Hrad vylepšuje svůj obraz a chce vystavit korunovační klenoty

Originály klenotů se zpravidla vystavují u příležitosti zvolení nového prezidenta, nyní to má být obráceně: u příležitosti konce Zemanovy éry.

Prezidentská kancelář a Správa Pražského hradu na sklonku éry Miloše Zemana pokračují ve vylepšování její image: podle zjištění Neovlivní.cz se připravuje neplánované vystavení originálů korunovačních klenotů.


Korunovační klenoty Foto: Správa Pražského hradu.

Ty se podle nepsaných zvyklostí zpřístupňují veřejnosti při zvláštních příležitostech, jako jsou významná výročí anebo inaugurace nových hlav státu. Počítalo se tedy s tím, že pokud vůbec, tak je lidé uvidí nejdříve po zvolení nového prezidenta zkraje příštího roku. Nakonec to má být ale dříve, a to ještě před odchodem Miloše Zemana.

Redakce získala tyto informace ze dvou na sobě nezávislých zdrojů z Hradu. “Chytá se to ještě před inaugurací nového prezidenta, ale drží se to ve velké tajnosti. Dokonce se to všechno řeší jen ústně,” uvedl jeden ze zdrojů.

Plány na vystavení klenotů následně na přímý dotaz Neovlivní.cz potvrdil Jan Novák, kterého Vratislav Mynář po nedávném bleskovém odvolání Ivo Velíška pověřil řízením Správy Pražského hradu.

“Ano, s tím, že rozhodnutí náleží panu prezidentovi a bude oznámeno včas,” odpověděl Novák na otázku, zda akci plánují. Jakékoli bližší podrobnosti včetně přesného termínu ale nechtěl rozebírat: “To je vše, co k tomu můžu v tuto chvíli říct.”

Korunovační klenoty jsou podle přání Karla IV. vystavovány jen při inauguracích či zvláštních příležitostech. Naposledy bylo takovou událostí 100. výročí vzniku samostatné republiky. Veřejnost si je ve Vladislavském sále Pražského hradu mohla prohlédnout v lednu 2018.

Zkrácení termínu přitom nyní může Hrad ospravedlnit tím, že 1. ledna uplyne 30. let od rozpadu Československa a vzniku novodobé České republiky. Každopádně výstava klenotů je pokaždé mimořádnou událostí, na kterou lidé stojí hodinové fronty.

Za poslední týden je to už několikátá zpráva o tom, jak se snaží Hrad na poslední chvíli ukázat veřejnosti přívětivější tvář. Nejprve Miloš Zeman oznámil, že je proti policejním zátarasům na Hradě, které přitom původně sám vyžadoval. Následně prezidentská kancelář zveřejnila plán na mimořádný program Zlaté vánoce na Pražském Hradě.

Co tím lidé z týmu Miloše Zemana sledují? A co dalšího na poslední chvíli chystají? Rozsáhlé pátrání s názvem Akce úklid přineseme v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který můžete už nyní objednávat sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Správa Pražského hradu

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email