Inspekce vyšetřuje, že policisté měli bít a urážet studenta kvůli Číně

Policie měla v Praze zatknout a později i napadnout studenta, který slovně zkritizoval strážníky za bezpečnostní operaci během nedávné návštěvy čínského prezidenta v Česku. Případ již vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Další ze zpráv, které vzbuzují otázky nad nedávnými třídenními policejními manévry v Praze a nad přístupem členů bezpečnostních složek.

Server Echo24.cz popsal detaily zneklidňujícího případu, který se měl odehrát v hlavním městě: “Den po odjezdu čínského vůdce policie na pražských Vinohradech zadržela studenta, který oslovil skupinu policistů na ulici a řekl: ‘Měli byste se stydět za čínského prezidenta.’ Hlídka mladíka následně o pár ulic dál zadržela, spoutala a na služebně mu dva různí policisté uštědřili celkem tři facky. Devatenáctiletý maturant podává na policisty trestní oznámení” (odkaz »).

Čína a my:

kolaz_cina_tibet_zeman
» Policejní prezident napsal na FAMU, našel a potrestá dva viníky
» Ministr vnitra a policejní prezidium: Co říkají k zásahům během čínských dnů
» Tři dny čínského neklidu
» Dokument, kterým Krnáčová dovolila policii tři dny blokovat Prahu

Redakce serveru podle svého vyjádření identitu studenta zná, kvůli vyšetřování ji však nyní nezveřejnila. Podle jeho vyprávění se incident odehrál ve čtvrtek 31. března v podvečer u pražských Riegrových sadů.

Mladík křikl na policisty hlídkující se samopaly zmíněnou větu, že by se měli stydět. “O několik ulic dále u Vinohradského divadla ho však zastavila policejní hlídka v autě,” popisuje studentův příběh Echo24: “Vy jste ten pán se psem? doprovodili policisté otázku žádostí o předložení legitimace. Tu zdůvodnili studentovi údajným narušováním veřejného pořádku.”

Chlapec se rozhodl, že si situaci začne natáčet na mobil. “To ovšem policisty rozhořčilo, jeden ze zasahujících mužů zákona mu prý dokonce vyrazil telefon z ruky. Přestože mladík podle svých slov nekladl žádný viditelný odpor, rozhodla se ho hlídka spoutat na kapotě auta a odvézt na stanici,” uvedl server.

Na policejní služebně pak měli maturanta další policisté nejen vulgárně urážet, ale dokonce několikrát udeřit do obličeje. Po necelé hodině jej propustili. “Nediv se, že jsme tě zadrželi, vypadáš jako feťák,” cituje server mladíkova slova.

Student již podal stížnost, případ vyšetřuje policejní inspekce. “Jsem přesvědčen, že jednáním policistů byla mému klientovi úmyslně způsobena jiná závažná újma ve smyslu ust. § 329 odst. 1. písm. a), b) a c) tr. zákoníku, a to ve formě především psychických útrap, ponížení a vystavení nedůstojnému jednání ze strany policistů, které vedlo k psychickému zhroucení poškozeného,” řekl Echu mladíkův advokát.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová nechtěla redakci říct nic bližšího: “Dotazovanou věcí se v současné době Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá, více informací ke zveřejnění v současné době nemám k dispozici.”