Hamáček oznámil, že podá žalobu o 10 milionů

Cítí se dotčen informacemi, že chystal handl s Rusy v kauze Vrbětice

Vicepremiér Jan Hamáček oznámil, že podá žalobu kvůli reportáži o podezření z handlu v kauze Vrbětice. Chce po portálu SeznamZprávy deset milionů korun, které v případě výhry věnuje na charitu pro policisty. Na autory reportáže také hodlá podat trestní oznámení.

Foto: Úřad vlády ČR

Současně chce Hamáček omluvu od opozice za slova o vlastizrádcích.

“Nebyl předložen žádný důkaz,” řekl vicepremiér na středeční tiskové konferenci, kde s ním byli přítomni další lidé z vedení ČSSD. Hamáček ale nepřipustil na tiskovce žádné otázky.

Je to po dlouhé době poprvé, co politik ve vrcholové funkci posílá novináře k soudu a na policii. Naposledy to udělal Miloš Zeman, když na přelomu tisíciletí oznámil, že zažaluje týdeník Respekt, aby ho zničil. Z žaloby nakonec nic nebylo.

Jan Hamáček se na tiskové konferenci odvolával na údajná svědectví dalších účastníků schůzky, na které podle SeznamZprávy mluvil o výměnném obchodu s Rusy: změkčení dopadů vrbětické aféry výměnou za vakcíny Sputnik a zprostředkování schůzky Biden-Putin v Praze. Nikdo ze svědků to podle Hamáčka nepotvrdil.

Realita je ale taková, že nikdo z dalších účastníků zatím výslovně neřekl: Hamáček o žádném handlu nemluvil. Policejní prezident Jan Švejdar například odmítá odpovědět s tím, že vše poví do policejního protokolu k Vrbětickému případu.

Po celodenním mlčení se také za vicepremiéra postavil Andrej Babiš. V rozhovoru pro ČT uvedl: Hamáčkovi věřím. To, že by mohl v Rusku měnit Vrbětice za Sputnik, je nesmysl.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email