© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vicepremiér přitom původně tvrdil, že když audit definitivně potvrdí pochybení, musí premiérův Agrofert peníze vrátit .
Zatímco v “zaklekávání” na firmy finanční úřady často neváhaly ani vteřinu, když se jedná o peníze a firmy premiéra, úřady si dávají na čas.
Na základě auditní zprávy Evropské komise by nyní české úřady měly začít vymáhat zpět desítky milionů, které získal premiérův holding z veřejných peněz neoprávněně. Jenže ve skutečnosti se tak neděje, jak dokazuje případ stomilionové dotace na toastový chleba pro Babišův Penam.
O vrácení má rozhodnout ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s Karlem Havlíčkem. Jeho úřad má v tuto chvíli k dispozici nejen auditní zprávu, která už je definitivní a nic ji nemůže zvrátit. Na stole jsou i dvě svědectví o tom, že šlo od počátku o podvod a dotace neměla být nikdy vyplacena.
Obě svědectví jsme přinesli v časopise Neovlivní.cz a následně s nimi začala pracovat i policie, která dotační kauzy premiéra vyšetřuje. Jedno poskytl člověk přímo z Babišovy firmy, bývalý provozní ředitel Penamu. Druhé je od manažera společnosti, která dodávala Penamu technologie a byla u výběrového řízení na dotační inovační linku.
Nic z toho ale resortu Karla Havlíčka nestačilo. Už několik měsíců jeho úředníci opakují, že vymáhání zahájí ve chvíli, až se prokáže pochybení. “Pokud se prokáže, zahájí se proces odejmutí,” říká mluvčí Štěpánka Filipová.
Na doplňující otázky, co přesně znamená formulace “pokud se prokáže pochybení”, a zda tedy samotný audit EK nestačí a je třeba například soudní rozhodnutí či cokoli jiného, ministerstvo odmítá odpovědět. Dotazy nechává bez reakce.
Byl to přitom Karel Havlíček, kdo loni v listopadu v České televizi řekl, že tím konečným momentem je definitivní tečka ze strany Evropské komise. Ta přitom přišla minulý týden. “Jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,” tvrdil Havlíček.
Nejnověji ale jeho ministerstvo přišlo s tezí, že rozhodnutí vlastně brzdí Evropská unie. “Ministerstvo průmyslu a obchodu už dříve požádalo Evropskou komisi o zaslání podkladů které potřebuje pro další možné kroky, zatím nepřišly. Kdy a k jakému posunu dojde, tak nelze v současné době předjímat,” prohlásila mluvčí Filipová.
To, že české úřady nyní mají neoprávněné dotace vymáhat zpět, tvrdí i senátor a auditor Lukáš Wagenknecht: “Závěry komise nemají odkladný účinek. Audit je ukončen a schválen. Vzhledem k tomu, že Česko vyjmulo platby za dotace holdingu z financování a ani nežádalo unii o jejich proplacení, není co napadat u Evropského soudu. Takže v tuto chvíli komentáře pana premiéra, že se bude Česko soudit jsou nepravdivé. Jednoduše není se o co soudit s Evropou, protože dotace zaplatil český daňový poplatník z českého rozpočtu.”
Stejně jako Babišova administrativa váhá s vymáháním dotací, nespěchá policie ani s vyšetřováním jednotlivých dotačních případů. Přitom už před několika měsíci vyslechla třeba v případě Penamu výše zmiňované klíčové svědky.
Svědectví bývalého provozního šéfa Penamu Michala Mikscheho bylo přelomové. Jednak to bylo poprvé, co někdo z manažerů holdingu premiéra Andreje Babiše promluvil o tom, jak to ve firmě chodilo s dotacemi. A za druhé jeho slova potvrzovala závěry unijního auditu, který jasně konstatoval, že dotace na inovační výrobní linku pro “mechový” toastový chleba Penamu neměla být přidělena.
A v podobném duchu pak na policii vypovídal i podnikatel Vladimír Hora z firmy Futurpol, která Penamu roky dodávala technologie: “Penam na dotaci podle mého názoru neměl nárok.”
Jak se Vladimír Hora k informacím o dotaci dostal, to jsme do detailu popsali v Zimním speciálu Neovlivní.cz
ČTĚTE TAKÉ: Babišův manažer promluvil
Policie vyslechla manažera Penamu, potvrdil podvod s dotací
Svědectví obou mužů přitom korespondují se zjištěním auditorů. Jako klíčové bylo odhalení, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Penamu v německém Liekenu. To samé potvrdil do policejního protokolu i bývalý Babišův manažer Miksche: “Inovačního není na lince vůbec nic.”
Premiérův holding navzdory zjištění auditorů i novým svědectvím trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: “Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”
Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.
V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com