Hitler nebyl gentleman. Ale Peroutka byl antisemita. Nehorázné, říká jeho vnučka

V nejtrapnější soudní kauze letošního roku, v níž se prezidentská kancelář marně snaží dokázat existenci neexistujícího článku Ferdinanda Peroutky, padl ve čtvrtek pravomocný rozsudek. Pražský městský soud Hradu nařídil, že se musí Peroutkově vnučce omluvit za lživá tvrzení, která novinářské legendě připsal prezident Zeman. Soudce Tomáš Novosad však tím samým rozsudek Peroutku veřejně ocejchoval jako antisemitu a rasistu.

Mohl to být den, kdy “spor o Peroutku” skončí. Od okamžiku, kdy Miloš Zeman připsal prvorepublikovému žurnalistovi fascinaci nacismem, uplynulo právě devatenáct měsíců, během kterých Zemanovi lidé nedokázali citovaný článek “Hitler je gentleman”, který prezident četl kdesi “vlevo dole”, najít.

Terezie Kaslová. Repro: ČT

Terezie Kaslová. Repro: ČT

Nepravomocně už prezidentskou kancelář ze lži usvědčil prvoinstanční soud v březnu, Hrad se však odmítl omluvit a na místě se odvolal. Odvolací soud dnes rozsudek potvrdil a omluvu za to, že Zeman falešně připsal Peroutkovi autorství textu, pravomocně nařídil. Omlouvat už se ale nemusí, jak žádala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, za to, že novináři připsal fascinaci nacismem.

Kaslová odcházela od soudu viditelně otřesená; soudce Tomáš Novosad totiž ve své řeči označil Peroutku za rasistu a antisemitu. Redakci Neovlivní.cz poskytla krátký rozhovor.

“Jsem v podstatě hrozně rozčílená. Soudce sice rozhodl, že pan prezident neříkal pravdu, pokud jde o článek Hitler je gentleman. Ale s tím ostatním, co dnes u soudu zaznělo, naprosto a zásadně nesouhlasím,” řekla Kaslová.

Neo: Na základě čeho označil soudce Novosad Ferdinanda Peroutku za antisemitu? Vysvětlil to?

Pan soudce tam četl jeden článek nazvaný “Češi, Němci a židé”. A na základě tohoto jednoho textu a svého vlastního výkladu usoudil, že Ferdinand Peroutka byl antisemita. A že dokonce naváděl ostatní k nepravostem. Neměl žádný výklad historika, odborníka, žádné odborné posudky. Prostě si udělal vlastní výklad jednoho Peroutkova článku.

Je to samozřejmě zcestné. Nejen, že Ferdinand Peroutka nebyl antisemita. Bylo to naopak. Jeho dcera je poloviční Židovka, jeho žena byla Židovka, měl spoustu židovských přátel. Polovina jeho rodiny skončila v koncentračním táboře v Osvětimi. Nebyl antisemita, ani ten článek takový není. Obávám se, že pan soudce tomu textu neporozuměl.

K případu Peroutka

Ferdinand Peroutka. Foto: ferdinandperoutka.cz Ferdinand Peroutka. Foto: ferdinandperoutka.cz
» Plný rozsudek v kauze Peroutka. 11 stran o tom, že prezident lhal
» Argumenty soudkyně Sedlákové: Hrad odsoudila za dvě a půl hodiny

Neo: V kontextu toho, co o Ferdinandovi Peroutkovi – jeho životě, díle a tak dále – víme, dokážete nějak pochopit, jak soudce k tomu závěru došel?

Takto: Já jsem vnučka Ferdinanda Peroutky, tedy nutně jsem zaujatá. Osobně jsem Ferdinanda Peroutku nepoznala, v životě jsem ho neviděla, poznala jsem jej tak, jak čtu jeho texty. A dala bych levou ruku – nebo klidně obě – do ohně za to, že nebyl antisemita.

V citovaném článku Peroutka popisuje dění kolem sebe a snaží se vysvětlit postoj Němců i Čechů k Židům. Ale nehodnotí! On jen v textu podává situaci. Tak jako každý novinář, když popisuje nějakou situaci – není to komentář, není to jeho názor. Je to hodnocení a rozbor situace.

Celé mě to strašně uráží, považuji to za nehorázné. A  nejsem sama. U soudu byl i historik Petr Zídek, který vypadal, že omdlí, když to poslouchal. Také říkal: vždyť soudce těm textům vůbec nerozumí.

Neo: Byl prostor jeho výklad na místě rozporovat?

Ne, soudce přečetl rozhodnutí a už nebylo možné se k tomu vyjadřovat. Mě ten rozsudek urazil. Svým způsobem mě urazil více než pan prezident.

Celá žaloba byla přitom úplně jednoduchá a jasná: Prezident řekl, že byl Peroutka fascinován nacismem a že to dokládají dva texty: Hitler je gentleman a Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky. Pan soudce rozhodl, že takový článek neexistuje – tedy existuje, ale napsal ho Jan Stránský, Miloš Zeman ho Peroutkovi přisoudil špatně. Soudce popřel, že by ten článek existoval, ale pak začal sám hodnotit články, které Peroutka v tomto duchu psal. Myslím, že soudu takové hodnocení nepřísluší. Že by ho měli soudit historici.

Neo: Jak budete dál postupovat?

Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu.