Islámský radikál? Stíhaný Sáňka získal cenu české diplomacie

Zástupce Islámské nadace v Česku Vladimír Sáňka, kterého po loňské dramatické razii v muslimských centrech obvinili policisté za vydání kontroverzní knihy o islámu, osobně přispěl v roce 2004 k propuštění unesených českých novinářů v Iráku. Tehdy jej za to oficiálně ocenilo české ministerstvo zahraničí. Obhájci Sáňky jsou přesvědčeni, že to jasně svědčí o nevině jejich klienta. Tedy: že není žádný islámský radikál a jeho stíhání je nesmyslné.

Poděkování Sáňkovi za jeho pomoc se našlo v archivu ministerstva zahraničí.

“Vysoce si vážím Vaší vstřícnosti a ochoty přispět svým dílem k osvobození unesených českých občanů. Jsem opravdu šťasten, že se podařilo společným úsilím z Prahy a Bagdádu dosáhnout jejich propuštění,” napsal Sáňkovi v dubnu 2004 tehdejší náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. “Dovolte, abych Vám osobně a dalším muslimům v České republice upřímně poděkoval za ochotu podílet se na řešení případu tří unesených českých novinářů. Jsem přesvědčen, že k jejich propuštění výrazně napomohla vaše výzva jménem muslimů v České republice,” pokračoval v dopise Kolář.

Reportéry České televize a Českého rozhlasu Michala Kubala a Víta Pohanku a kameramana Petra Klímu unesli ozbrojenci na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu 11. Dubna 2004. Pohřešovali se téměř šest dnů.

“Unesli nás a zavázali oči. To byli asi ty nejkrušnější chvilky. Cestovali jsme krajinou, točili se neustále sem a tam, takže jsme absolutně ztratili orientaci. V autě jsme se dostali do takové malé dílny uprostřed pole ležící, jak jsme se teď dozvěděli, severozápadně od Bagdádu,” popisoval později únos reportér Pohanka.

K jejich propuštění nejvíce přispěly dvě věci: setkání velvyslance v Iráku Martina Klepetka se zástupci sunnitských duchovních, v nichž diplomat zdůrazňoval, že se čeští vojáci neúčastní bojů v Iráku, ale naopak tu staví nemocnice. A poté dopis a záruky muslimů z České republiky, což organizoval právě Sáňka.

Tentýž muž, kvůli němuž protimafiánský tým ÚOOZ vloni podnikl razii v muslimském centru před pátečními modlitbami. A poté Sáňku obvinil za vydání knihy Základy tauhídu − Islámský koncept Boha, která podle policistů šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám.

ÚOOZ nedávno navrhl Sáňku obžalovat. “Vyšetřování bylo ukončeno s návrhem na podání obžaloby kvůli podezření z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka,” uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Problém je, že obvinění stojí na velmi chatrných základech. V posledních dnech minulého roku policie obdržela už několikátý posudek, který měl odpovědět na to, zda kniha skutečně podněcuje k násilí. Jeho vyznění ale zdaleka není tak jednoznačné, jak si policie přála. Obhajoba nadto zakládá do spisu vlastní posudky akademiků, kteří nebezpečnost knihy nepotvrzují. Spíše naopak.

Policie navíc souběžně přišla s tím, že začala prověřovat, kam mířily peníze zabavené z mešity, zda neměly skončit v rukou bojovníků Islámského státu.

Policejní razie si vysloužila mezi českými i zahraničními muslimy ostrou kritiku. Několik stovek z nich pak dokonce demonstrovalo před budovou Chovancova úřadu. Detektivové navíc při akci zadrželi i tajemníka indonéské ambasády Wahona Yulianta, který poté obvinil policii z porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.