Hlas z dozorčí rady ČEZ: Milionovou smlouvu s Kleslovou neumím posoudit

Politička Radmila Kleslová je starostkou Prahy 10. Řídí pražskou organizaci ANO. Je místopředsedkyní hnutí Andreje Babiše. A souběžně s tím každý měsíc inkasuje od společnost ČEZ 100 tisíc korun za poradenské služby. Je to problém? Podle člena dozorčí rady ČEZu Vladimíra Vlka je – ale problém hnutí ANO, nikoli energetického gigantu. Který spadá do gesce Andreje Babiše.

Deník Neovlivní.cz exkluzivně získal email bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta dozorčí radě ČEZ. Dožaduje se v něm detailních informací o smlouvě, kterou společnost uzavřela s političkou Kleslovou.

Dozorčí rada by se příběhem měla zabývat zřejmě už na čtvrtečním zasedání. “Pokud pan Wagenknecht toto téma otevře, tak se to diskutovat bude. Samozřejmě. Vím, že už se to řešilo i dříve,” řekl deníku Neovlivní.cz člen dozorčí rady Vladimír Vlk, expert sociální demokracie na energetiku a poradce ministra průmyslu.

Neo: Pan Wagenknecht, který je také členem dozorčí rady, se dožaduje detailních informací o smlouvě s Radmilou Kleslovou. Jak to budete řešit?

Ano, potvrzuji, že pan Wagenknecht nám rozeslal email. Předpokládám, že tu otázku na jednání dozorčí rady otevře. Dál nevím. Jinak já samozřejmě neznám pozadí, paní Kleslovou neřeším. Nevím, co tam bylo a nebylo.

Neo: Ale přijde vám normální, že starostka velké a významné pražské čtvrti inkasuje od polostátní firmy 100 tisíc měsíčně za “poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a parlamentu ČR v roce 2015”?

Toto já nedovedu posoudit. Nevím, co z toho vzejde. Jestli pan Wagenknecht otevře tuto otázka, tak se to diskutovat bude. Mně trošku připadá, že je to vnitrostranický boj uvnitř ANO (mezi panem Wagenknechtem a paní Kleslovou). Já jsem sociální demokrat a mě nepřísluší to nějak politicky hodnotit.

Neo: Počkejte, já nechci, abyste to hodnotil politicky. Já vás žádám, abyste se jako člen kontrolního orgánu společnosti ČEZ vyjádřil ke smlouvě s paní Kleslovou.

Víte co, problém je v tom, že zastupiteli ani starostovi nic nezakazuje další aktivity. Jestli dělá paní Kleslová něco pro ČEZ na základě nějakých smluv a je za ní vidět práce, tak to nikdo nemůže soudit. Já jako člen dozorčí rady mám za úkol posoudit pouze to, jestli jsou prostředky vynakládány hospodárně nebo ne. Já nic jiného nemohu.

Neo: A jsou? Hodláte to vy osobně řešit?

Vím, že už se to dříve nějakým způsobem řešilo. Nechci ale nikomu nic vzkazovat přes média. Je to věcí pana Wagenknechta, on se musí rozhodnout, co s tím chce dělat. Do budoucna se na to někdo může podívat.