Hledali jsme v Edinburghu stopy k firmě, která má dodat testy do škol

Firmu, která zakládala dodavatele antigenních testů do škol, na skotské adrese neznají.

Vláda přes všechny pochybnosti nechala běžet zakázku na dodávku antigenních testů do škol od neprůhledné společnosti Tardigrad International Consulting. Vítězné firmě vláda hodlá poslat o 40 milionů korun víc, než nabídl další z uchazečů.

Za tisícikorunové eseróčko vystupuje coby jednatelka Monika Jírovcová, skutečný majitel ale není jasný. Poté, co Neovlivní.cz zveřejnilo sérii pochybností o vítězné firmě, se redakci ozvala Anna Košlerová : “Jsem novinářka, momentálně v Edinburghu a řeším Tardigrad.”

Anna Košlerová se následně po dohodě s redakcí Neovlivní.cz vypravila pátrat do skotského hlavního města, kde má sídlit společnost, která českou firmu Tardigrad International Consulting v roce 2016 zakládala.


Dům v Edinburghu, kde má sídlit firma, která založila českou společnost dodávající testy do škol. Foto: Anna Košlerová

Zde je výsledek jejího pátrání:

“Jde o adresu 12 South Bridge, která leží na jedné z hlavních městských os Edinburghu. V přízemí čtyřpatrového domu se nachází kopírovací a tiskové centrum, které mimo jiné nabízí službu Mail Box Etc. Popisné číslo 12 je vytištěné na papírové A4.

Do kopírovacího centra je možné vstoupit kvůli covidu jen s rouškou. A po jednom. U dveří narazíte na mladíka se supermanskou rouškou.

“Žádné kanceláře tu nejsou,” odpovídá na otázku, zda v budově najdeme i jiné firmy než kopírovací centrum. Vzápětí ale dodává, že různé firmy si u nich mohou registrovat své oficiální sídlo. Stačí předložit pas a firemní dokumenty.

V současné době je na adrese 12 South Bridge evidováno 797 firem, z nichž 70 tam má také poštovní schránky, které si podle provozovatelů obchodu občas někdo přijde vybrat. Dlouhý seznam firem, které tu sídlí, visí uvnitř obchodu hned vedle vchodových dveří.

Firma Tardigrad International LP, tedy ta, která podle obchodního rejstříku v roce 2016 dala pověření Monice Jírovcové, aby založila v Praze českou dceru, mezi nimi však není.


Ulice South Bridge leží na jedné z hlavních městských os Edinburghu Foto: Anna Košlerová

A neúspěšný je i pokus pracovníka obchodu, když se firmu snažil dohledat v interním seznamu firem, kterým umožnili registraci na jejich adrese. Nikdy neslyšel ani o Janette St Luce, ani o Deborah Merina Grant; ženách, které za Tardigrad International LP v dokumentech vystupují.

“Ale to se občas děje, měli jsme případy společností, které u nás takhle “squatovali”: nahlásili jako svoji adresu 12 South Bridge, aniž by měli s místem cokoli společného. Takové případy hlásíme policii,” dodává.”

Tolik Anna Košlerová z Edinburghu.

Jak už jsme popsali, zmiňovaná jména Janette St Luce a Deborah Merina Grant figurují v analýze investigativní skupiny Bellingcat. Ta popisuje fungování společností zapojených do praní špinavých peněz. Analýza s názvem Britská pračka peněz se zaměřila na firmy se sídlem ve Velké Británii a rozdělila je do čtyř skupin.

Janette St. Luce a Deborah Merina Grant z příběhu českých antigenních testů patří do skupiny dominikánských státních příslušníků, které Bellingcat zařadil mezi ty, co na zakázku zakládají společnosti, u nichž existuje podezření ze zapojení do mezinárodních operací na legalizaci výnosů ze zločinu.

“Dominikánskými státními příslušníky jsou Sandra Caesar, Kimora Renata Harris, Janette St Luce (také známá jako Janette Lucy St Luce), Deborah Merina Grant a Naomi Jno Pearl John,” stojí v analýze.

Dokument opakovaně zmiňuje, že velké množství těchto firem má jednatele na Ukrajině, Rusku a ve východoevropských zemích. Řada firem zapojených do praní špinavých peněz má registrované poštovní schránky nebo virtuální kanceláře na stejných adresách. “91% firem je registrováno na pouhých 28 adresách“, popisuje analýza Bellingcat, která vyšetřovala 5,945 případů neprůhledných firem.

Zdroj náhledové foto: Anna Košlerová

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email