanovisko nachystá ke konci srpna po návratu z dovolené. Zde jsou shrnuty Staňkovy argumenty, jak je popsal ve sporném rozhodnutí.

Vyšetřování policie je v tuto chvíli v podstatě jedinou – byť zatím jen teoretickou šancí – že by se Staňkův verdikt mohl zvrátit. Ministr je totiž v celém soukolí nejvyšším správním orgánem, který je oprávněný rozhodnutí o památkové ochraně vydat. Poté, co rozhodne on, už není možné se odvolat.

Proti Staňkovu rozhodnutí v případě Hadích lázní protestovala řada politiků, ovšem vesměs těch opozičních. Jan Hamáček, předseda ČSSD, která Staňka do vlády nominovala, jej dosud nijak nekomentoval.

Nečekaně ostrou kritiku sklidil exministr od památkářů. “V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. V případě vrcholného orgánu, který má mj. i dohlížet na ochranu kulturního dědictví, se jedná o postoj, který je zcela mimo racionální uvažování,” prohlásil šéf ústeckých památkářů Petr Hrubý.