© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kdysi druhý nejbohatší muž republiky Zdeněk Bakala zvažuje zbavit se i toho posledního, co v Česku vlastní. Na trh už nechal vypustit “pokusné balónky”, na prodej má být jeho vydavatelský dům Economia i Forum Karlín.
Oficiálně to Bakalovi manažeři odmítají. Ztrátové vydavatelství Economia s Respektem a Hospodářskými novinami, které před dvěma roky pohltilo zpravodajský portál Centrum.cz, není na prodej, opakují dlouhodobě. Naposledy to před pár dny uvedl ve vlastních novinách Kamil Čermák, výkonný ředitel skupiny BM Management a předseda představenstva LBM. (BM Management spravuje tuzemské aktivity manželů Bakalových, mezi nimi právě Economii a Forum Karlín, LBM neboli Luxury Brand Management je zaměřena na prodej lifestylových produktů.)
“V současnosti rozhodně nemáme žádné divestiční záměry. Naopak. Chceme investovat a společnost rozvíjet,” řekl Čermák.
Z informací z trhu, které nashromáždila redakce Neovlivní.cz, však vyplývá, že Economia na prodej být může. Bakala ji však chce prodat v jednom balíku s areálem Fora Karlín. Cena 1, 2 miliardy korun zatím žádného kupce neoslovila.
Pokud by se našel, zůstal by v Česku z Bakalova byznysu v podstatě jen obchod s luxusem v Pařížské.
Bakala si Economii pořídil z podobných důvodů, kvůli kterým platí Havlovu knihovnu či Aspen Institut – především kvůli reputaci. Tu však zřejmě nadobro poškodila jeho role uhlobarona.
Z NWR, majitele Ostravsko-karvinských dolů, roky vytahoval peníze, na jaře však z těžce zadlužené společnosti vycouval. Netvoří ani desetinu jeho portfolia. Už loni se domluvil na prodeji železničního dopravce AWT polskému PKP Cargo. A letos v srpnu našel kupce pro obří bytový fond – RPG Byty. V tichosti je prodal mezinárodní realitní investiční skupině Round Hill Capital z Velké Británie. (Obchod ještě musí posvětit antimonopolní úřad.)
Tento krok znovu snesl na Bakalovu hlavu vlnu kritiky. Dlouhodobě jej nemůže vystát Andrej Babiš, ještě kritičtější je Miloš Zeman. “Já pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu. Kdyby měl pan Bakala poslední zbytky studu, tak by neobchodoval s byty, o kterých veřejně slíbil, že je prodá nájemníkům za 40 tisíc korun,” komentoval transakci prezident.
Bakala skutečně při koupi OKD od Viktora Koláčka a spol, kteří společnost získali spolu s bytovým fondem během privatizace v roce 2004 a bleskově ji přeprodali dál, slíbil, že byty za symbolický peníz odprodá nájemníkům.
Právě privatizaci OKD začne už v pátek řešit soud, podle vyšetřovatelů byla pro stát velmi nevýhodná.
Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu. Všichni tři vinu popírají (více zde »).
Bakala v aktuální kauze nijak nefiguruje. Situace v OKD jej ovšem připravila o místo v každoročně zveřejňovaném žebříčku nejbohatších lidí planety, který vydává časopis Forbes. Jde o soupisku dolarových miliardářů, v níž se Bakala pravidelně umísťoval vedle ještě movitějších českých hráčů – Petra Kellnera, Andreje Babiše či Radovana Vítka.
Letos poprvé se do něj byznysmen, který kdysi býval bohatší než Andrej Babiš, nedostal. Aktuálně odhaduje Forbes Bakalův majetek na 0,9 miliardy dolarů (asi 22 miliard korun).
V přehledu nejbohatších Čechů, který vydává tuzemská mutace časopisu, se pak každoročně propadá, momentálně je na šesté příčce. “Jisté je, že se (jeho) česká aktiva přelévají do hotových peněz. Ty pak Bakala investuje dál – ale už ne do nových velkých projektů, ale spíš do akcií a dalších finančních produktů. Takže – možná že ještě zbohatne. Ale Česko to asi nijak nepocítí,” napsal k tomu Forbes.