Harry Potter a minové pole slov

Fantastická zvířata 3 jsou v kinech. Jejich autorka J. K. Rowlingová byla svržena z piedestalu v rámci kulturních válek. Oprávněně?

Pokud souhlasíte s tvrzením, že existuje název pro „lidi, kteří menstruují“ a je jím slovo „ženy“, máte problém. Problém jako J. K. Rowlingová. Donedávna všemi milovaná spisovatelka, která stvořila svůj vlastní vesmír plný kouzel a znovu naučila děti číst, byla svržena z piedestalu v rámci kulturních válek, v nichž k rychlému odsudku stačí velmi málo. Jedna bomba hnojůvka, pokud se uchýlíme ke slovníku z knih o Harrym Potterovi. Příběh pádu J. K. Rowlingové je pozoruhodný. Zvlášť proto, že se na něm podepsaly „děti“, které svou tvorbou pomohla vychovat k větší otevřenosti a vstřícnosti k jinakosti.


J. K. Rowlingová  Foto: Cubankite / Shutterstock.com

V první den letošního roku měli „potterheads“, jak si skalní příznivci ságy o Harrym Potterovi říkají, svátek. Filmové studio Warner Bros. a streamingová HBO odvysílaly televizní speciál, ve kterém se tvůrci a herci filmů o „chlapci, který přežil“ vrátili do Bradavic. Tedy do školy čar a kouzel, která se na filmovém plátně objevila pod taktovkou režiséra Chrise Columbuse poprvé právě před dvaceti lety.

Koktejl dojetí a sentimentu měl trpkou příchuť, protože ta, bez níž by nic z toho nebylo možné, na place chyběla. Spisovatelka Joanne Rowlingová se mihla jen v klipech natočených dva tři roky zpátky. „Její důležitost je bagatelizována,“ konstatoval Ed Power v deníku The Telegraph. „Dokonce i mudla (člověk bez kouzelnických schopností, pozn. red.) by usoudil, že nedostatek času, který Rowlingové v tomto dokumentu věnovali, má co do činění s veřejnou kritikou, které se jí dostalo od hvězd z této ságy v reakci na její názory na translidi.“

Proti Rowlingové se v průběhu uplynulých měsíců nakonec vymezili všichni tři klíčoví dětští herci, kteří autorce vděčí za svou kariéru. Daniel Radcliffe (Harry Potter), Emma Watsonová (Hermiona Grangerová) i Rupert Grint (Ron Weasley). Postavily se proti ní i další osobnosti kulturního světa, zvlášť za zmínku stojí Eddie Redmayne alias Mlok Scamander, hrdina další knižní a filmové ságy od JKR Fantastická zvířata. Dále nejrůznější mluvčí skupin hájících práva transgenderových osob. Lidskoprávní aktivisté. Ale i docela běžní čtenáři.

Že svými výroky zasáhla mnohé, asi nejlépe dokládá zpráva z města Chelmsford ležícího na východě Anglie. Nachází se tu škola Boswells pro děti ve věku od 11 do 18 let, která svých šest budov pojmenovala po úctyhodných Britech. Budova s červenou omítkou nesla jméno „Rowling“, ale minulý čas je namístě. „Na podzim roku 2021 jsme na základě četných žádostí studentů, zaměstnanců i celoškolního hlasování změnili design i název,“ citovala agentura AFP ředitele školy Stephena Mansella. Už tedy ne budova Rowlingové, ale Kelly Holmesové, britské atletky. „Chceme u nás vytvářet živou, inkluzivní a demokratickou komunitu. Podporujeme studenty, aby se stali nezávislými a sebevědomými občany,“ dodal ředitel.

Což je mimochodem něco, k čemu své dětské hrdiny vedla v knihách i samotná Rowlingová. Kdo její tvorbu zná, ví, že i ten nejslabší článek se nakonec může stát hrdinou. Že přehlížet či opovrhovat jinými tvory, ať už jsou to skřítkové, obři, kentauři, či vlkodlaci, může jenom hlupák. A že nikdo není nadřazený jen díky tomu, že má „čistou kouzelnickou krev“. Tím hlavním, když stojíte proti krajnímu zlu, může být čistá láska a pochopení.

Sama Rowlingová na podobné zprávy reaguje sporadicky. Podle jejích tiskových zástupců k tématu řekla, co chtěla.

Její současný postoj se dá ilustrovat větou, již pronesla v srpnu 2020, když vracela cenu, kterou jí o rok dříve udělila lidskoprávní organizace Roberta F. Kennedyho vyznamenávající osobnosti, které se dlouhodobě zasazují o rovnoprávnost.

Rowlingová jim cenu Ripple of Hope poslala zpátky, když si vyslechla kritiku z úst Kerry Kennedyové. Předsedkyně Kennedyho organizace vyjádřila „hluboké zklamání“ z „útoků“ spisovatelky na transgender komunitu, které jsou podle ní „v rozporu se základním přesvědčením a hodnotami organizace“ a rovněž „odmítnutím vizí, které zastával můj otec“. JKR vzkázala, že ji tato slova hluboce zarmoutila, ale: „žádná cena mě nikdy nepřiměje, abych zradila to, co mi káže mé svědomí.“

Co káže svědomí J. K. Rowlingové

Celá anabáze začala nejpozději na sklonku roku 2019.

Tehdy se spisovatelka, která má aktuálně na Twitteru 14 milionů sledujících, zastala ženy jménem Maya Forstaterová. Britka vedla pracovně-právní spor se svým bývalým zaměstnavatelem, think tankem, který jí ukončil smlouvu poté, co veřejně kritizovala plán britské vlády umožnit lidem, aby sami identifikovali své pohlaví. Forstaterová napsala, že nevěří, že je možné změnit pohlaví. A že muži, byť podstoupí zákrok na změnu pohlaví, jsou pro ni muži, i když na ně zákon bude pohlížet jako na ženy. „Zkrátka si nemyslím, že je správné nutit lidi přistoupit na iluzi, že transženy jsou ženy,“ napsala kolegovi z práce v soukromé zprávě, která se posléze stala jedním z důkazů v soudní při.


Fantastic Beasts 3 Foto: Shutterstock.com

Nebudeme zabíhat do detailů. Důležité je, že Rowlingová ji veřejně podpořila. Ke kauze napsala: „Oblékejte se, jak je libo. Nazývejte sami sebe, jak se vám zlíbí. Spěte s kýmkoli dospělým, kdo s tím souhlasí. Žijte ten nejlepší život – v míru a bezpečí. Ale trestat ženy vyhozením z práce, když řeknou, že pohlaví existuje?“

Vyvolala pozdvižení, ale tehdy se ještě debata točila spíše kolem svobody projevu než kolem pranýřování autorky. Lidskoprávní aktivisté nabádali k většímu pochopení. „Nebudeme komentovat prohlášení paní Rowlingové, ale celý ten případ je větší. Je o tom, jak důležitá je důstojnost a respekt na pracovišti. Translidé čelí obrovské míře zneužívání a diskriminace. Přičemž jeden z osmi – 12 % – byl jen během posledního roku v práci napaden,“ citovala například CNN z prohlášení organizace pro práva LGBT Stonewall.

Rowlingová téma neopustila. A v červnu 2020 už se o ní psalo, že je transfobní. (Transfobie je strach či diskriminace transgenderových a transsexuálních osob. Ve velké zkratce tedy odpor vůči lidem, jejichž identita je jiná než pohlaví, se kterým se narodili. Patří sem rovněž celá paleta lidí, kteří se vymykají klasickému binárnímu rozdělení muž–žena.)

Nálepku transfobní osoby odstartoval opět tweet. Rowlingová si sarkasticky rýpla do názorového článku publikovaného na platformě Devex, ve kterém autorky žádaly, aby byl post-covidový svět rovnoprávnější „pro lidi, kteří menstruují“. „Lidé, kteří menstruují. Jsem si jistá, že pro takové lidi jsme měli nějaké slovo. Napovězte mi někdo,“ glosovala Rowlingová.

A bylo to.

Sžíravých komentářů v médiích najdete přehršel, zásadní jsou ale reakce, a že jich byly desítky tisíc, které sklidila přímo pod příspěvkem. Mnohé se točily kolem toho, jak je autorka zklamala. Jak jí věřili, že je otevřená a lidská – a teď tohle. Za všechny citujme třeba Juliuse Schwerka, který se narodil jako žena, ale cítí se být mužem; i tak vypadá. „Hádejte co, J. K. Rowlingová? Moje tělo je schopno menstruovat,“ připsal k příspěvku s vlastní fotkou. „A teď si s tím lámejte hlavu. Protože to nejsou pouze ženy, které menstruují. A ne všechny ženy menstruují.“

Rowlingová odmítla, že by byla transfobní, a stála si za svým: „Pokud pohlaví není skutečné, pak nemůže existovat ani přitažlivost mezi lidmi stejného pohlaví. Pokud pohlaví není skutečné, pak je vymazána realita života žen po celém světě. Znám a miluji translidi, ale vymazání pojmu pohlaví zbavuje mnohé z nich možnosti smysluplně diskutovat o svém životě. Není nenávistí říkat pravdu.“

Po čtyřech dnech publikovala rozsáhlou esej. Ve 3600 slovech zformulovala své postoje. Svěřila se mimo jiné s tím, že v mládí čelila sexuálnímu a domácímu násilí, o čemž po celých dvacet let, co je veřejnosti na očích, nepromluvila. „Teď se o těchto věcech zmiňuji nikoli ve snaze získat sympatie, ale ze solidarity s obrovským počtem žen, které mají podobnou historii jako já. A kterým je nadáváno, že jsou bigotní, protože mají obavy o prostor pro své pohlaví,“ napsala.


Foto: Shutterstock

Z eseje lze vyčíst, že posilování práv transgender osob může podle ní v konečném důsledku poškodit práva žen, o která po staletí bojovaly (a bojují).

Reakce byly vesměs negativní. Prý jen svými transfobními výlevy zapleveluje veřejný prostor, což jedni označili za snahu udržet si pozornost, druzí za přezíravost mocné a bohaté ženy vůči skupině, která trpí.

A veřejně už se proti Rowlingové postavil „její Harry“; herec Daniel Radcliffe, kterého vybrala ze stovek dětí při úvodním castingu do role čarodějného učně a který pak dospíval spolu se svým filmovým hrdinou před kamerou po boku těch nejlepších britských herců, kteří mají v sérii dospělácké role.

Radcliffe napsal vlastní esej pro neziskovou organizaci na podporu LGBTQ The Trevor Project, s níž dlouhodobě spolupracuje. „Transgenderové ženy jsou ženy. Je jasné, že musíme na podporu transgender a nebinárních lidí udělat víc. Nikoli znehodnocovat jejich identitu a způsobovat další škody,“ uvedl. A vyjádřil hluboký soucit se všemi, kteří nyní mají pocit, že ve světle poznámek J. K. Rowlingové byl jejich prožitek z knih pošpiněn a ponížen. „Jestli vás tyto knihy naučily, že láska je nejsilnější silou ve vesmíru, která je schopna překonat cokoli, jestli vás naučily, že síla vychází z rozmanitosti a že dogmatické myšlenky o čistotě vedou k útlaku zranitelných skupin, pokud jste určitou postavu cítili jako trans, nebinární či genderově proměnlivou, gaye nebo bisexuála, pokud jste v těchto příbězích našli něco, co vám pomohlo kdekoli ve vašem životě, nenechte si to vzít.“

A přidala se i „Hermiona“: „Trans lidé jsou tím, kým říkají, že jsou. Zaslouží si žít svůj život, aniž by byli neustále zpochybňováni, nebo jim někdo říkal, že nejsou tím, za koho se vydávají,“ uvedla herečka, ikona své generace Emma Watsonová.

Za všechny ostatní pak citujme americkou nevládní organizaci pro monitorování médií GLAAD, která vznikla jako štít proti očerňujícímu zpravodajství o LGBT komunitě: „V roce 2020 neexistuje žádná omluva pro to, udělat si terč z translidí. Stojíme za trans mládeží, zvláště za těmi fanoušky Harryho Pottera, kteří se cítí zranění jejími nepřesnými a krutými tweety.“

Za vším hledej Žida

Hromadný odsudek myšlenek, které Rowlingová předestřela, jako by odzátkoval potřebu podrobit kritice všechno, čeho se autorka dopustila.

Sága o Harrym Potterovi se s více než 500 miliony prodaných kopií stala nejprodávanější sérií románů všech dob. Teď zjistíte, že systém třídění (do univerzitních kolejí) a kastování v kouzelnickém světě je v podstatě fašistický. Ekonomický systém vylíčený v knihách feudální. Byť ani kritici nemohou popřít, že v sérii vystupují silné ženské hrdinky, obecně prý Rowlingová ženy vyobrazuje častěji jako emotivní a definované svým vzhledem. A pozor, skřeti, kteří provozují Gringottovu banku a jejichž největší vášní je zlato, mají nepříjemně blízko k antisemitským karikaturám.

Poslední tvrzení už se v minulosti párkrát objevilo, čerstvě se o rozruch postaral ve svém podcastu americký moderátor Jon Stewart, podle kterého se zobrazení skřetů blíží tomu, jak byli líčeni Židé v antisemitském traktátu „Protokoly sionských mudrců“ z roku 1903; jde o zfalšovaný text plánu na dosažení globální nadvlády židovského národa.

Skřety Rowlingová hned v první knížce – Harry Potter a kámen mudrců – líčí jako snědé mužíčky s chytrým obličejem, špičatými vousy a velmi dlouhými prsty. „Byla to jedna z věcí, u nichž, když jsem to viděl na obrazovce, jsem čekal reakce diváků jako ‚sakra, ona do toho kouzelnického světa naházela Židy, aby řídili tu zas..nou podzemní banku,‘ ale nikdo se kupodivu neozýval,“ prohlásil Stewart.

Později řekl, že šlo o nadsázku a sám byl v šoku, když druhý den četl titulky, že „Stewart obvinil Rowlingovou z antisemitismu“. „Dovolte mi to tedy říci superjasně: Dobrý den, jmenuji se Jon Stewart. Nemyslím si, že by J. K. Rowlingová byla antisemitská. Nemyslím si, že filmy o Harrym Potterovi jsou antisemitské. Nechci, aby byly filmy o Harrym Potterovi jakkoli cenzurovány. Byl to odlehčený rozhovor.“

V té době už se také za autorku, která dlouhodobě a neúnavně vystupuje na obranu židovské komunity a na boj proti antisemitismu dala nemalé prostředky, postavily židovské spolky.


Foto: Shutterstock.com

Ve výsledku však všechny tyto smeče vedly k tomu, že Rowlingová začala dostávat obrovské množství výhrůžek, včetně těch smrtí. „Dostala jsem tolik hrozeb vraždou, že bych si jimi mohla vytapetovat dům,“ napsala loni v listopadu.

Obrátila se i na policii – to když na sítích začala kolovat fotka aktivistů s protestními plakáty postávajících před jejím domem. Adresa sídla v Edinburghu byla jasně viditelná, což Rowlingová označila za doxxing – zákeřný akt zveřejňování osobních či citlivých informací. Jak uvedla BBC, skotská policie nakonec případ uzavřela s tím, že nebyl prokázán trestný čin.

Nepopulární myšlenky

Čím tak popouzí? Sama Rowlingová spor vidí takto: „Jádrem celé debaty je otázka, zda má základ pro rozhodování o ochraně, poskytování služeb, sportovních kategoriích a dalších oblastech, kde mají ženy a dívky v současnosti zákonná práva a ochranu, určovat pohlaví, nebo genderová identita,“ napsala na konci prosince 2021 na svém Twitteru.

Jak upozornil server Insider, tento postoj není nový a už od 70. let minulého století má své označení. V té době se ve feministické filozofii začala používat zkratka TERF (trans-exclusionary radical feminist) pro skupiny, které odmítaly hájit spolu s právy žen i práva těch žen, které se narodily jako muži.

TERF nepovažují trans ženy za „skutečné ženy“, trans muže za „skutečné muže“. Například jim nepřiznávají stejnou zdravotní péči. „Tyto postoje měly trvalý dopad na transgenderovou zdravotní péči v USA,“ připomíná Insider. „Pojišťovny po celá desetiletí odmítaly hradit péči potvrzující pohlaví a mnoho lékařů primární péče nebylo ochotno poskytovat lék předepisovaný při menopauze transgender či nebinárním pacientkám, protože lékařské směrnice se nezměnily tak, aby je zahrnovaly.“

Porucha genderové identity byla ještě do roku 2017 v Diagnostickém a statistickém manuálu Americké psychiatrické asociace kategorizována jako duševní porucha. Teprve v roce 2018 Světová zdravotnická organizace odstranila „transsexualismus“ z Mezinárodní klasifikace nemocí.

Jenže, a tím argumentuje Rowlingová, pokud člověka, který se narodil jako muž, ale identifikuje se jako žena, vpustíte do ženského hájemství, může to ženy poškodit.

Dokladem toho je docela aktuální skandál, který otřásá univerzitním plaváním v USA. Tomu začala kralovat transgenderová plavkyně Lia Thomasová, která svými časy drtí konkurenci. Žádná z žen nedokáže Lie, která ještě před třemi roky soutěžila mezi muži, konkurovat.

Thomasová se cítí být ženou, absolvovala kúru na snížení hladiny testosteronu, a i když se její výkony poté nepatrně zhoršily, pořád je vysoko nad tím, co zvládne ženské tělo. „Vtip je v tom, že Lia Thomasová sama vlastně nic neporušila. Postupovala tak, jak jí povolují nastavená pravidla NCAA. Její působivé výkony však vyvolaly odpor mezi těmi, kdo se domnívají, že pohlaví při narození by ji mělo diskvalifikovat ze soutěžení na ženských sportovních akcích,“ napsal publicista Petr Pravda. „Klíčová otázka proto zní: Byla pravidla NCAA navržena tak, aby zajistila rovné podmínky? Jsou spravedlivá vůči ‚cisgender‘ atletkám, jejichž genderová identita odpovídá pohlaví, které jim bylo určeno při narození?“

Mnozí se domnívají, že nikoli. Kvůli sporu už odstoupila zástupkyně plavecké organizace Cynthia Millenová, která v rezignaci napsala: „Rekordní dominance transgender sportovkyně v univerzitním ženském plavání je hrubě nespravedlivá, a proto se již nemůžu účastnit sportu, který umožňuje biologickým mužům soutěžit se ženami.“

Malfoy má pravdu

A teď jak se v tom vyznat. Autorka tohoto textu se kloní k závěru, že nejlépe bude držet se toho, co pronesl herec Jason Isaacs, který si ve filmovém zpracování knih o Harrym Potterovi střihl roli smrtijeda Luciuse Malfoye. Když se měl vyslovit ke kontroverzím kolem Rowlingové, odmítl si naběhnout.

„Nechci se nechat zatáhnout do trans problematiky a mluvit o ní, protože to je takové zvláštní minové pole,” řekl Isaacs v rozhovoru pro deník Telegraph. „Ona má své názory, já mám své. Liší se v mnoha různých oblastech. Ale jedna z věcí, kterou by o ní lidé také měli vědět – ne jako protiargument –, ​​je, že věnovala obrovskou část svého jmění do toho, aby se svět stal mnohem lepším místem pro stovky tisíc zranitelných dětí skrze svou charitativní organizaci Lumos.“

Není to zdaleka jen Lumos. Rowlingová, o které se v roce 2003 psalo, že je „bohatší než sama královna“, a časopis Forbes její čisté jmění odhadl na více než miliardu liber, z žebříčku nejbohatších lidí o pár let později vypadla. A to díky skutečně obrovským částkám, které poukazuje na nejrůznější charitativní projekty.

„Myslím, že pokud vám bylo dáno mnohem víc, než potřebujete, máte morální odpovědnost nakládat s tím moudře a rozdávat inteligentně,“ řekla podle deníku The Telegraph.

Sama je vedle Lumosu filantropkou ještě další vlastní organizace Volant Charitable Trust, která pomáhá zmírnit sociální deprivaci zejména dětí, mladých lidí a žen ve Skotsku. Miliony liber pravidelně posílá na výzkum roztroušené sklerózy; nemoci, které v pětačtyřiceti letech podlehla její vlastní matka Anne. Po vypuknutí pandemie covidu-19 darovala rovný milion liber dvěma organizacím, které poskytují pomoc lidem bez domova a obětem domácího násilí, jichž během lockdownů rapidně přibylo. Spolupracuje a dotuje hned několik skupin, které pomáhají naučit se číst dětem s nejrůznějšími handicapy. Podporuje program Killer Women, jehož cílem je vychovávat nové spisovatelky kriminálních románů. Jako věc, která je nesmírně blízká jejímu srdci, označila podporu organizace One Parent Families, která je oporou rodičů-samoživitelů. Tuto situaci sama zažila poté, co opustila svého násilnického manžela, Portugalce Jorge Arantese, a s maličkou dcerou na ruce se z Porta vrátila do Skotska; tehdy se pohybovala na hraně bezdomovectví. „Byla jsem tak chudá, jak jen je možné být chudý v moderní Británii, aniž by se člověk ocitl na ulici,“ citoval ji před časem časopis The New Yorker.

Forbes v roce 2013 spočítal, že na charitu o rok dříve poukázala v součtu 150 milionů dolarů (zdůvodňoval tím, proč nefiguruje v oněch žebříčcích nejmajetnějších žen). O pět let později – v roce 2018 – ji zařadil jako třináctou nejlépe placenou celebritu světa s poznámkou, že zatímco dříve její bohatství plynulo především z knih a filmů, nyní jí tečou osmimístné částky ze zábavních parků a divadelních produkcí.

Minové pole, na které Rowlingová vykročila, její impérium – zdá se – příliš neohrožuje. A širokou veřejnost její pád z piedestalu zrovna netrápí, pokud to lze odvodit z čerstvého šetření, které na sklonku prosince 2021 provedla americká konzervativní výzkumná společnost Rasmussen Reports. Oslovila tisíc osob starších osmnácti let a zjistila, že 75 % z nich souhlasí s tím, jak vidí svět J. K. Rowlingová. Tedy: že biologicky jsou pohlaví zkrátka dvě – mužské a ženské. „Kritici označili Rowlingovou za šiřitelku nenávistných projevů. Pouze 17 % Američanů se však domnívá, že z její strany šlo o nenávistné projevy, zatímco 58 % Rowlingovou podporuje,“ píše se ve zprávě.

Rowlingová nestrádá ani autorsky. Před pár dny oznámila, že dokončila v pořadí šestou knihu ze série o detektivu Cormoranu Strikeovi, kterou píše pod pseudonymem Robert Galbraith. (Detektivní příběhy začala psát až po Potterovi a po pseudonymu sáhla, protože chtěla vědět, jak bude její literatura přijímaná bez zátěže už slavného jména.) Bude se jmenovat Inkoustově černé srdce a na pultech knihkupců v Británii se objeví 30. srpna 2022.

Ještě před tím – v dubnu – bude mít premiéru dlouho vyhlížené třetí pokračování Fantastických zvířat (s podtitulem Brumbálova tajemství), která dějově předcházejí potterovským knihám a Rowlingová je autorkou předlohy i scénáře.

V prosinci vydala dětskou knížku Vánoční prasátko, která trhala rekordy už v předprodeji a stala se v pořadí šestnáctou knihou od JKR, která dostala nálepku nejprodávanější knihy už během prvního týdne, co byla k mání. I recenzenti byli spokojeni. Za všechny můžeme citovat The New York Times, podle nichž „Rowlingová napsala úžasně přesvědčivou fantasy pro naši dobu. Takovou, která nahlíží do naší minulosti a dokáže mnohé osvětlit a utěšit.“

Možná má nakonec pravdu český filmový kritik Kamil Fila, který k neúčasti Rowlingové v potterovském speciálu poznamenal, že to působí jako uměle vyrobená aféra, díky níž se bude o autorce znovu mluvit jako o někom, kdo je zakazovaný, což jí přinese zvýšenou pozornost.

Anebo je všechno ještě trochu jinak? Pomůžeme si klasikem, ředitelem bradavické školy Albusem Brumbálem: „Samozřejmě, že se to děje uvnitř tvé hlavy, Harry. Ale proč by to proboha mělo znamenat, že to není skutečné?“

 Zdroj náhledové foto: Cubankite / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email