Infografika: Pavučina z justiční párty

Na večírku advokátní kanceláře Pavla Němce se sešla pestrá směsice bývalých i současných politiků, právníků či zákulisních hráčů v justici. Tady jsou jejich jména:

(GRAFIKA: Newslab)

(GRAFIKA: Newslab)

Petr Nečas – Bývalý poslanec, předseda ODS a premiér. Nastartoval protikorupční opatření, smetla jej kauza kolem jeho tehdejší milenky a pozdější manželky Jany Nagyové. Nyní čelí obvinění z podplácení bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Hrozí mu až šest let vězení, obvinění odmítá.

Jana Nečasová-Nagyová – Manželka expremiéra Nečase a bývalá šéfka jeho kabinetu. Byla obviněna ve třech kauzách, z nichž minimálně jedna skončí na “Burešově” Vrchním soudu v Praze. Jde o údajnou korupci exposlanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy, zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování nepohodlných lidí a vynášení informací z BIS.

Ivan Fuksa – Bývalý ministr zemědělství, exposlanec ODS. Byl obviněn v kauze Nagyová z přijímání úplatku. Podle policie přijal od tehdejšího premiéra Nečase úplatek v podobě místa ve vedení Českého aeroholdingu za to, že umožní pokračování vlády. Nejvyšší soud ale jeho stíhání s odkazem na imunitu překvapivě zrušil.

Marek Šnajdr – exposlanec za ODS a zákulisní hráč tuzemského zdravotnictví. Byl obviněný v kauze Nagyová z přijímání úplatku. Podle policie přijal od tehdejšího premiéra Nečase úplatek v podobě funkce v orgánech ropné společnosti Čepro za to, že umožní pokračování vlády. Nejvyšší soud ale jeho stíhání s odkazem na imunitu zrušil.

Petr Tluchoř – někdejší šéf poslanců ODS. Byl obviněný v kauze Nagyová z přijímání úplatku. Podle policie přijal od tehdejšího premiéra Nečase úplatek v podobě funkce za to, že umožní pokračování vlády. Nejvyšší soud ale jeho stíhání s odkazem na imunitu zrušil.

Martin Barták – bývalý ministr obrany, člověk blízký ODS a někdejšímu premiérovi Topolánkovi. Byl aktérem řady armádních kauz, obžalován byl z korupce v kauze nákupu vozů Tatra. Vrchní soud v Praze jej definitivně zprostil viny.

Pavel Drobil – bývalý ministr životního prostředí, poslanec a místopředseda ODS. Musel odstoupit z funkce ministra po kauze kolem údajného vyvádění peněz ze Státního fondu životního prostředí. Vyšetřování ale konstatovalo, že nespáchal žádný trestný čin.

 

(GRAFIKA: Newslab)

(GRAFIKA: Newslab)

Pavel Kučera – bývalý místopředseda Nejvyššího soudu. Sehrál významnou roli při vyšetřování bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, v jehož prospěch měl údajně intervenovat. Kárný soud za to dokonce zbavil Kučeru taláru, “jeho” Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a Kučera odešel do důchodu s čistým štítem. Kontakty s lidmi z Nejvyššího soudu udržuje dodnes.

Jaroslav Bureš – předseda Vrchního soudu v Praze a jeden z nejvlivnějších českých soudců. Do funkce jej navrhl ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek. Dříve působil na Nejvyšším soudu, byl ministrem spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana, v roce 2003 kandidoval za ČSSD na prezidenta. U jeho soudu končí v odvolacím řízení většina velkých kriminálních kauz, důležité jsou rovněž občanskoprávní případy.

Zdeněk Jemelík – člen spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun. Angažoval se například v případu Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, odsouzených za krádež 74 milionů korun. Tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová jim i přes nesouhlas policie a státního zastupitelství přerušila dočasně trest a oni uprchli.

 

(GRAFIKA: Newslab)

(GRAFIKA: Newslab)

Vlastimil Rampula – bývalý vrchní státní zástupce v Praze. Za jeho úřadování ležela na státním zastupitelství řada velkých kauz, která se rozpohybovala až poté, co jej vystřídala Lenka Bradáčová. Po odchodu z funkce se stal advokátem, hájil například Ivo Rittiga.

Libor Grygárek – Někdejší náměstek vrchního státního zástupce Rampuly a faktický vládce nad vyšetřováním mnoha významných kauz. Policie jej prověřuje v několika případech, je stíhán za to, že údajně kryl lobbistu Romana Janouška při praní špinavých peněz ve švýcarských bankách. On sám to popírá.

Eduard Bruna – advokát, hájí mimo jiné Janu Nečasovou-Nagyovou. V minulosti v jeho kanceláři pracoval bývalý premiér Stanislav Gross. Kancelář se opakovaně věnovala citlivým kauzám s přesahem do politiky. Zastupoval například bývalého vicepremiéra Čunka, který se posléze stal nechtěným aktérem kauzy „justiční mafie“.

Milan Kindl – bývalý děkan plzeňských práv z éry rychlostudentů, excelentní trestní právník. Jeho jméno zaznělo v obžalobě takzvaného Berkova konkursního gangu, v němž žalobkyně výslovně uvedla, že kontaktem členů gangu, díky nimž si budovali svůj vliv, byl i Milan Kindl, přezdívaný Mýval. Aktivně působil v kauze Diag Human versus stát.

 

(GRAFIKA: Newslab)

(GRAFIKA: Newslab)

Mirek Topolánek – bývalý premiér za ODS. U soudu stojí jeho pravá ruka Marek Dalík v kauze Pandury, případ v odvolacím řízení dostane na stůl Vrchní soud v Praze. S Němcem se znají z éry jeho vlády, kdy mu exministr radil. Tehdy vypukla kauza takzvané “justiční mafie”, která podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové ovlivňovala ve prospěch politiků některé zájmové trestní kauzy. Aktéři to popírali, jedním z nich byl i Pavel Němec. Dnes pracuje pro miliardáře Daniela Křetínského.

Karel Kühnl – bývalý předseda US-DEU, exministr obrany v Grossově a Paroubkově vládě. V letech 2007-2012 velvyslanec České republiky v Chorvatsku, dnes je zvláštním zmocněncem pro krajanské záležitosti ministerstva zahraničí.

Stanislav Polčák – europoslanec za TOP 09/STAN, klíčová postava Starostů a nezávislých, u nichž je místopředsedou. Platí za úspěšného právníka. Ve sněmovně řídil jednu dobu ústavně právní výbor.

Jiří Vávra – bývalý náměstek pražského primátora a exšéf pražské TOP 09. Dobře se znal s kmotry ODS, například podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Po loňských komunálních volbách a sporech s primátorem Tomášem Hudečkem TOP 09 opustil.

Lucie Talmanová – manželka expremiéra Mirka Topolánka. Po volbách v roce 2006, kdy ODS vedl Topolánek, se stala místopředsedkyni Poslanecké sněmovny za ODS.