Hájkova petice za odchod z NATO skončila fiaskem

Petr Hájek, bývalý vicekancléř Pražského hradu a blízký spolupracovník někdejšího prezidenta Václava Klause, neuspěl se svou peticí za odchod České republiky z NATO. Přestože sliboval řádově vyšší počet podpisů, než měla jeho poslední petice “Antimajdan”, výsledek je téměř stejný. Odchod z NATO si přeje jen několik tisícovek Čechů.

Ještě v březnu se Hájek na svém webu Protiproud radoval. “Petici, vyzývající české politiky, aby ve veřejném prostoru zahájili diskusi o odchodu naší země z NATO, jsme zveřejnili ve čtvrtek (12. března). Za necelé tři dny se k ní svým podpisem připojilo bezmála tři a půl tisíce občanů a stovky dalších podpisů každou hodinu přibývají,” oznamoval Hájek.

A burcoval odpůrce Severoatlantické aliance k ještě větší aktivitě. “Právě před rokem zorganizoval Protiproud petici ‘Antimajdan’, jež se setkala s velkým ohlasem. Názor mnoha tisíc občanů naše vláda tehdy ignorovala. Je zjevné, že pokud tato petice dosáhne řádově lepšího výsledku, ignorovat ji nebude moci ani vláda, ani náš zákonodárný sbor,” psala v březnu někdejší pravá ruka prezidenta Klause.

Jenže od té doby už podpisy tak rychle nepřibývají. Naopak. Počet petentů už (až na výjimky) nestoupá, zastavil se zhruba na sedmi tisících.

Hájek je jedním z nejhlasitějších stoupenců ruského prezidenta Vladimira Putina v českém mediálním prostoru. Důvod k opuštění Severoatlantické aliance by se podle někdejšího hradního vicekancléře dal shrnout do jediné teze: “Do NATO jsme vstupovali v přesvědčení, že jde o obrannou alianci, která je otevřena každému státu, který se chce podílet na vyšší míře mezinárodní bezpečnosti po skončení studené války – tedy na příklad i Ruské federaci. NATO se však od té doby přeměnilo v útočnou pěst, v níž dominují zájmy Spojených států,” tvrdí Hájek.

Mimochodem, byl to právě Hájkův bývalý šéf Václav Klaus, který se jako premiér České republiky o vstup do NATO přičinil.

Web bývalého prezidentova spolupracovníka vychází v češtině a ruštině, jeho obsah je výrazně proputinovský: píše o kyjevských pučistech a zločinných Američanech, straší plánem na okupaci ČR ze strany NATO a údajnými záměry USA na zotročení Česka.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf