Huawei na mušce

Lidem v bezpečnostní komunitě dochází trpělivost s postojem politiků k rizikům spojeným s čínskou společností Huawei. V zákulisí se proto podle zjištění Neovlivní.cz snaží přesvědčit ministry, aby zabránili firmě v účasti na vybraných veřejných zakázkách. Minimálně v těch úřadech a podnicích, které jsou pro fungování státu strategické. Odemykáme text ze zářijového magazínu Neovlivní.cz

Je to jen pár týdnů, kdy australská vláda kvůli obavám o bezpečnost zakázala čínské společnosti Huawei dodávat technologie pro stavbu sítí páté generace. Austrálie v tom není sama. Huawei má stopku pro dodávky do federálních úřadů ve Spojených státech a dlouhodobě řeší potíže i ve Velké Británii.

Text vyšel v zářijovém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz

V Česku tomu je naopak. S firmou Huawei spolupracují všichni tři mobilní operátoři. Společnost dodala své telefony na Pražský hrad, a když prezident Miloš Zeman loni navštívil Čínu, jedna ze schůzek byla právě s ředitelem společnosti Huawei.

Aktualizováno listopad 2018: Aktuálně pak firma prostřednictvím partnerů získala obří zakázku na datové centrum strategické společnosti ČEZ. A nejnověji pak podle serveru Lupa.cz uspěla i na Ředitelství silnic a dálnic, kde získala zakázku za více než sto milionů na první etapu MPLS sítě.

Čeští experti na kyberbezpečnost a tajné služby ale varují: Huawei podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce.

Zatím tato slova vycházejí v Praze naprázdno. Jak jsme popsali v jednom z loňských magazínů (zde »»), Huawei totiž v Česku válcuje konkurenci podstřelenou cenou. Tak se dostal například ke všem třem operátorům. Mobilní sítě jsou tak kompletně obhospodařovány zařízeními značky Huawei.

Současnou otevřenou náruč úřadů se snaží část lidí z bezpečnostní komunity změnit. „Probíhají neformální jednání, jejichž cílem je přesvědčit politiky, že to je skutečně vážný problém. Na konci by pak mělo být vládní rozhodnutí, kam všude by Česká republika Huawei neměla pouštět,“ uvedl jeden z „vyjednavačů“, který se na přesvědčování politiků podílí.

Právě proto, že cenová politika firmy Huawei neumožňuje úřadům jednat jinak – když nevyberou nejlevnější nabídku, hrozí jim popotahování za nehospodárnost – musí jít o vládní usnesení. „Jinak to vlastně udělat nejde. Musí to být formou usnesení, že do kritické infrastruktury bude Česká republika pouštět jen prvky z členských zemí EU a NATO,“ dodal.

Společnost Huawei si je vědoma, že na českém trhu teď hraje o hodně. Kromě ČEZ má rozjednanou účast v řadě dalších soutěží ve státní správě.

Podle neoficiálních informací se snaží dostat například do připravované zakázky spojené s integrovanou telekomunikační sítí, na které „jede“ vnitro, policie, integrovaný záchranný systém, ale také utajené vládní spojení. Zájem má také o správu základních registrů a několik zakázek spojených s dopravou na Správě železniční dopravní cesty. Nebo také o obnovu sítě ve Státní tiskárně cenin, kam proudí mimo jiné všechny informace o osobních dokladech.

Firma si proto letos dokonce požádala o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Bez ní se nemůže účastnit výběrových řízení, v nichž uchazeči přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi.

Zprávy o tom, že Huawei představuje bezpečnostní riziko, vedení společnosti opakovaně odmítá. Ve svých stanoviscích zdůrazňuje slova jako otevření, transparentní a upřímní.

Psali jsme:
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá
» Když byznys zařizují soudruzi
» Pandoptikum. Aneb sebrané čínské bajky o Tvrdíkovi, Zemanovi a panu Jie

„Huawei nikdy neohrozil a neohrozí žádný stát. Nikdy jsme naše vybavení nepoužili k získávání dat, obchodních tajemství nebo soukromých informací uživatelů. Nikdy takové aktivity nebudeme tolerovat a nikdy se jich nezúčastníme na něčí popud,“ tlumočila pro Neovlivní.cz stanovisko vedení firmy mluvčí Magda Teresa Partyka.

A co se týče českého trhu, mluvčí dodává: „Společnost Huawei funguje v České republice již více než 15 let. Pokud bychom udělali něco, co by nebylo správné, mělo by to již být zjištěno a řešeno. Nestalo se tak, a proto považujeme za zcela nepatřičné, aby naše rozsáhlé globální výsledky v oblasti bezpečnosti z posledních třiceti let ohrožovala nepodložená obvinění.“

Je fakt, že nikdo v České republice nechytil Huawei za ruku, aby mu doložil protiprávní jednání. Přesto by bylo riskantní varování tajných služeb házet za hlavu.

Mimo jiné i třeba kvůli letošnímu odhalení francouzského deníku Le Monde, že Čína pět let stahovala data ze sídla Africké unie v etiopském hlavním městě Addis Abeba. Unijní komplex postavila právě Čína a její firmy – v čele se společností Huawei – dodaly i IT vybavení. Letos v lednu pak technici zjistili, že v noci z prázdné budovy proudí na servery v Šanghaji obrovské množství dat. Že se na krádeži dat Huawei aktivně podílel, nikdo veřejně neřekl. Ale bylo jasné, že selhání firmy je minimálně v rovině zabezpečení.

V Česku zas vyvolává otázky po motivaci úporná snaha firmy proniknout na tuzemský trh. Loni to popsal v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z insiderů pohybujících se na pomezí politiky, kyberšpionáže a tajných služeb.

„Jeden vysoce postavený manažer telekomunikační společnosti mi tehdy snahy firmy o získání zakázek u operátorů popsal tak, že mu zástupce Huawei sdělil: Přines nám jakoukoli konkurenční nabídku a my ti ji cenově podsekneme o dvacet procent. Čili z toho usuzuji, že Huawei vůbec nešlo o to, za kolik prodají. Jim šlo o to, se tam dostat. Třeba proto, aby měli svoje zařízení v sítích v členském státu Evropské unie a členském státu NATO. U nás se jim povedlo penetrovat naplno,“ uvedl.

Huawei nicméně tvrdí, že cenová politika není hlavní devizou společnosti. „Nižší cena není hlavní výhodou Huawei. Pokroky v inovacích a technologických řešeních jsou tím, co dělá naše řešení více konkurenceschopné. Pro naše zákazníky to znamená efektivnější investice,“ říká za Huawei mluvčí Partyka.

I když to Huawei označuje za nepodložená obvinění, je dobré si připomenout závěry, na nichž se shodují spojenecké tajné služby s českými odborníky. S výrobky Huawei je spojené riziko vyřazení sítě, tedy celé komunikační infrastruktury protivníka. Huawei má totiž schopnost takzvaného vzdáleného řízení.

Experti předpokládají, že se zařízení tohoto výrobce například umí i přepnout do režimu, kdy umí zachytávat klíčová slova, kdy umí vyhledávat nějaký určitý hlas. Takže umí monitorovat, odposlouchávat, lokalizovat, aniž by o tom daný operátor věděl. A aniž by o tom věděl daný stát.

A proč se máme bát víc zařízení od firmy Huawei než toho identického od firmy Apple? Jak říká výše citovaný insider: „Apple jako americká firma je naším spojencem, kdežto o Číně bych to tak úplně netvrdil. V lepším případě to je obchodní partner.“