Hamplová jako Sládek: Jsem proti diskriminaci, ale romské děti mají mít vlastní třídy

Senátorka by byla nejraději, kdyby romské děti nechodily do školy s ostatními.

Je to přesně měsíc, co policie začala prověřovat jednání senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, která šířila dezinformační příspěvek o Ukrajincích a tuberkulóze. Nejnověji politička promluvila na půdě Senátu způsobem, na jaký byla veřejnost zvyklá z devadesátých let od vůdce republikánů Miroslava Sládka.


Foto: Dreamer Company / Shutterstock.com

Senátorka se vyjadřovala k diskriminaci, kterou podle svých slov odsuzuje. Jedním dechem ale dodala, že školy by měly mít speciální třídy pro romské děti.

“K tomu segregovanému školství. Musí být společně děti všechny. Romské, české atd. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok. Zdravý rozum bych apelovala a abychom mohli třeba jít EU příkladem, jak si to v ČR upravíme,” uvedla senátorka ve svém čtvrtečním projevu na schůzi senátu k balíčku o normách pro orgány pro rovné zacházení.

Letos v únoru policie oznámila, že se zabývá šířením lživého příspěvku o údajných mimořádných kontrolách na tuberkulózu, kterou podle řetězových mailů měli nařídit olomoučtí hygienici. Zprávu sdílela na svém facebookovém profilu právě senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která údajná vyšetření dala do souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků v regionu.

“Určitě za to nemůže migrace z Afriky a z východu… Určitě ne. Ta tuberkulóza sem “spadla z oblakov”. Je mi z toho, jak nás na jedné straně tlačili do testovacích vakcín, a na druhé nás všemu příchozímu vystavují, lidsky zle…PS: Obyvatelé Olomouckého kraje, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků, dnes obdrželi dopisy od “hygieny”, v nichž všechny žádají, aby se nechali neplánovaně vyšetřit na tuberkulózu,” napsala v senátorka.

Hygienici ale obratem oznámili, že nic z toho není pravda a žádná vyšetření nenařídili. Za lež označil informaci i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

“KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,” stojí v prohlášení hygieniků z Olomouckého kraje.

Případ řeší policie, která oznámila, že zjišťuje, zda šířením zprávy nebyl spáchaný trestný čin.

“Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme zda nedošlo ke spáchání trestného činu,” uvedla policie.

Hamplová následně příspěvek smazala a za jeho šíření se omluvila. Ale tvrdí, že jí mohl přijít příspěvek schválně, aby ji poškodil.

“Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,” prohlásila senátorka.

Zdroj náhledové foto: Dreamer Company / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email