© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, co předcházelo útoku Hamásu na obyvatele Izraele.
Palestinští militanti získali miliony dolarů prostřednictvím největší kryptoburzy v rublech v Moskvě.
V předvečer invaze do Izraele vybral Islámský džihád 93 milionů dolarů. Teroristický útok na Izrael ze 7. října byl částečně financován v kryptoměnách prostřednictvím populární rublové kryptoburzy Garantex, informace vycházejí z dat analytické společnosti Elliptic.
Těsně před invazí do Izraele obdržely digitální peněženky kontrolované skupinou Palestinský islámský džihád celkem více než 93 milionů dolarů v transakcích. Hamás použil podobný systém financování, říkají výzkumníci.
V červnu činil objem transakcí na platformě asi 865 milionů dolarů, což je třikrát více než v dubnu 2022, kdy americké ministerstvo financí uvalilo sankce na Garantex. Kryptoburza Garantex byla zaregistrována v Estonsku v roce 2019. O dva roky později za nevyjasněných okolností zemřel v Dubaji její spoluzakladatel Stanislav Drugalev.
Po začátku války na Ukrajině kryptoburza přesunula svou IT infrastrukturu do Ruska a stala se hlavním kanálem pro výběr finančních prostředků ze země. Její kancelář se nachází ve věži federace v Moskvě.
Dnes má Garantex asi 100 tisíc uživatelů. Navzdory americkým sankcím je kryptoburza nadále nejoblíbenější platformou pro obchodování v rublech.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com