Kmotr Mrázek a já? Pozor na slovíčka, Langer vyhrál všechny soudy

Bývalý ministra vnitra Ivan Langer uspěl se všemi žalobami, které před lety podal kvůli článkům a výrokům o jeho vztahu s někdejším kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Omluvit se mu museli politici i novináři. Langer přitom za zájmy Mrázkovy skupiny prokazatelně lobboval. Soudy vyhrál kvůli použitým formulacím ve výrocích.

Omluvu už někdejší vlivný hráč ODS získal od senátora a exministra vnitra Františka Bublana, vysoudil ji i na Babišově mediálním koncernu Mafra. Nejnověji se Ivanovi Langerovi omluvil někdejší moderátor a později ministr vnitra za Věci veřejné Radek John.

O Mrázkovi

Foto: Rodinný archiv, neo
» Deset let od vraždy kmotra Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah
» Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája
» Zemřel muž, který znal pravdu o Mrázkovi i kontech politických stran
» Nová fakta 10 let poté: Poslanec mohl Kubiceho zprávu zastavit, neměl čas
» Rozhovor s Karlem Tichým, bývalým šéfem operativců: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků 

Konkrétně musel omluvná slova hledat za výrok, který pronesl v rozhovoru pro Parlamentní listy. Tam v rámci politické přestřelky ohledně Věcí veřejných řekl na adresu Langera: “To je známá věc, že pan Mrázek o něm mluvil jako o ‘Íčku’ a byli spolu v kontaktu. Člověk, který se stýká s panem Mrázkem, zná ho a o Věcech veřejných říká, že to jsou kryptomafiáni, tak to je velká nehoráznost.”

Nyní ovšem předal Langerovi dopis, v němž tvrdí, že výrok zkreslili novináři. “Poté, co jste mě upozornil na doslovné znění mých citací, Vám sděluji, že výrok, který mi byl připsán, že jste měl být s Františkem Mrázkem v kontaktu, že se s ním stýkáte a znáte, jsem takto nevyslovil. Není mi známo, že byste se s Františkem Mrázkem osobně znal, či se s ním stýkal, nebo s ním byl v jakémkoliv osobním kontaktu,” píše John Langerovi.

Radek John současně zaplatil Langerovi i náklady na soudní řízení a někdejší místopředseda ODS vzal žalobu zpět.

Stejně se z kraje roku zachoval i další exministr vnitra František Bublan, kterého Langer zažaloval rovněž za formulaci, že se stýkal s Františkem Mrázkem. Bublan vzal svůj výrok zpět a soud skončil smírem.

“Prohlašuji, že jsem nikdy neposkytl vyjádření obsahující informaci, že jste se Vy, MUDr. Mgr. Ivan Langer, scházel s Františkem Mrázkem. Nic takového mi není známo,” zní Bublanova věta, která spor ukončila.

Všechny soudní pře mají společné to, že autoři žalovaných výroků politika výslovně spojili přímo s Františkem Mrázkem. Přímý důkaz, že se někdy Langer s Mrázkem osobně sešel, totiž policie nikdy nezískala.

Langerovo jméno se v souvislosti s kmotrem podsvětí ovšem v policejních záznamech prokazatelně ocitlo. A to proto, že podle policejních odposlechů a dalších informací ze spisů lobboval za zájmy Mrázkovy skupiny. A to prostřednictvím podnikatele a developera Luďka Sekyry, kterého detektivové protikorupční služby právě do Mrázkovy skupiny zařadili.

Na přelomu tisíciletí měl Sekyra podporovaný Mrázkem zájem ovládnout stavební společnost IPS – byla to jedna z posledních šancí, jak získat domácí, zdravý a prosperující podnik takových rozměrů. A Langer jim pomáhal vylobbovat u Investiční a poštovní banky finanční krytí celé transakce.

Politik to v roce 2008 v rozhovoru s autorkou tohoto textu přiznal, trval však na tom, že pomáhal Sekyrovi coby zástupci české firmy a o angažmá Mrázka neměl tušení.

Ivan Langer na snímku z roku 2009, kdy velel vnitru. Momentka pochází z konference o migraci, která se odehrála během českého předsednictví EU. Foto: eu2009.cz

Ivan Langer na snímku z roku 2009, kdy velel vnitru. Foto: eu2009.cz

“Nic jiného než zájem o českou firmu v tom nebyl. Pan Sekyra tehdy využil toho, že se známe. A já jsem neudělal nic nestandardního, jen jsem se sešel s Liborem Procházkou z IPB,” řekl tehdy Langer a dodal: “Nic jsem si od nich nevzal a ke svému velkému štěstí jsem se s Františkem Mrázkem nikdy osobně nesetkal.”

Bývalý detektiv protikorupční služby Karel Tichý ovšem už před lety sdělil poslancům bezpečnostnímu výboru, že Langer musel vědět, komu jde ve skutečnosti na ruku. Tichý ve spisu Krakatice roky mapoval aktivity Mrázkovy skupiny a měl k dispozici desítky hodin odposlechů. Langer sice jeho slova veřejně zpochybňoval, na Tichého žalobu nikdy nepodal.

Langer patří mezi ty politiky, kteří se kvůli článkům či veřejným výrokům obracejí na soudy nejčastěji. A často novináře varuje už předem, aby vážili slova, když o něm píší. Jako třeba v olomoucké kauze, kde o něm na odposleších mluví jeho obchodní partner Ivan Kyselý (podrobněji tu »).

Případ vyhraného soudu s Johnem ohledně kontaktů s Mrázkem využil Langer opět k tomu, aby všem připomněl, že se soudy nekončí. “Věřím, že již nebudu muset podobné nepravdy znovu vyvracet, jestliže by se přesto znovu ve veřejném prostoru objevily, jsem připraven domoci se svých práv,” napsal ve svém stanovisku.