Hospitalizovaných přibývá. Nemocnice omezují provoz

Během úterka přibylo dalších 151 lidí, kteří byli s nákazou covid-19 hospitalizovaní v nemocnicích. Nemocnice současně začínají připravovat plány na omezení provozu, některé už k tomuto kroku přistoupily.

Úterní počet nově nemocných, kteří kvůli nákaze potřebovali péči v nemocnici, představoval nejvyšší nárůst za jediný den od březnového začátku pandemie v zemi. Počet hospitalizovaných tak podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví stoupl téměř o pětinu na skoro tisíc pacientů, přesněji 976.

Zdravotnické odbory už tento týden vyzvaly nemocnice, aby připravily krizové scénáře. “A v případě dalšího šíření nákazy aby omezily zbytnou péči – plánované neakutní operace, dlouhodobá vyšetření,” stojí v prohlášení odborů.

Některé nemocnice už přitom péči okrajovat začaly. “Má se zavřít neurologie a počítá se s tím, že i tam budou covid lůžka. Počty výkonů má zredukovat i ortopedie,” popsal pro Neovlivní.cz zdroj z kladenské nemocnice.

A Kladno není jediné. Jako první o omezení provozu informovalo už minulý týden zdravotnické zařízení v Uherském Hradišti. “S ohledem na vývoj onemocnění COVID-19 v uherskohradišťském okrese se ruší plánované operační výkony v týdnu od 5.10. do 9.10.2020,” stojí na webových stránkách uherskohradišťské nemocnice.

A jak informovaly SeznamZprávy, přidávají se i další.

Potíž je přitom s personálem. Sester je nedostatek dlouhodobě, s nástupem pandemie covid-19 to začalo být zřetelně vidět. Tak například šumperská nemocnice v úterý vyzvala na sociálních sítí dobrovolníky z řad zdravotníků, aby jim přišli pomoci.

“Koronavirus značně zaměstnává naše stávající lékaře a sestry, kteří nám teď chybí v běžném provozu. Proto urgentně sháníme posily. Hledáme bývalé zdravotníky, studenty všech zdravotnických oborů i mediky,” stálo ve výzvě.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email