Inspekce hledá krtka, plány o razii na Sisáka utekly už v září

Policie spustila rozsáhlou razii proti insolvenčním podvodům, klíčové postavy příběhu – tajemný podnikatel Petr Sisák a právník Ivo Hala – však stačily včas zmizet. Není to přitom nijak překvapivé. Informace o tom, že se policie chystá zasáhnout, byly v zákulisí byznysu k mání už loni na podzim. Generální inspekce nyní hledá “krtka”.

Už v září 2015 zaznamenala redakce deníku Neovlivní.cz první informace, že policie chystá zatýkání v rozsáhlé kauze zmanipulovaných insolvenčních řízení. “Půjde o Ivo Halu a insolvence, které s ním byly spojené. Realizace by měla být ke konci října. Bude to velká věc, případ je v režii lidí od Bradáčové,” naznačil tehdy zdroj Neovlivní.cz

“Realizace”, tedy zatýkání, se nakonec pozdrželo a proběhlo až v lednu. Jinak informace seděly.

Může vás zajímat:

» Chovancova nahotinka: Policie vyslýchá novináře
» Útok hackerů: Česká stopa, Sobotka má alibi od NBÚ

Sice v nich nepadlo výslovně jméno Petra Sisáka, každý, kdo se jen trochu orientuje v problematice insolvencí ale ví, že ústecký advokát a insolvenční správce Ivo Hala je blízký Sisákův spolupracovník. Jeho kancelář Sisákovi pomáhala ovládnout řadu firem, finančník byl dokonce v advokátní kanceláři vedený jako její zaměstnanec.

Únik informací nyní opatrně přiznávají i politici. “Pokud někdo tu informaci předem vypustil, je to velmi znepokojivé a je nutné toho člověka – krtka – najít, obvinit, obžalovat a odsoudit,” prohlásil v nedělních Otázkách Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec.

Generální inspekce už podle zjištění Neovlivní.cz rozjela vyšetřování a zjišťuje, kdo mohl Sisáka a spol. varovat. Pohled na předchozí podobné kauzy ale nedává mnoho nadějí, že se podaří usvědčit ty, kteří Sisákovi a Halovi včas dali echo. V podobných případech jsou totiž často viníci známí, ale důkazy se proti nim jen málokdy podařilo nashromáždit. Kriminalisté tak například tušili, kdo varoval Ivo Rittiga před policejními odposlechy v jeho hotelu Ventana, své podezřelé kolegy ale usvědčit nedokázali.

Petr Sisák přitom poslední roky většinu času netráví v České republice, ale v zahraničí, často pobývá na Maltě. Kde by v době razie, to zatím není jasné.

Sisák patří mezi nejtajemnější podnikatele v Česku, s médii nekomunikuje, v byznyse ale zanechává nesmazatelné stopy, byť osobně není nikde přímo vidět. Nejčastěji se o něm mluvilo v souvislosti s fotbalovou Slavií, kterou podle neoficiálních informací skrytě vlastnil. Aktivní byl také v chemickém průmyslu, kde na sebe několikrát narazili se současným vicepremiérem Andrejem Babišem. Lídr hnutí ANO se o Sisákovi veřejně vyjadřoval jako o podvodníkovi.