Hrad a otázky „na blití“

Miloši Zemanovi bude na podzim 75 let. A už šestým rokem stojí v čele republiky, což ho viditelně vyčerpává. Jak na tom po zdravotní stránce ve skutečnosti je, však tuší jen pár jeho nejbližších spolupracovníků. Ptát se na prezidentovo zdraví je tabu. Zakázáno. Zajímá vás, zda podstoupil lékařské prohlídky? Jste dezinformátor, šíříte lži a hradnímu mluvčímu je z vás „na blití“. Proč se ze zdravotního stavu exponovaného seniora stalo státní tajemství?

Václava Havla provázely prakticky po celou dobu jeho prezidentování vážné zdravotní neduhy. Vášnivý kuřák opakovaně vězněný komunistickým režimem měl podlomené zdraví a zákroky, kterým se ve funkci podrobil, tým lékařů až didakticky vysvětloval přímo na kamery. Takto jsme odstranili část plíce, takto jsme zacelili otvor v kůži na krku po tracheotomii, v tomto místě došlo k perforaci tlustého střeva, postupovali jsme takto…

Miloš Zeman během návštěvy Olomouckého kraje, rok 2018. Foto: Hrad.cz

Aparát, který si na Hrad přivedl Miloš Zeman, v době prvního funkčního období prezidenta postupoval podobně. Pod vedením bývalého ministra zdravotnictví Martina Holcáta vzniklo lékařské konzilium, které mělo neduhy prezidenta na starosti.

„Oslovili mě lidé z okolí pana Zemana, protože už mám zkušenost z konzilií prvního i druhého českého prezidenta,“ vysvětloval Holcát v Mladé frontě Dnes v srpnu 2013, jak se k práci dostal. „Kromě toho už jsem šéfa konzilia Miloši Zemanovi dělal, když byl premiérem. V roce 2001 měl totiž ledvinové kameny a ležel ve Všeobecné fakultní nemocnici. Moc se o tom neví, protože tiskovou konferenci ke zdravotnímu stavu premiéra jsme dělali 11. září. Když si uvědomíte, co to je za datum, tak jsme se nebavili o Zemanových ledvinách, ale o dvojčatech v New Yorku. Z té doby se známe jako lékař – pacient, i proto jsem byl osloven já.“

K zdravotnímu stavu se musel vyjadřovat už o tři měsíce později. Zeman tehdy zakopl o koberec, který shrnul pes. Upadl a poranil si koleno, které se naplnilo krví, lékaři provedli punkci a doporučili šestitýdenní klid a rehabilitace. Prezident byl upoután na kolečkové křeslo; Hrad tehdy zveřejnil i fotografii, jak Zeman z křesla pracuje.

Mimochodem – po úraze prezidenta kompletně vyšetřili. „Tato vyšetření, kterých bylo několik, dopadla velmi dobře. Pan Zeman absolvoval magnetickou rezonanci, sonografii, neurologické, ortopedické a interní vyšetření včetně laboratorního vyšetření. Mohu říci, že hladiny krevního cukru jsou v normálu a jeho cévy jsou jako cévy mladého chlapce,“ řekl Holcát Právu.

A nastalo mlčení

Jenže pak se něco změnilo. Čím unaveněji Miloš Zeman působil, tím méně byl Hrad ochoten informace o jeho zdraví zveřejňovat.

Ještě jsme se dozvěděli, že za vrávorání a celkové potíže s chůzí může neuropatie (postižení nervů) dolních končetin, což je nejčastější pozdní komplikace u nemocných s cukrovkou. Diabetes však prý Zeman má pod kontrolou.

V prosinci 2016 Hrad potvrdil, že lékařské konzilium bylo rozpuštěno. „Podle šéfa nyní nefunkčního týmu Martina Holcáta i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka k tomu není důvod. Vhodnější jsou prý konzultace s jednotlivými odborníky. Jména lékařů, kteří se starají o prezidentovo zdraví, však Hrad nechce prozradit,“ napsaly tehdy třeba Lidové noviny.

Důvod byl nasnadě. Už v lednu 2017 jsme na Neovlivní.cz jako první napsali, že Miloš Zeman hodlá znovu kandidovat na post hlavy státu. Své rozhodnutí oficiálně oznámil až v březnu, ale zkraje roku se už s plánem svěřil několika blízkým lidem. „Je rozhodnutý do toho jít. Řekl mi to už před Vánoci, teď proběhla nějaká lékařská vyšetření a kromě té nohy by neměl mít žádný zdravotní problém, který by ho omezoval,” řekl tehdy redakci jeden z jeho přátel.

K tématu
» Rádce Martin Nejedlý: Nic na Zemana nemáte, tak řešíte jeho zdraví
» Politici a zdraví: Intimní sonda do jejich chorobopisů
» Grafika: Co prozradili ministři o svém zdraví
» Rozhovor s farmaceutem Richardem Pflegerem: Uhodujeme se k smrti

Jenže kampaň, neustálé výjezdy do krajů a státní návštěvy se na kondici hlavy státu notně podepsaly. Zhubnul, s kamerami za zády nebylo možné skrýt, jak často mu nohy vypovídají službu, svět obletěly záběry ze Šanghaje, kde se v květnu 2017 odehrál summit státníků k Nové hedvábné stezce. Při společném focení musely desítky hlav států a vlád – včetně ruského Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-Pchinga – čekat, až českého prezidenta přiveze vozík.

Reakce Hradu? Miloš Zeman je na tom zdravotně jako mladík. A kdo tvrdí něco jiného, lže. Prezidentův tým pochopil, že právě nemohoucnost by mohla ohrozit pozici lídra nadcházející prezidentské volby, a prakticky přestal otázky po neduzích Miloše Zemana komentovat.

A i Martin Holcát, bývalý šéf prezidentova konzilia, přiznává, že ani on aktuální informace v tuto chvíli nemá. „Já jeho momentální zdravotní stav neznám,“ prohlásil před pár dny. „Jestli má rýmu nebo chřipku, tak si to řeší sám. Naše superspecializovaná péče ale není potřeba,“ řekl.

Situace teď dosáhla takových rozměrů, že prostý dotaz po vyšetřeních, která prezident absolvoval, vyvolává na Hradě silně emotivní reakce.

Nesmysly, výmysly a dezinformace

Unikátní vhled do skutečného stavu prezidentova zdraví dalo policejní vyšetřování, které definitivně skončilo letos v půli února.

Policie prověřovala trestní oznámení, které podal Zemanův právník na brněnského politika Svatopluka Bartíka. Ten s odkazem na své zdroje napsal v listopadu 2017 na Facebook, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbývá mu pár měsíců života.

Policie tedy zjišťovala, zda hlava státu skutečně nějakým nádorovým onemocněním trpí. Součástí spisu se stala i zdravotní dokumentace Miloše Zemana. Aby prezident prokázal, že není vážně nemocný, podstoupil týden po výroku Bartíka řadu prohlídek.

„Lékařská zpráva pro vnitřní potřebu Pražského hradu ze dne 14. 11. 2017 a současná terapie pacienta, která byla provedena týmem odborníků, posuzuje celkový stav Ing. Zemana,“ píší policisté v dokumentu, který dále vypočítává, jaká vyšetření prezident podstoupil. Lékaři prověřovali jeho zdravotní stav na CT, tedy počítačové tomografii. V laboratoři zkoumali jeho krev i moč. Závěr byl jednoznačný. Prezident rakovinou netrpí.

„Komplexním fyzickým vyšetřením celého těla posuzovaného nebylo prokázáno zhoubné onemocnění,“ napsal do dokumentu soudní znalec Pavel Šlampa, který Zemanovu zdravotní dokumentaci studoval a zároveň konzultoval i s ošetřujícími lékaři prezidenta. „Provedená vyšetření nepotvrzují přítomnost pokročilého zhoubného nádoru čtvrtého klinického stadia s metastatickým postižením lymfatických uzlin či orgánů a nepotvrzují ani indicie časného nádoru.“

Tento znalec pak dospěl ještě k jednomu závěru, který ve spise policisté zmiňují. „Miloš Zeman měl stejné riziko onemocnění časným stadiem zhoubného onemocnění jako kterýkoliv člověk jeho věku naší populace při přítomnosti veřejnosti známých vedlejších onemocnění (cukrovka, kouření),“ uvedl Šlampa.

Jak je známo, prezident není zrovna propagátorem zdravého životního stylu. Často pronáší své oblíbené věty o výhodách kouření či zelenině prohnané skrz „transformační mezičlánek, který se jmenuje prase“.

Repro: Z Twitteru Jiřího Ovčáčka

Šlampa ve svých závěrech doporučil další prohlídky, které je třeba podstoupit k odhalení časného nádoru. „Jsou však z legislativy jen doporučená, ne však závazná,“ píše Šlampa.

Absolvoval je Miloš Zeman?

Redakce Seznam Zprávy, která na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádala policii o spis k případu Bartík a dokument mapující postup policie získala, se s touto otázkou obrátila na osobního lékaře prezidenta Lubomíra Nečase. Odmítl odpovědět. „Všechny informace sděluje tiskový mluvčí pana prezidenta,“ uvedl Nečas, který je současně předsedou Strany práv občanů Zemanovci. Tedy strany, jejímž čestným předsedou je sám Miloš Zeman.

Reakce mluvčího Jiřího Ovčáčka pak byla bouřlivá.

„Píšete absolutní nesmysly a výmysly a tím zjevně účelově překrucujete celou dezinformační kauzu Bartík,“ reagoval na otázku, jestli prezident na zmíněném vyšetření byl. Nepomáhá ani vysvětlení, že se redakce jen doptává na informace, které do dokumentu napsala policie. „Na dezinformační praktiky zásadně nereaguji.“ A dále: „Je mi z vás na blití. J. O.“

Repro: Z Twitteru Jiřího Ovčáčka

Podobně emotivně reagoval Ovčáček také loni v srpnu na dotazy, zda Zeman pravidelně navštěvuje lékaře a v jaké zdravotní kondici prezident je. Napsal pouze, že: „debilní otázky ponechává bez odpovědí.“

Tři lékaři

Čeho se Hrad bojí? Zeman v podstatě pohodlně vyhrál prezidentskou volbu, znovu už kandidovat nemůže, má před sebou čtyři roky ve funkci.

„Nic za tím nehledejte,“ myslí si Holcát. „On není fixovaný na doktory. Nemá je rád,“ vysvětluje, proč podle něj zřejmě prezident nechce, aby se o jeho zdraví mluvilo.

Nejbližší Zemanovi spolupracovníci pak doplňují, že hlava státu má problém třeba i s tím, když mu mají lékaři odebrat krev.

Za nechutí informovat veřejnost, zda je schopen dál vykonávat funkci, pak mohou být i neustále se opakující zvěsti, jak je na tom Zeman ve skutečnosti zle. Poradce prezidenta Martin Nejedlý promluvil už v říjnu 2017 o tom, že „kdosi“ šíří o Zemanovi informace, že byl hospitalizován v nemocnici a je ve vážném stavu. Zprávy, že prezidenta odvezla sanitka, dostávají opakovaně i novináři. Nikdy se ale nepotvrdily.

Repro: Z Twitteru Jiřího Ovčáčka

V tuto chvíli je tak jisté, že nahlédnout do svého zdravotního stavu dá jen Zeman sám, a jen pokud zrovna bude chtít.

Jeho zdravotnický tým je momentálně zredukován na minimum: Starají se o něj už jen tři lékaři. Vedle zmíněného Lubomíra Nečase jde ještě o Miloslava Kalaše a Tomislava Švestku.

Nejdůležitější z nich je Miloslav Kalaš, dlouholetý Zemanův přítel, který pracuje v pražské elitní Nemocnici Na Homolce, kde se stará o VIP pacienty. Právě k němu chodí prezident na preventivní prohlídky nebo na odběry krve. Kalaš Zemana doprovází i při zahraničních cestách. Byl s ním například při návštěvě Číny.

Švestka pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a specializuje se na gastroenterologii se zaměřením na nemoci jícnu, žaludku a poruchy trávicího traktu.