Hnilička to vzdal. Je zklamaný z Babiše

Šéfa sportovní agentury se dotklo, že mu premiér nevěří a naslouchá zákulisním klepům

Bývalý olympionik Milan Hnilička tento týden rozšířil dlouhou řadu těch, kteří uvěřili premiérovi Andreji Babišovi, aby pak od něj odcházeli s notným rozčarováním.

Hnilička, který byl doposud k Babišovi extrémně loajální, v neděli na osobní schůzce předsedovi vlády oznámil, že končí. Rezignaci pak na vládu poslal v pondělí a přidal také oficiální důvody. “Ten nejdůležitější je pracovní vytížení ve světle posledních měsíců a s tím spojený rodinný život. Vytížení bylo opravdu enormní,“ prohlásil na tiskové konferenci.


Milan Hnilička na archivní fotografii, kdy ho vláda jmenovala předsedou Národní sportovní agentury Milana Hniličku. Foto: Úřad vlády ČR

Ten pravý důvod veřejně neřekl, svěřil se s ním ale svým spolupracovníkům a několika lidem ze sportovního prostředí. Všem řekl to samé: jsem rozčarovaný z premiéra.

“Byl skutečně zklamaný, jak se proměnil premiérův vztah k němu. Říkal mi, že mu premiér do očí vpálil, že mu nevěří a on s tím nedokázal nic udělat. Snažil se mu vysvětlit, že informace, které o chodu agentury i o něm samém má, jsou nepravdivé, ale nepovedlo se mu to. Premiér jakoby ho nevnímal,” popsal jeden z Hniličkových spolupracovníků.


ČTĚTE TAKÉ: Babiš dostal na stůl kompro na Hniličku


To, že Babiš oznámil Hniličkovi, že mu nevěří, jsme popsali už koncem v března. Tehdy šéf sportovní agentury ve svém okolí prvně mluvil o tom, že už jen obtížně hledá motivaci, aby pokračoval dál.

Někdejší reprezentační gólman přitom dokázal ustát problémy s prvními měsíci fungování agentury, kdy se mu vedení úřadu personálně rozpadlo a vypadalo to, že nedokáže miliardy do sportu nikdy rozdělovat. To se ale nakonec rozeběhlo a letos dokonce právě díky Hniličkovi dostaly sportovní spolky peníze dříve než v době, kdy je rozdělovalo ministerstvo školství.

Hnilička nakonec díky podpoře části sportovců ustál i lednovou účast na zakázané party teplického kmotra Petra Bendy.

Dopady kompromitující složky, kterou kdosi doručil premiérovi, už ale zlomit nedokázal. Jak jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz, ve fasciklu přitom nebyl žádný jednoznačný důkaz o Hniličkově nezákonném jednání. Babišovi to ale stačilo.

“Pro šéfa se stal Hnilička toxický. A je už úplně jedno, jestli v té složce byla pravda nebo to bylo vymyšlené. Začal hledat nového šéfa agentury,” popsal v březnu člověk, který o Hniličkovi s premiérem jednal.

Zpětně se jako osudová chyba jeví právě Hniličkova loajalita a neschopnost se premiérovi vzepřít. Odcházející šéf sportovní agentury nedokázal Babišovi vzdorovat ve chvíli, kdy ho premiér letos zkraje roku obklopil vlastními lidmi a ty původní loajální Hniličkovi nechal vyhodit. Tak, jako to premiér běžně dělá spolupracovníkům, kterým až tak úplně nevěří.

A Milan Hnilička se nebránil, neudělal nic.

A tak ve své těsné blízkosti nechal působit Soňu Bergmannovou, se kterou nikdy společnou řeč nenašel, ale našel ji už dávno premiér. Jak jsme popsali, to on nařídil, aby se z ní stala Hniličkova náměstkyně. Soňa Bergmannová pro něj kdysi pracovala coby manažerka Agrofertu. Díky tomu byl premiér detailně informovaný o chodu agentury, ovšem poněkud jednostranně. Právě proto, že Bergmannová s Hniličkou nikdy nebyli na jedné lodi.

“V agentuře to vnímáme tak, že paní Bergmannová se na Hniličkově odchodu podepsala významným dílem,” uvedl zaměstnanec sportovní agentury.

Sama Soňa Bergmannová, která v minulosti na ŘSD proslula díky kauze dvacetinásobně předražené studie o výskytu křečka, s médii odmítá komunikovat. Když redakce v minulosti psala její profil, Bergmannová na žádný zanechaný vzkaz ani žádost o rozhovor nikdy nereagovala.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Babiš v pasti. Neví, jak naložit s auditem Hniličky


Každopádně premiér poté, co mu Hnilička v neděli oznámil svůj úmysl neváhal. Už na jedenáctou dopoledne si na úřad vlády pozval reprezentačního trenéra pozemních hokejistek Filipa Neussera. A odpoledne jej vláda jmenovala do čela sportovní agentury.

Neusser byl ve hře coby možný kandidát na Hniličkova nástupce už několikrát. Paradoxně ale premiér před časem o Hniličkově výměně přestal mluvit, protože si nebyl jistý, že Neusser je vhodný člověk. Nadto nebylo jasné, jestli vůbec tuhle funkci pár měsíců před volbami chce.

Vypadalo to proto, že Hniličku ve funkci ponechá i po výsledcích auditu hospodaření, který sice objevil nedostatky v agentuře, ale nijak fatální. Jenže kdosi audit vynesl a premiér se ocitl v pasti: sám totiž říkal, že pokud Hniličku audit neočistí, vyhodí ho.

Milan Hnilička ho nakonec předešel a premiér sáhl po připraveném Neusserovi. A ten mu v pondělí před polednem potvrdil, že funkci klíčovou pro financování sportu převezme.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email