Hejtmana Haška čeká pikantní volební souboj

Tlak Andreje Babiše, aby ANO v Jihomoravském kraji už představilo silného lídra pro podzimní krajské volby, vygeneroval nové jméno. Hnutí by měl vést Bohumil Šimek, šéf Městské policie Brno. A jinak také člověk, který svého hlavního soupeře z ČSSD – současného hejtmana Michala Haška – do detailu zná. V minulosti totiž pracoval na krajském úřadu jako Haškův sekretář a bezpečnostní ředitel. Dokud se s ním Hašek nerozloučil.

Rivalové krajských voleb v Jihomoravském kraji Bohumil Šimek vlevo) a Michal Hašek. Koláž: neo

Rivalové krajských voleb v Jihomoravském kraji Bohumil Šimek vlevo) a Michal Hašek. Koláž: neo

Fakt, že Andrej Babiš nemá sociálního demokrata Michala Haška v lásce, je veřejně známý. Stačí připomenou ostrý výrok vicepremiéra z loňského léta, kdy komentoval možnou spolupráci svého hnutí s jihomoravskou ČSSD. “Pan Hašek je pro mě zrádce a notorický lhář, který má špatné vlastnosti na to, abychom s ním udělali dohodu,” řekl pro Deník Babiš.

I proto dal svým spolustraníkům jasně najevo, že musí do nadcházejících podzimních krajských voleb zvolit jako lídra kandidátky silnou osobnost, která má šanci Haška porazit. A pokud ji nenajdou, přeje si, aby se lídrem stal oblíbený brněnský primátor Petr Vokřál.

Podle Mf Dnes už ANO našlo člověka, kterého chce na Haška nasadit. List ve své příloze pro Brno a jižní Moravu uvedl, že se lídrem má stát šéf městské policie Bohumil Šimek. Ten sice kandidaturu zatím nepotvrdil s tím, že je předčasné se o tom bavit, ani ji ovšem nevyloučil.

Výběr Šimka je pikantní, v minulosti totiž pracoval v těsné blízkosti Michala Haška. “Pouze málo lidí zná více slabin Michala Haška než muž, který roky působil jako vedoucí jeho sekretariátu a bezpečnostní ředitel krajského úřadu. Před čtyřmi lety ovšem musel z hejtmanství odejít. Oficiálně kvůli organizačním změnám. Neoficiální informace ale říkají, že se ho Hašek ve zlém zbavil,” napsal autor zprávy Lukáš Valášek.

Čtěte také:

» Faltýnek jr. neustál protekční otazník, v teplárnách končí
» Vláda nad Brnem se drolí, znovu za to může nejednotné ANO
» Hausenblas o Ústecku: Babiš spustil něco, co nedomyslel

Uvedl v ní rovněž, že výběr Šimka je pro ANO výhodný i z dalších důvodů. Třeba proto, že tématem voleb jistě bude i uprchlická krize. A Šimek platí za uznávaného odborníka na bezpečnost, ke kterému by voliči mohli mít důvěru.

Petr Vokřál podle Mf Dnes zůstává záložní variantou, navrhovaná jména kandidátů veze na konci týdne do Prahy Babišovi ke konzultacím. “Pokud to řeknu s nadsázkou, informace je jasná. Přivezte dobré jméno, nebo kandidujte sám,” řekl listu Vokřál, který by preferoval variantu, že obsadí některou z dalších příček podzimní soupisky. “Nechci, aby si Brňané mysleli, že jsem další kariérní politik, kterému bylo Brno po roce na magistrátu málo, a už se ženu na kraj.”