Historicky druhá ministryně míří před soud. Za letouny

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová nakonec skončí před soudem. Žalobci se podle zjištění Neovlivní.cz rozhodli vyhovět policii a po Vánocích hodlají podat obžalobu v kauze CASA. Soud tak bude řešit, jestli někdejší významná politička TOP 09 a KDU-ČSL nese odpovědnost za šest let starý  a experty kritizovaný kontrakt na nákup španělských letounů.

Policie požádala o obžalobu exministryně z Topolánkovy vlády už na jaře. Žalobci tři čtvrtě roku zvažovali, jestli případ skutečně poslat k soudu. Obvinění Vlasty Parkanové z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele se škodou 818,8 milionů korun totiž podle informací Neovlivní.cz nestojí na neprůstřelných důkazech. O nákupu letounů za více než 3,5 miliardy rozhodla bez veřejné soutěže vláda Mirka Topolánka, podpis Parkanové na smlouvě nikde není. Znalci se přou také o posudek ohledně výše škody.

Vlasta Parkanová. Foto: parkanova.cz

Vlasta Parkanová. Foto: parkanova.cz

Státní zástupci ale nakonec rozhodli, že Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka před soud postaví. “Žalobce zahájil práce na obžalobě,” potvrdil zdroj blízký vyšetřování.

Oficiálně vrchní státní zastupitelství pouze potvrdilo, že se vyšetřování případu chýlí k finálnímu verdiktu. “Dokončuje se seznamování obviněných se spisem, pak padne rozhodnutí,” uvedla vrchní státním zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Nákup letounů CASA od počátku provázelo podezření, že ministerští úředníci tlačili na to, aby stroje dodali bez výběrového řízení právě Španělé. Korupce či ovlivňování transakce ze strany vlivných úředníků se nikdy neprokázaly. Obviněna byla – spolu se Staňkem – pouze ministryně. Přitom o ní bylo známo, že rozhodně nepatří k těm ministrům, kteří mají řízení resortu pevně v rukou a bez jejich souhlasu se nic zásadního neodehraje.

Vlasta Parkanová své obvinění, které jí fakticky stálo politickou kariéru, nesla velmi těžce. Přistoupila například k netradičnímu a zcela výjimečnému kroku, kdy založila webové stránky parkanova.cz, na nichž zveřejnila všechny zásadní důkazy z vyšetřovacího spisu. Důvod? Ať si každý udělá obrázek o vyšetřování sám. “Materiály jsou výmluvné a komentář nepotřebují,” píše na webových stránkách ke kauze CASA sama Vlasta Parkanová.

Čtěte také:

» Obžaloba Dalíka se hroutí, chybí zásadní svědectví
» Ministra Němečka dohání minulost – nákupy v ostravské nemocnici
» Utajená svatba: Komu svědčil Topolánek?
» Alexandr Vondra má štěstí, za jeho liknavost úředníci nezaplatí

Přivolala kvůli tomu na sebe hněv úřadů, Úřad na ochranu osobních údajů jí dokonce udělil pokutu. Bez ohledu na to, že veškeré osobní údaje jsou v dokumentech začerněné. “O oprávněnost našeho kroku vedeme soud. Trváme na tom, že jsme k tomu byli oprávněni,” uvedl advokát Parkanové Tomáš Sokol.

Ten také za klientku dodává, že nezměnila nic na svém stanovisku k případu nákupu letounů CASA. “Žádnou vinu necítí,” dodal Sokol.

Parkanová je historicky druhou polistopadovou ministryní, jejíž jednání ve vládní funkci bude řešit soud. Ve stejné situaci – dokonce kvůli stejným trestným činům – stála před soudem sociální demokratka Marie Součková. Té policie vyčítala, že neoprávněně uzavřela smlouvu na právní zastupování v kauze Diag Human. Po vleklých kolech procesu byla nakonec exministryně zdravotnictví osvobozena.