Hniličkovy dny se krátí. Nevěřím vám, řekl mu premiér

Sportovní agenturu, která rozděluje miliardy, čeká personální otřes.

Měla to být vlajková loď vlády Andreje Babiše. A zlatý olympionik Milan Hnilička jí měl dodat lesk celebrity.

Teď je všechno jinak. Hniličkovy dny ve vedení agentury se krátí. Premiér mu řekl, že už mu nevěří. A sám Hnilička jen obtížně hledá motivaci, proč dál v čele úřadu zůstávat.


Milan Hnilička na snímku z června 2020. Foto: Úřad vlády

Šéf sportovní agentury překvapivě díky podpoře části sportovců ustál svou lednovou účast na party teplického kmotra Petra Bendy. Dopady kompromitující složky, kterou kdosi doručil premiérovi, už ale zlomit nedokázal. Jak jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz, ve fasciklu přitom nebyl žádný jednoznačný důkaz o Hniličkově nezákonném jednání. Babišovi to ale stačilo.

“Pro šéfa se stal Hnilička toxický. A je už úplně jedno, jestli v té složce byla pravda nebo to bylo vymyšlené. Začal hledat nového šéfa agentury,” popsal tehdy člověk, který o Hniličkovi s premiérem jednal.

A potvrdilo se to definitivně minulý pátek, kdy s premiérem podle zjištní Neovlivní.cz mluvil přímo Milan Hnilička. “Premiér mu řekl, že už mu nevěří,” popsal vysoce důvěryhodný zdroj, jehož informace v kauze se už v minulosti ukázaly jako pravdivé.

Obsah rozhovoru pak redakci potvrdil i premiérův spolupracovník, který o něm byl rovněž informovaný.


ČTĚTE TAKÉ: Babiš má složku ze sledování Hniličky


Sám Milan Hnilička nyní nic nekomentuje. Už dříve Neovlivní.cz sdělil, že očekává očištění od auditu, který premiér do agentury popsal. Důvodem auditu byla přitom právě zmiňovaná složka. “Věřím, že audit potvrdí, že je u nás vše v pořádku,” řekl pro časopis Neovlivní.cz Hnilička.

Jak ale popisují jeho kolegové, sám už nechce dál bojovat. A kdyby mu to nepřišlo hloupé vůči sportovním spolkům, kterým agentura posílá peníze, už by sám rezignoval.

V agentuře přitom panuje rozladění ze způsobu, jakým probíhá samotný audit. Hniličkovi spolupracovníci shodně upozorňují na to, že auditoři například spatřují problém v tom, že manažeři agentury mají stejnou třídu služebního auta jako Hnilička. “Ale vůbec je nezajímá, že to není prémiová značka jako mají na ministerstvech, ale ojetá Škoda, byť model Laurin & Klement. Skoro jako by hledali, aby něco našli,” popsal práci auditorů pracovník agentury.

Premiér je navíc o dění v Hniličkově úřadu detailně informovaný. Poté, co Hnilička musel na jeho osobní zásah vyhodit své nejbližší spolupracovníky Michala Janebu a Ivo Lukše, předseda vlády mu místo nich do agentury nasadil Soňu Bergmannovou a Markétu Kabourkovou. Zejména Bergmannová je jeho dlouhodobá spojka do byznysu. (Jejich příběhy jsme popsali ZDE.)

Milan Hnilička řídí agenturu, která převzala rozdělování miliard do sportu od ministerstva školství, od jejího vzniku. Agentura se od počátku potýkala s personálními i systémovými přehmaty, za které nesl odpovědnost právě Hnilička coby šéf. I když tím, kdo agenturu nastavili a fakticky ji řídili, byli odvolaní Janeba s Lukšem. Detaily v tomto článku.

Každopádně na konci roku se v agentuře podařilo systém na vyplácení peněz sportovním klubům nastavit. Hnilička navíc rozhodl, že nově mají na příspěvky z veřejných peněz nárok jen neziskovky. Což naštvalo některé velké zákulisní hráče sportu, kteří si dosud nechávali peníze od státu posílat na svá eseročka.

Kdy padne definitivní rozhodnutí o Hniličkově odchodu, to zatím není jasné. Premiérovi se totiž dosud nepodařilo najít člověka, kterému by vedení agentury chtěl svěřit a který by tento post současně chtěl.

A tak pořád pokračuje zmiňovaný audit. A jak poznamenal Andrej Babiš před dvěma měsíci: „Pokud audit v pořádku nebude, tak pan Hnilička tam nebude.“

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email