Hrad nachystal pietní pomstu Babišovi. Plastové kelímky žár nevydržely

Prezidentská kancelář chtěla uctít oběti nákazy covid-19, kvůli provedení sklidila posměch. Akce byla ale jasný signál Babišově vládě: můžete za ty mrtvé.

Tým spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana připravil na nádvoří Pražského hradu pietu za 30 tisíc obětí pandemie.

“Na Pražském hradě se v pondělí dne 10. května 2021 uskuteční mimořádně rozsáhlý pietní akt za oběti koronaviru. Na všech nádvořích Pražského hradu bude ve večerních hodinách zapáleno téměř 30 tisíc svíček za oběti pandemie koronaviru. Akce se zúčastní několik stovek pracovníků Pražského hradu včetně vojáků a policistů,” stálo v avízu celé akce.


Pieta v plastových kelímcích…Foto: Prezidentská kancelář

Potíž byla, že svíčky byly umístěny do průhledných plastových kelímku, jaké se používají na pivo nebo limonádu u stánku.

Žár svíček plastové kelímky nevydržely, jak je patrné na fotografiích, které se záhy po spuštění akce objevily na sociálních sítích. Například ZDE.

Náklady na celou akci, kterou slavnostně zahajoval prezident Miloš Zeman osobně, Hrad nezveřejnil. Stejně tak zatím není jasné, kdo je autorem nápadu plastové piety.

Každopádně ve zmiňované pozvánce na akci prezidentská kancelář cituje kancléře Vratislava Mynáře: “K zapálení svíček dojde hromadně ve večerních hodinách. Areál Pražského hradu bude zcela výjimečně přístupný až do 24:00 hodin. Téměř 30 tisíc plamínků tak na několik hodin rozzáří ve tmě areál Pražského hradu, a to za doprovodu Hudby Hradní stráže.”

Bez ohledu na provedení je ale pietní akci možné chápat jako vzkaz premiérovi Andreji Babišovi, jehož vláda nese za obrovský počet mrtvých, který patří v přepočtu na počet obyvatel k nejvyšším na světě, odpovědnost.

Prezident, který po celou dobu chaotické a nepřipravené vládní kroky veřejně nekritizoval, při zahájení piety dal jasně najevo, co si o postupu kabinetu Andreje Babiše myslí.

“Musím říci, že za smrt některých z nich odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a zejména tím, že jsme podlehli pokušení předčasně rozvolňovat a díky tomu se epidemie vůči nám obrátila. Věřím, že jsme si z toho všichni vzali ponaučení,” uvedl na začátku pietního aktu Miloš Zeman.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email