© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jestli Matěj Hollan něco vždycky dobře uměl, pak přitáhnout na sebe pozornost. Jenže zatímco dřív to bylo úmyslně, když bojoval proti hazardu a dělal si legraci z vedení Brna, dnes je to úplně jiné. Jeden z nejúspěšnějších českých občanských aktivistů před třemi lety přestoupil na druhou stranu, stal se náměstkem brněnského primátora a změnil se. Z kavárenského povaleče se za pár měsíců stal tím, kdo jezdí načerno, užívá si pohodlí služebních aut a jeho rétorika občas připomíná ty, které dříve tak vtipně ostřeloval.
„Matěj Hollan, heterosexuální herec, muzikant a člen Strany zelených.“ Tak se v březnu 2009 podepsal Matěj Hollan pod komentář, který napsal pro brněnskou mutaci Lidových novin. Bylo mu 25 let a zrovna začínal s politikou. S kariérou občanského aktivisty. Jeho první tažení bylo proti brněnské městské vyhlášce, která chtěla ve městě zakázat pouliční muzikanty. Hollan proto spolu s kamarády svolal muzikantský protest, kterým stovky lidí zablokovaly centrum jihomoravské metropole. A dosáhly svého.
„Byla to asi nejkratší vyhláška v historii, vydržela jen od zasedání do zasedání. Od té doby jsem aktivistou na plný úvazek. Věnuji se synovi a občas mám čas jít do hospody. A tam se dál věnuji aktivismu,” vyprávěl v dubnu 2013 v rozhovoru pro MF Dnes.
Hollan začal s brněnskými tématy, která mu byla nejbližší. Bojoval o budoucnost vlakového nádraží v centru města, proti tomu, aby v centru na Zelném trhu byly budovány podzemní garáže, proti stovkám heren v brněnských ulicích a zasazoval se o kultivaci brněnské politické scény.
O rok později, v březnu 2010, se objevil slogan, který dal Hollanově aktivismu jméno. Brněnský magistrát si tehdy totiž objednal studii o „identitě města”, ze které za 600 tisíc korun vypadlo jediné – doporučení na nový městský slogan „Žít Brno”.
Radnice přešla kritiku za utracené peníze, studii i výsledky schválila, zapomněla si však k novému sloganu zaregistrovat doménu. Předběhl ji novinář Michal Kašpárek. Rok zůstala doména prázdná. Pak se v brněnské hospodě Na Božence sešla parta mladých brněnských aktivistů, založili občanské sdružení, chopili se webu a pod hlavičkou Žít Brno si začali dělat legraci z brněnské radnice.
Doba jako by si o to tehdy říkala. Městu totiž už roky vládl humpoláckým a autokratickým způsobem sociální demokrat Roman Onderka, který svoji sílu opíral o jihomoravského hejtmana a stranického kolegu Michala Haška.
Co se dělo dál? Kdy přišel zlom a z vtipného aktivisty se stal politik se vším všudy? Proč mu vadí, když je vyfocený na party zákulisního hráče číslo 1? A proč se bojí přímé konfrontace? Přerod aktivisty v politika přesně toho typu, který sám dřív kritizoval, v tištěném magazínu Neovlivní.cz.