Itálie to nezvládla, hřímal Babiš. Teď je na black listu ČR

Česko se navzdory nedávným slibům Babišova týmu, že se nechystají žádná plošná opatření, od zítřka vrací k rouškám ve všech vnitřních veřejných prostorech. Vývoj nákazy covid-19 je v Česku nejhorší ze všech zemí EU. Německo chystá omezení pro turisty z Prahy, Belgie už hlavní město zařadila do červené kategorie. Další země EU se rozhodnou večer.


Bylo 1. března a v České republice se objevil první oficiálně prokázaný pacient, který onemocněl nákazou covid-19. V stejný den premiér Andrej Babiš před kamerami televize Nova oznámil, že za všechno může Itálie. “Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě,” pravil premiér.

Proč to tahle dopadlo? A co udělala vláda, aby nás ochránila? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz Předplácejte ZDE

O půl roku později je všechno jinak. Strach mají evropské země naopak z České republiky. Tempo vývoje nákazy je totiž v Česku dramaticky nejvyšší. Hůře než Česká republika jsou na tom v Evropě nyní jen Španělsko, Francie, Chorvatsko a Malta. Denní nárůst pozitivně testovaných v České republice v úterý poprvé od vypuknutí epidemie překročil tisícovku.

Aktuální stav odráží hned několik dnešních zpráv ze zahraničí:

  1. Belgie se rozhodla zařadit Prahu na koronavirovém semaforu do červené kategorie, uvedlo v úterý velvyslanectví ČR v Bruselu.
  2. Premiér Babiš mluvil s kancléřkou Angelou Merkel, která mu oznámila, že Berlín omezí cestování Pražanů.
  3. A podobná opatření chystají další země Evropské unie.

“Členské státy EU se chystají dát Prahu na červený list. Všichni cestující, kteří tu strávili více jak 48 hodin, budou muset povinně do karantény. Definitivně se rozhodně dnes večer,” potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský.

Premiér Babiš je ale stále přesvědčený, že Česko je vzorem pro ostatní státy.

“Jsme na tom velmi dobře,” zopakoval naposledy včera, když reagoval na upozornění mezinárodní zdravotnické organizace WHO. Ta označila situaci v České republice za znepokojivou a doporučila, ať se stát rozhodně nevzdává trasování.

S vyhledáváním kontaktů pozitivních osob je problém už několik týdnů, před pár dny pražská hygiena oznámila, že nestíhá. Místo personálního posílení, jak doporučila WHO, premiérův tým oznámil, že nově zavede osobní trasování.

“Připravuje se sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na covid sami vyplnili na webu formulář s kontakty,” citovala premiéra ČTK.

Vláda přitom měla k dispozici informace, že se trend v nákaze zhoršuje. Rozhodla se je ignorovat. A když o tom psali novináři, premiér se jim vysmál a označil jejich zprávy za vyvolávání paniky.

Poprvé se to na číslech projevilo hned zkraje prázdnin, kdy přestaly platit všechny původní restrikce, které vláda zavedla zjara. Tehdy zcela uzavřela zemi, lidi poslala do domácí karantény a ochromila ekonomiku. Tím sice zastavila šíření nákazy – když se nikdo s nikým nepotkával, nebo jak ji šířit – nepřipravila se už ale na situaci, co bude pak, až opatření zase uvolní.

Příběh s letními zhoršujícími se čísly a podzimní explozí ilustrují, jak se tým premiéra Babiše rozhoduje. Klíčové nejsou názory expertů, ale to, jak reagují sociální sítě a jak to vypadá z marketingového hlediska. Jak si totiž nyní postěžoval předseda vlády: “Celé léto jsme poslouchali, že roušky jsou projevem nesvobody.”

A večer pak v CNN Prima dodal:  “Všichni křičeli, abychom rozvolnili, chodili za námi reprezentanti kultury a sportu. Od léta všichni chtěli rozvolňovat, roušky se staly symbolem nesvobody. Ale není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice.“

Toto je grafika z kraje července, kdy vláda s nástupem prázdnin rozvolnila všechna opatření, Už tedy bylo zřejmé, že máme problém. Vláda jej ale ignorovala.

 

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz