Irelevantní prasárna, tvrdil Babiš. Teď jej ztracené dokumenty potápí

Policie má další důkaz, že dotace pro Čapí hnízdo byla podvodná. Bude to Šarochovi stačit?

Když jsme před pěti lety prvně konfrontovali dnešního premiéra Andreje Babiše s dotazem, jak vysvětlí ztrátu klíčových zápisů z valných hromad Čapího hnízda, přišla obvyklá smršť. “Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna,” prohlásil tehdy politik.

Dnes se tato “irelevantní prasárna” stala jedním z hlavních důkazů proti němu. Policejní skládačku v kriminální kauze Čapí hnízdo doplnil během pondělního šestihodinového výslechu Andrej Babiš mladší, který podle zjištění Neovlivní.cz podpořil verzi o podvodu. Potvrdil, že s farmou fakticky neměl nic společného, na jejím chodu se nijak nepodílel a otec jej jen využil, aby dostáhl na padesátimilionovou dotaci.


Na Čapím hnízdě AB uspořádal svatbu s partnerkou Monikou Zdroj: Hnutí ANO

Nebylo přitom nic snazšího, jak dokázat, že verze Andreje Babiše o dětech-majitelích Čapího hnízda nebyla fiktivní a účelová. Stačilo předložit dokumenty, které by dokázaly, že se děti skutečně staraly o fungování firmy, chodily na valné hromady nebo tam alespoň poslaly advokáty s plnou mocí. Jenže jak jsme před lety vypátrali, právě tyto dokumenty neexistují, údajně se ztratily. A zpětně je zfalšovat nešlo.

Dnes jsou to právě ztracené zápisy z valných hromad, které Andreje Babiše  v kauze Čapí hnízdo potápí. V kombinaci s výpovědí Babišova syna a dalších svědků (popsali jsme ZDE a ZDE) je nyní už jednoznačné, že děti neměly s farmou nic společného.

Pochybnosti o tom, že nešlo o náhodnou “ztrátu”, posiluje fakt, že dokud měla farma Čapí hnízdo veřejnou ackionářskou strukturu (vlastnila ji firma ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert), zápisy z valných hromad firma standardně ukládala na obchodní soud. Ve chvíli, kdy se akcie firmy staly anonymní a farma mohla požádat o dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok, záznamy o přítomných akcionářích na valných hromadách firma přestala zveřejňovat.

Policie, která chce Babiše poslat před soud, je podle zjištění Neovlivní.cz přesvědčena, že tyto dokumenty nikdy neexistovaly. Pokud ale bylo převedení farmy na děti jen fiktivní a účelové, aby zakrylo skutečného majitele-holding Agrofert, proč se zápisy z valných hromad v roce 2016 oni, kdy jejich “ztráta” praskla, nezfalšovaly?

Není to tak jednoduché. A to kvůli vývoji technologií. Dnes jsou už zcela jiné tiskárny, tonery i papír, než před deseti lety.

Některé advokátní firmy sice podle informací Neovlivní.cz schraňují právě staré papíry i tiskárny a inkoust, aby mohly pomoci svým klientům se zpětnou výrobou dokumentů. Potíž je ale v tom, že znalci dokáží odhadnout dobu, kdy byl dokumenty vytištěn.

Na příběhu “ztracených prezenček” je pikantní, že na něj přišli bývalí Babišovi podřízení z ministerstva financí . Brusel, který do vyšetřování případu zapojil evropský Úřad proti podvodům OLAF,  totiž nařídil mimořádný audit dotace. A zpracovávali jej právě úředníci z Babišova tehdejšího resortu.

“Auditorský tým v rámci emailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‘listiny přítomných’ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‘prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010,  kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Babišovi auditoři tehdy dodali i to, co si dnes myslí policie: “Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a.s. byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding.”

Navzdory těmto důkazům a svědeckým výpovědím ale státní zástupce Jaroslav Šaroch dosud nerozhodl, zda to postačí k tomu, aby předsedu vlády postavil před soud. Pravděpodobnost, že rozhodne do voleb, je minimální.


+ Chtěl to jako chatu. Se slepičkama. Nová svědectví ze spisu Čapí hnízdo

+ Zlom v Čapím hnízdě. Babiše potopili bankéři HSBC


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email