Instagram Schillerové řeší policie

Jde o podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem řeší utrácení bývalé ministryně Aleny Schillerové, která z veřejných peněz financovala fotky a příspěvky na svých soukromých sociálních sítích.


Aleně Schillerové jsme se na její propagaci na sociálních sítích složili my všichni. Foto: Ministerstvo financí

Zjištění Neovlivní.cz potvrdil redakci šéf státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Policie případ převzala na základě trestních oznámení a také z Lelkovy iniciativy.

“Na základě informací z otevřených zdrojů jsem případ vyhodnotil sám a předal věc Národní centrále proti organizovanému zločinu. Kromě toho bylo doručeno i několik trestních oznámení od občanů,” uvedl žalobce Lelek.

V jeho přípise pro policii nebyl žádný pokyn, jak mají detektivové postupovat. “Tak, jak to bylo v médiích prezentováno, může zde být podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. Je na policii, aby to prověřila,” dodal Lelek.

NCOZ případ na žádost redakce nijak nekomentovala. “K vašemu dotazu mohu pouze sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá nebo naopak nezabývá,” řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Na podezření, že postup Schillerové mohl být trestným činem, upozornil poprvé v rozhovoru pro Neovlivní.cz bývalý náměstek na financích a právník Ondřej Závodský. Jako klíč k případu označil skutečnost, že jde o soukromé účty političky, s nimiž nemá ministerstvo nic společného. Ale plnili je fotografové placení ministerstvem financí.

“Jestliže člověk pro vlastní potřebu využívá veřejné statky, tak samozřejmě to je neoprávněné používání. Můžeme to přirovnat k tomu, když někdo používá služební auto pro soukromé účely, tedy černé jízdy,” upozornil Ondřej Závodský.

Stát by podle právníka Závodského měl po Aleně Schillerové peníze vymáhat zpět. “Je to naprosto běžná praxe. Když se přijde na neoprávněné využívání prostředků zaměstnavatele, tak se podniknou kroky, aby se částka vymohla zpět. A už jsem se ve státní správě setkal mnohokrát s tím, že takový člověk to také odskákal trestněprávně. Protože ta částka jednoznačně splňuje hranici pro trestný čin,” dodal Závodský.

Alena Schillerová nechtěně přiznala, že fotky z jejího Instagramu skutečně pocházejí od fotografů, které platil stát. Hájila se ale vždy tím, že dělali i jinou práci. “Nebyli to fotografové, kteří mi fotili pouze fotky na Instagram, jak to účelově vykládají někteří novináři. Chápu, že to může být zajímavá zkratka, ale není to tak,” napsala redakci CNN Prima NEWS Schillerová. “Byli to profesionálové, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva.”

Potíž je ale v tom, že na jejích účtech na sociálních sítích není nijak označeno, že by patřily patřily ministerstvu financí. Státem placené fotky tak skončily na soukromém účtu.

Schillerová ve svém jediném prohlášení ke zjištění SeznamZpráv, že daňoví poplatníci zaplatili za fotografy na sociální sítě ministryně dva miliony korun, tvrdí, že profesionálové měli za úkol zvednout zájem veřejnosti o resort financí. Jenže většina snímků Schillerové zejména před letošními volbami nemá s ministerstvem nic společného. Jde například o tuto fotografii


Foto z předvolebního turné. Platí stát, tedy my všichni Foto: Ministerstvo financí

Je z loňského července, kdy Schillerová navštívila soukromou firmu v Proseči. Vznikl tam tento snímek, ale ani u popisku na sociálních sítích Schillerové není uvedeno nic, co by jakkoli souviselo s ministerstvem financí.

Během politické kariéry Aleny Schillerové ale nebyl její instagram ojedinělým excesem. Život Schillerové na vysoké noze platili po celou dobu daňoví poplatníci, jak jsme popsali před dvěma lety v časopise Neovlivní.cz. Ona sama přitom dle svých odpovědí pro redakci ani nepřemýšlela o tom, že by si s platem 173 tisíc korun třeba bydlení v Praze platila sama.

Rozlehlý apartmán v těsném sousedství Pařížské, která patří mezi nejdražší ulice v Česku, jí platil stát. Tedy my všichni. Potvrdil to Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které byt spadá.

Když se do apartmánu v Salvátorské ulici stěhovala, bylo jejím přáním navíc ještě investovat do rekonstrukce a vybavení. “Jako první se sháněla po odpovídajícím toaletním stolku, ten původní se jí nelíbil. Stoleček se jí nakonec také pořídil na státní útraty,” uvedl pod příslibem anonymity zdroj z ministerstva pro místní rozvoj.


ČTĚTE TAKÉ: Luxus z vašich daní, tak žije ministryně financí


A to samé se dělo v ministerských kancelářích, kde proběhla rozsáhlá rekonstrukce s přítomností architekta. „Kanceláře přitom nebyly nijak zanedbané. Předchozím ministrem byl Andrej Babiš, který žádné úpravy nevyžadoval,“ napsali jsme v roce 2020.

Ze smluv a faktur k rekonstrukci lze vyčíst například následující: Stržení koberce a přebroušení parket stálo 160 tisíc korun plus DPH, osvětlení vyšlo na 140 tisíc a daň a například textilie jen do privátní místnosti ministryně přišly bez DPH na šestadvacet tisíc.

Výraznou položkou byl i na míru upravený vlněný koberec, který přišel na 33 tisíc. „Jedná se o dodání a pokládku upraveného koberce na požadovaný tvar včetně obšití dle návrhu interiérového architekta,“ píše se v dokumentech.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo financí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email