Sestřelit? Nesestřelit? Kabinet řeší šéfku ERÚ

Chaos v zákonech může postavit mimo službu dosud nezávislou – a nutno dodat pro část vlivných nevypočitatelnou – šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. Premiér Sobotka má o jejím dalším osudu rozhodnout už ve středu.

Vláda Bohuslava Sobotky by už tento týden měla na svém jednání řešit, zda posadí šéfku ERÚ na střídačku. Jak informoval deník E15, na Vitáskovou se začal od prvního ledna vztahovat služební zákon. A ten jasně říká, že trestně stíhaní úředníci nemohou vykonávat svou činnost.

Vitásková přitom právě stojí před soudem kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby v příběhu narychlo udělených licencí solárním elektrárnám Saša Sun a Zdeněk Sun ocelářského magnáta Zdeňka Zemka. Verdikt se očekává v příštích měsících, horní sazba u Vitáskové – spolu s ní je obviněno dalších osm lidí – činí devět let.

Čtěte také

» Ocelářský magnát Zemek má znovu za zády policii
» “Přílepkáři” ze sněmovny: Změny, které popudily ERÚ
» Olomoucký zátah: Policie hledala u Ivana Langera věci k soláru

Potud je příběh jasný. Jenže zároveň je tu novela energetického zákon, která ERÚ coby nezávislého regulátora ze služebního zákona vyjímá. Na úřad jako takový se nemá vztahovat vliv vlády. Novela však zároveň považuje za vedení ERÚ kolektivní radu. “Ta má vzniknout až letos v létě. Do té doby zůstává v čele úřadu předsedkyně a místopředsedové. A ti – podle vládou schválen systemizace úřednických míst – pod služební zákon spadají. Situace je tak zcela chaotická,“ napsala šéfka ekonomiky v Mf Dnes Zuzana Kubátová, která tuto oblast dlouhodobě sleduje.

Sobotka tak svým podpisem, jímž by Vitáskovou poslal na nucenou dovolenou, riskuje nezákonný postup. Jeho mluvčí Martin Ayrer sdělil, že si premiér vyžádal rozklad od vládních legislativců.

Sama Vitásková z řádné dovolené, kterou v minulých dnech čerpala, vzkázala, že podřídit její úřad služebnímu zákonu je nepřijatelné. A bude mít dohru v Bruselu. “Vím, že se o situaci Brusel zajímá, Česká republika s tím bude mít potíže,” řekla listu.

Bruselská karta je tou, kterou Alena Vitásková při minulých sporech s kabinetem už použila. To když ERÚ loni odmítal vyplatit podporu obnovitelným zdrojům, které byly spuštěny do provozu v letech 2006-12. Vitásková argumentovala právě tím, že podle vládního rozhodnutí z roku 2015 by měly mít obnovitelné zdroje schválení od EU. Žádný ho však zatím nezískal. Nakonec zasáhla vláda: přijala nařízení, podle kterého se tučná podpora ve výši dvaačtyřiceti miliard korun zkrátka vyplatí.

Alena Vitásková

Šéfka ERÚ Alena Vitásková. Foto: eru.cz
• Vystudovala pozemní stavby na VUT Brno. Od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva.
• V letech 2001–2003 působila jako generální ředitelka v Transgasu, další dva roky byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské.
• Obdržela titul Manažerka roku 2002. Věnuje se charitě, ve volných chvílích ráda hraje golf a cestuje.

Cenové rozhodnutí podepsal místo Vitáskové místopředseda ERÚ Jan Nehoda, jeho šéfka už byla na dovolené. Ministr průmyslu Jan Mládek si neodpustil rýpnutí, že by všem prospělo, aby „měla více dlouhých dovolených“.

Mládek není jediný, s kým je předsedkyně mocného úřadu na kordy. Během svého působení v čele ERÚ – jmenoval ji Nečasův kabinet v létě 2011 – se stihla rozhádat na více frontách. Své spory přičítá tomu, že se nekompromisně postavila proti zájmům klíčových hráčů.

Hned po nástupu do funkce oznámila, že její prioritou budou obnovitelné zdroje a vyhlásila válku solární mafii. Postupně zpochybnila podle Mf Dnes licence na 1500 solárních elektráren. Na 56 z nich podal úřad trestní oznámení. Soudy, které doposud proběhly, ovšem Vitáskové za pravdu nedaly.

Vytáhla i proti svým předchůdcům v úřadu, kteří podle ní zmanipulovali poplatky za obnovitelné zdroje od spotřebitelů, vyčetla jim nesprávné výpočty cen. Ani tady obvinění nikam nevedlo.

“Vzápětí oznámila, že zabránila skokovému zdražení zemního plynu o osm procent. Plynárenská společnost RWE, která podle Vitáskové měla ke zdražení využít slučování sítí, však její obvinění odmítla,” napsal list E15.

V dubnu 2013 oznámila, že jí kdosi usiluje o život, na dálnici se její auto někdo pokusil vytlačit ze silnice. Dostala policejní ochranku. Druhý útok měl přijít o rok později, když neznámí pachatelé poškodili v domě, kde Vitásková bydlí, výtah pro auta.

Pak už přišlo trestní stíhání kvůli zmiňované kauze Saša Sun a Zdeněk Sun. Kritiku si vysloužila i za místopředsednické místo, které na úřadu přidělila bývalé Nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké – byť nesplňovala zákonné podmínky, protože nikdy nepracovala v energetice.

Kritiky přišlo víc, ale klíčová podpora, ta Vitáskové zůstala. Odvolat z funkce ji totiž při všech zmatcích se zákony může stále jen prezident republiky. A Miloš Zeman se mnohokrát nechal slyšet, jak práci Aleny Vitáskové oceňuje.