Šlachtu kvůli Olomouci vyšetřuje generální inspekce

Generální inspekce bezpečnostních sborů začala podle zjištění Neovlivní.cz prověřovat podezření, že policisté z protimafiánského útvaru Roberta Šlachty během razie v olomoucké kauze neoprávněně stahovali citlivá data. Má jít o informace o lidech, o které se inspekce zajímá. Šlachtova ÚOOZ obvinění odmítá.

Informace o tom, koho Generální inspekce vyšetřuje, mají v bezpečnostních kruzích cenu zlata. Pokud se k nim Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v rámci svého protikorupčního zásahu v Olomouci dostal, přinese mu to však víc potíží, než užitku. Inspekce už totiž podle informací Neovlivní.cz vyšetřuje podezření, že tato data byla stažena neoprávněně.

“Je to čerstvé, přišlo se na to až v minulých dnech. GIBS už zahájila vyšetřování celého případu,” uvedl důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.

Generální inspekce odmítla dotazy na téma stažená data jakkoli komentovat. Na výslovný dotaz Neovlivní.cz ale vyšetřování nepopřela. “Trestní řízení případu Vidkun a dotazy s ním spojené Generální inspekce bezpečnostních sborů nebude nijak komentovat,” uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta prohlásil, že o vyšetřování inspekce neví. Současně ale striktně vyloučil, že by jeho lidé během razie v olomoucké kauze získali jakákoli data neoprávněně. “Všechny věci, které byly zadrženy, výslovně souvisí s naším trestním řízením,” dodal pro Neovlivní.cz Šlachta.

K olomoucké kauze:

» Olomoucká aféra: Začaly výslechy svědků
» Langer píše médiím: Už jednou jsem vyhrál
» Křeslo šéfa GIBS je strategické, politici to vědí

Nejnovějším vyšetřováním inspekce vrcholí dlouhodobé napětí mezi ÚOOZ a Generální inspekcí. Napjaté vztahy se naplno ukázaly právě během olomoucké kauzy, kdy státní zástupce Ivo Ištvan neměl důvěru k inspektorům a zatýkáním lidí z policie pověřil Šlachtův útvar. Přitom právě inspekce vznikla proto, aby se věnovala deliktům policistů.

Pár dní po razii si inspekce přišla pro Luďka V., jednoho z důstojníků Šlachtova útvaru. Policista skončil ve vazbě kvůli podezření, že prodával informace. Jedna z verzí, proč do vazby putoval, přitom hovoří o tom, že se přes něj inspektoři chtějí dostat právě na ředitele Šlachtu.

Luďka V. totiž inspekce považuje za člověka blízkého Robertovi Šlachtovi a je podle informací Neovlivní.cz přesvědčená, že zná mimo jiné okolnosti Šlachtova dřívějšího působení v Brně. Šlachta v minulosti pracoval jako šéf brněnské pobočky protidrogové brigády a inspekce právě k této etapě jeho kariéry shání informace.