Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády

Když v pondělí Radek Lacko na klubu pražských zastupitelů ANO mluvil o tom, že sociální demokraté chtějí položit koalici na magistrátu, nikdo tomu nepřikládal váhu. O to větší překvapení pak úterní krok socialistů vyvolal. Přišel přitom těsně před tím, než si pražské ANO v sobotu zvolí nové vedení a definitivně rozhodne, zda bude pokračovat v éře Radmily Kleslové – nebo ji odstřihne.

Hodinu a půl trvající zasedání rady města podle zjištění Neovlivní.cz dnes rozhodně nenasvědčovalo tomu, co se pak stalo. “Na radě to nikdo z ČSSD neavizoval. Normálně se hlasovalo, všechno prošlo 6:0, chyběla sedmá Kislingerová. Pak se sešla K9 a bylo to,” popsal hodiny před definitivním pádem pražské koaliční vlády jeden z členů rady.

Sociální demokraté jako oficiální důvod uvádějí, že koaliční partner Trojkoalice hlasuje oproti dohodám. “Naše důvěra ke koalici je na bodě mrazu, koaliční partneři se nemají podvádět,” citovaly Novinky.cz klíčového hráče pražských socialistů Karla Březinu.

O situaci v Praze 

» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Dokument: Jak si Hašek a spol dělají z Babiše ‘Dobrý den’
» Kleslová pod tlakem Babiše dala funkci k dispozici. Skutečně skončí?
» Krnáčová se pokusí definitivně odříznout Kleslovou
» Rozkol pražského ANO: Pět členů šlo proti Kleslové
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty
» Mocenská mapa Prahy. Hlavní slovo má tandem K+B

Hlasování oproti dohodám ovšem není ze strany Trojkoalice nějakou novinkou. Od léta se to stalo několikrát, naposledy minulý čtvrtek, kdy hlasy Trojkoalice pomohly opozici prosadit v rámci hlasování o rozpočtových vztazích převod větší sumy peněz na městské části.

V klubu ANO se přitom zprávy o chystaném kroku ČSSD objevily už v úterý. “Mluvil o tom Radek Lacko, nikdo tomu ale nevěnoval pozornost. Nestalo se totiž nic významně odlišného než doposud,” potvrdil jeden ze zastupitelů za ANO.

Definitivní pád ochromené koalice v Praze přitom může ovlivnit sobotní hlasování pražské organizace ANO, která si má zvolit nové vedení po rezignaci Radmily Kleslové. Lídr ANO Andrej Babiš na její post doporučil ministra obrany Martina Stropnického, ten ale podle zjištění Neovlivní.cz rozhodně nemá své zvolení jisté.

Kleslová, která pražskou organizaci vybudovala, jí dál drží pevně v rukou a nehodlá zvolení Stropnického podpořit. Pád koalice může situaci ještě zhoršit v neprospěch Stropnického. Dají se očekávat argumenty, že na případu Krnáčové jsme viděli, kam vedou experimenty s někým, kdo je do buňky implantovaný shora,” uvedl člen pražské organizace ANO.

Mimochodem, právě Radek Lacko, který o kroku ČSSD věděl, je považován za člověka, který má k Radmile Kleslové blízko.