Hrdla a Voldemort, někdejší hybatelé moci v Praze, se už zase činí

Byli na špici mocenského kartelu, který desetiletí ovládal Prahu. Pak přišla politická výměna a o podnikatelích, napojených na poraženou ODS, se v prvním případě přestalo psát docela, v druhém případě jen v souvislosti s vězením, kde si má odpykat trest za nehodu v opilosti. Hned dvě zprávy z posledních dvou dní však ukazují, že se Tomáš Hrdlička, přezdívaný Hrdla, a Roman “Voldemort” Janoušek, činí. A jejich byznys kvete.

Roman Janoušek, blízký přítel někdejšího primátora Prahy z ODS Pavla Béma, by ještě měl být ve vězení. Vrchní soud v Praze mu před časem vyměřil 4,5 roku za to, že v roce 2012 svým autem a pod vlivem alkoholu srazil řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi; z místa ujel a těžce zraněné ženě neposkytl pomoc.

Čtěte také

Praha_byznys_vliv
» TOP 10 vlivných v Praze – aktuální pořadí
» Seznamte se, toto je nejvlivnější muž Prahy
» Utajená svatba. Komu svědčil Topolánek?
» Chovanec poslal špiony na Babišova manažera

Janoušek za sebou nyní nemá ještě ani polovinu trestu, ale ve vězení není. Dostal dlouhodobou zdravotní propustku; podle informací České televize z půli května navrhla v jeho případě Komise Vězeňské služby roční přerušení výkonu trestu, brněnský soud, který má žádost na stole, dosud nerozhodl. Lobbista a byznysmen se měl na jaře podrobit operaci hlavy a nyní má podle zprávy bolesti, závratě a poruchy vidění.

Jak ovšem v úterý napsal magazín Reportér, pokračuje mezitím v rozšiřování svého realitního panství v chorvatském letovisku Zadar.

Janoušek v Chorvatsku spoluvlastní společnost Magnitudo, d. o. o, kterou založil se svým dlouholetým partnerem Zoranem Kazimirovičem. Firma získala na sklonku roku 2015 povolení na stavbu „komerčně-rezidenčních“ objektů na pozemcích sousedících s jeho letní vilou.

“Na přelomu května a června již stály hrubé stavby prvních nadzemních podlaží budov, které se jako schody zařezávají do mírného svahu směrem od moře. Magnitudo, d. o. o, skoupila během posledních čtyř let v zadarské vilové čtvrti Diklo několik sousedních pozemků i s domy. Ty strhla a nyní zhruba na dvou tisících metrech čtverečních investuje do nové výstavby,” uvedl autor zprávy Jiří Štický.

Nezahálí ani Tomáš Hrdlička. Muž, který sám své jmění odhadl na stovky milionů korun, získal podle středečních Lidových novin podíl ve firmě Bečvářova, které policie obstavila pozemky za miliardy.

“Dosud nebylo jasné, z čeho plyne jeho bohatství, neboť v českém obchodním rejstříku neměl žádný záznam. Ale to se nyní změnilo,” píše v LN Ondřej Koutník. “Letos na konci května se jeho jméno vůbec poprvé objevilo v kolonce ‘společník’. Jak vyplývá z veřejných údajů, stal se majitelem pražské společnosti Goliant Projekt. A to není ledajaká firma. Hrdlička se totiž nákupem akcií dostal ke společnosti Bečvářova, která v metropoli vlastní pozemky za miliardy korun.”

Jde o 36 hektarů lukrativních pražských parcel, které v restituci získali potomci prvorepublikové velkostatkářské rodiny Bečvářových. Momentálně jsou zamraženy, Vrchní státní zastupitelství prověřuje, zda vůbec měli dědici na pozemky nárok.

Hrdlička má nyní ve firmě Bečvářova desetiprocentní podíl. A chce jej dále navyšovat. “V tuto chvíli mám podepsané smlouvy o smlouvách budoucích na dalších deset procent akcií. Následně mám podepsány smlouvy o smlouvách budoucích na odkup přibližně 45 milionů korun pohledávek vůči společnosti Bečvářova. Jde o půjčky od zahraničních investorů, které firmě Bečvářova půjčily peníze. Budu samozřejmě chtít po společnosti Bečvářova, aby dostála svým závazkům a vrátila peníze,” řekl Lidovým novinám Hrdlička s tím, že “Bečvářova přestala splácet peníze ve chvíli, kdy jí policie obstavila pozemky a ztratila schopnost splácet. (…) Díky tomu jsem se mohl dostat k pohledávkám levněji, čímž bych chtěl vyšetřovatelům poděkovat,” dodal.