Takto prezidentův výrok zachytil internetový glosátor Ján Simkanič na svém twitteru.

Herec byl za výrok o střílení souzen. Zemanův kalašnikov bude také?

Téměř na den přesně před rokem obvinila policie herce ústeckého Činoheráku Jiřího Maryška z trestných činů podněcování nenávisti vůči skupině osob a z výtržnictví. Na svůj Facebook pověsil fotografii válečné popravy v Lidicích s komentářem, že takto si představuje úklid na magistrátu v Ústí nad Labem.

Prezident Miloš Zeman včera během návštěvy Tišnova na Brněnsku “vytáhl zbraň” před zaplněným sálem místního kina a namířil ji rovnou na premiéra země. Po zbytku Česka informaci obratem roznesl Seznam, nejsledovanější webový portál, a to tímto odstavcem: Další z účastníků diskuse se prezidenta zeptal, jaké jsou možnosti zbavit se současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zeman reagoval: “Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov“, popsaly událost Novinky.cz

Prezidentův výrok je čerstvý, prozatím nijak nekomentovaný. A prozatím ani není jasné, jaké souvislosti z něj orgány bezpečnosti a spravedlnosti vyvodí.

Pro herce Maryška každopádně jeho slova vážnou dohru měla, i když nakonec mírnější, než mu hrozilo ze začátku.

“Podezřelý na počátku měsíce února prostřednictvím sítě Facebook zveřejnil nevhodný komentář, který naplnil skutkovou podstatu uvedených trestných činů. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let,” prohlásila na začátku Maryškovy kauzy krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nakonec se herec dokázal domluvit s žalobci na tom, že za slovní “útok” na politiky ČSSD a KSČM zaplatí pokutu 25 tisíc korun a odpracuje 180 obecně prospěšných prací. Pokud by nezaplatil, musel by do vězení.

Ze zahraničí z nedávné minulosti známe i druhou variantu, jak se politik může vyvázat z problému, který si způsobil neuváženým veřejným výrokem.

Švédská politička Gunilla Schmidt vloni v září na Facebook napsala, že by její vláda měla uprchlíky na hraničním mostě přivítat se samopalem.

Poté, co se strhla veřejná bouře, svůj příspěvek smazala, omluvila se za něj a prohlásila: “Bylo to jen dočasné vyšinutí mysli.”