Inspekce vyšetřuje, kdo slídil kolem kauzy Čapí hnízdo

Generální inspekce bezpečnostních sborů v tichosti vyšetřuje úniky informací z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž jde o další politickou kariéru lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Inspekce má podle zjištění Neovlivní.cz podezření, že kdosi vynášel z pražské kriminálky informace o stavu vyšetřování. Teď sbírá důkazy proti konkrétním policistům. Ale také proti těm, kdo si slídění objednali.

Je to jedna z nejsledovanějších politických kauz v posledních letech. Pražská hospodářská kriminálka tomu také uzpůsobila nejen samotné vyšetřování, ale i preventivní opatření, aby měl komisař  Pavel Nevtípil “klid na práci”.

Kontext:

» Kdo hatí vyšetřování Čapího hnízda? Babišovi lidé
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Kdo chce odstavit vyšetřovatele Čapího hnízda
 » Na odboru, který vyšetřuje Čapí hnízdo, se našly odposlechy
 » Policie: Čapí hnízdo byl podvod. Chceme stíhat Babiše

“Nikdo se na něj nemohl dostat, měl přísný zákaz s kýmkoli o případu komunikovat.Účty skládal jen vybraným nadřízeným a státnímu zástupci. Vytvořil se kolem něj současně jakýsi ochranný kruh, aby se na něj nikdo zvenčí nedostal,” popsal vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostního aparátu státu.

Komisař Nevtípil tak byl pod nepřetržitou kontrolou, neustále byl monitorovaný. Opevnění kolem komisaře sloužilo nejen jako prevence před úniky informací, ale také jako ochrana jeho samotného.

Přesto se kdosi pokusil do vyšetřování kauzy  Čapího hnízda nabourat. Generální inspekce bezpečnostních sborů podle zjištění Neovlivní.cz v tichosti vyšetřuje úniky informací z vyšetřování. V podezření jsou dva lidé, nejde o Nevtípila ani jeho nejbližší spolupracovníky. Stejně tak ale úřady sbírají informace k těm, kdo po nich zprávy z vyšetřování kauzy požadovali. Obviněn zatím nikdo nebyl.

V kauze Čapí hnízdo je to už podruhé, kdy se kdosi pokusil paralyzovat práci policie. Poprvé to bylo loni v květnu, kdy státní zastupitelství na pražské kriminálce rozjelo kauzu Berreta. Kvůli vynášení informace z policejních spisů úřady obvinily několik lidí a kdosi cíleně vypustil informaci, že mezi nimi je i komisař Nevtípil. Nic takového ale nebyla pravda, snahou bylo dostat Nevtípila pod tlak.

Sám Nevtípil pravidlo, že s nikým nekomunikuje, dodržuje i dnes, kdy už je jasné, že v kauze Čapí hnízdo padnou obvinění. “Nezlobte se, ale nebudu s vámi mluvit vůbec o ničem,” opětovně odmítl žádost o rozhovor na konci minulého týdne.

Už nyní je jisté, že Nevtípil chce stíhat lídra hnutí ANO Andreje Babiše a dlouholetého manažera Agrofertu a dnešního šéfa poslanců Ano Jaroslava Faltýnka. U obou politiků už požádal Sněmovnu, aby je zbavila imunity.

Deník Neovlivní.cz ale už minulý týden informoval, že okruh obviněných bude širší. Policie je totiž přesvědčena, že šlo o promyšlený podvod, jak z veřejných peněz vytáhnout miliony na výstavbu Babišova luxusního víkendového sídla. Obvinění se nevyhnou ti, kdo žádost o padesátimilionovou dotaci podepsali nebo se podíleli na vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, aby na peníze dostáhla.

Sám Andrej Babiš pak do příběhu zatáhl vlastní děti a manželku, když je označil za majitele akcií Farmy Čapí hnízdo v rozhodné době, kdy firma žádala a dostala dotaci. Kvůli Babišovi nyní hrozí stíhání právě jeho dětem, manželce a jejímu bratrovi.