Hledá se nový mesiáš. Robert Šlachta?

Zřejmě nejznámější český policajt Robert Šlachta odešel loni ze služeb státu. Ve veřejném prostoru ale zůstal. V létě začal se svojí knihou objíždět Českou republiku a vypráví svůj příběh neohroženého poldy, kterému mocní házeli tak dlouho klacky pod nohy, až ho vystrnadili. Na jeho akcích je vidět hlad lidí po nové postavě v politice. Stane se jí právě bývalý šéf protimafiánského útvaru?

Navzdory kovidovému strašáku se humpolecké Divadlo Za komínem těsně před sedmou začíná plnit lidmi. Na konci září si přišli poslechnout Roberta Šlachtu. Policejního plukovníka, který loni po třiceti letech strávených ve službách státu odešel do privátu.


Robert Šlachta během debaty v Humpolci. Foto: Petr Kahoun

A přidal k tomu hlasité bouchnutí dveřmi v podobě rozhovorové knihy, kterou sepsal s novinářským matadorem Josefem Klímou.

V knize si to Robert Šlachta vyřídil se všemi. S politiky, novináři i zločinci. A spisek za 350 korun s názvem Třicet let pod přísahou je také leitmotivem humpolecké zastávky na Šlachtově velkorysé roadshow.

„Jsem rád, že jste i přes ten covid a masírku médií přišli,“ zahajuje debatu na pódiu, kde mu dělá společnost jeho letitý parťák od policie Tomáš Sochor. „To je člověk, který se podílel na zatýkání paní Nagyové, jestli jste viděli ty záběry v televizi,“ říká na Sochorovu adresu, jako by od začátku měla být jasná jeho hlavní kvalifikace pro účast po Šlachtově boku.

A pak dodává: „Pojďte do mě. Slibuju, že odpovím na všechno. Jen když to nebude utajovaná skutečnost. Teď se právě špičkuju s ministrem vnitra Hamáčkem, jestli v té knize něco vyzrazuju a že to policie vyšetřuje. Je zřejmé, že policie si knihu čte. Tak jen doufám, že ne v pracovní době.“

Následuje smích z publika. Stačí pár dotazů od diváků a po pár minutách je jasné, že Robert Šlachta je na přátelském území. Lidi má na své straně. Je to zcela jiný obrázek, než o něm přináší třeba Twitter a jeho „pražská bublina“. Tam mu nemůžou zapomenout zásah na Úřadu vlády, který vedl ke konci kabinetu Petra Nečase. A otevřel dveře k moci současnému premiérovi Andreji Babišovi. Od té doby se Šlachta nezbavil nálepky Babišova muže.

Skoro všichni, co ten večer přijeli do Humpolce, Šlachtovu knihu četli. Zatím se jí prodalo přes 60 tisíc a chystá se už několikátý dotisk.

POLITIKŮM NEVĚŘÍME

Lidé se Šlachty ptají na detaily z policejní práce. Dlouze rozebírají kauzu Jany Nagyové. A opakovaně zaznívá z jejich otázek frustrace a zklamání z politiky.

„Když jsem tu vaši knihu dočetl, nabyl jsem dojmu, že spravedlnost neexistuje. Ta kniha je přitom moc dobrá, přečetl jsem ji za tři dny. Ale je to taková beznaděj, když vidím, jak vás jako slušného člověka zlikvidovali,“ říká postarší muž v publiku.

Co si návštěvníci Šlachtových show od policejního plukovníka slibují? A je z jeho slov tedy zřejmé, že půjde do politiky? Čtěte v říjnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE:

Zdroj náhledové foto: FB Roberta Šlachty

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email