Havlíček přitvrdil. Unijní finance už zamlčuje u všech staveb

Kandidátům vládního hnutí ANO se před volbami nehodí zdůrazňovat, že bez dotací z EU by nepostavili vůbec nic.

Twitterový účet českého zastoupení Evropské komise by se v předvolební kampani mohl přejmenovat na účet Uvádění výroků členů vlády ČR na pravou míru.

Vicepremiér a volební lídr ANO ve Středočeském kraji Karel Havlíček totiž přitvrdil a zamlčuje finanční pomoc Evropské unie už u všech staveb, jejichž otevřením se nyní před volbami chlubí. Ještě nedávno po kritice pár týdnů financování z EU přiznával, nyní už není v ani jednom z jeho příspěvků na sociálních sítích.

Plzeňané si oddechli…hlavně proto, že to platila Unie Foto: Hnutí ANO

A stejně tak voličům neříká o unijních penězích ani slovo přímo premiér Andrej Babiš.

Úředníci Evropské komise tak jen za poslední měsíc museli uvádět slova vládních politiků na pravou míru hned v deseti případech. Šlo například o obchvat Roudnice nad Labem, psychiatrický areál v plzeňské nemocnici, obchvat Lubence na D6 nebo okruh Plzně.

Na všechny tyto stavby většinovým dílem přispěla právě unie, veřejnost se to ale od českých vládních politiků nedozví.

Po návštěvě Plzně si Karel Havlíček dokonce pochvaloval, že si lidé odechli, protože on jim otevřel část nového okruhu města. “Místní i ŘSD si jistě hodně oddechli i proto, že peníze z EU pokryly 85 % výdajů na stavbu,” kontrovala Evropská komise.

Unijní úředníci přitom dlouho vládní “opomenutí” přecházeli. Tím, jak se stala četnější především díky ministrovi Havlíčkovi a jeho otevírání nových úseků dálnic, jindy zdrženliví úředníci začali sami uvádět věci na pravou míru. Stejně jako u ministryně Aleny Schillerové či premiéra Babiše.


Evropská komise uvádí na pravou míru….Foto: Neo

Karel Havlíček v minulosti zamlčoval unijní injekce například u D48 a obchvatu Skotnice. Už jsme popsali, že stejně vicepremiér postupoval v případě staveb na dálnících D1 a D6, u Negrelliho viaduktu, covidových pomocích podnikatelům či u obchvatu Chýnova.

A podobně se chová i jeho vládní šéf Andrej Babiš. I on zapomíná uvádět, že některé ze staveb, kterými se chlubí, spolufinancuje Evropská unie. “Všichni o tom mluvili, ale až my jsme to udělali. Negrelliho viadukt je první úsek železnice z centra Prahy na letiště,” napsal premiér Andrej Babiš k videu, které zveřejnil k otevření Negrelliho viaduktu.

O stamilionovém unijním příspěvku v něm nebylo ani slovo.

Redakce se opakovaně snažila od vládních politiků získat vysvětlení, zda jde z jejich strany jen o opomenutí či cílenou strategii Babišovy vlády. Po několika urgencích odpověděl až Karel Havlíček. Jeho tým přišel s vysvětlením, že příspěvky na sociálních sítích jsou moc krátké a zmínky o EU se jim tam nevejdou.

“Počet znaků v jednom tweetu je omezen, a proto nelze vycházet z předpokladu, že vše, co nebylo v tweetu, bylo zamlčeno,” stojí ve stanovisku ministra.

Potěmkinova vesnice v podání týmu Andreje Babiše. Již brzy v časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email