© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o válce před očekávanou vojenskou operací v Rafahu.
Vedoucí představitelé Hamásu si velmi pravděpodobně spočítali, že Hamás přežije plánovanou vojenskou operaci v Rafahu. I proto neslevují ze svých maximalistických požadavků na příměří a odmítají větší ústupky.
Americká CNN citovala dva vysoce postavené představitele Bidenovy administrativy, podle nichž úřad amerického prezidenta odhaduje, že Izrael nashromáždil dostatek sil na okraji města Rafah, aby v “nadcházejících dnech” provedl rozsáhlou vojenskou operaci. S jistotou se jedná o 162.divizi a 401. obrněnou brigáda IDF, která již operuje poblíž hraničního přechodu Rafah. Tyto jednotky budou posíleny.
V současné době ale stále není jisté, zda Izrael učinil konečné rozhodnutí provést takovou operaci, a to z důvodů vnitropolitických, tak mezinárodních.
Například americký prezident Joe Biden varoval Izrael 8. května, že Spojené státy zadrží další dodávky zbraní, pokud Izrael přistoupí k velké operaci. Maximalistické požadavky Hamásu na příměří se zřejmě upevnily, když IDF stáhly své síly v Pásmu Gazy na konci prosince 2023. Stažení jednotek utvrdilo vedení Hamásu v přesvědčení, že skupina vyhrává boj s IDF.
Sinwar naznačil vysokým představitelům Hamasu v únoru 2024, že Hamás si “vede dobře” a je “připraven na Rafah”. Jinými slovy, Hamás je připraven obětovat své vlastní obyvatele a s velkým počtem mrtvých dětí a žen skrz mezinárodní společenství tlačit na Izrael k přijetí svých podmínek ukončení války. Sinwar se operace v Rafahu nebojí, protože stažení izraelských sil ze severního pásma Gazy znamená, že zbývající síly Hamasu na severu přežijí.
Sinwarova pozice se téměř jistě upevnila v dubnu poté, co se zbytek jednotek IDF stáhl z Chán Junisu a natrvalo zůstala pouze jedna brigáda jižně od města Gaza v koridoru Netzarim. Stažení z Chán Junis umožnilo bojovníkům Hamásu uprchnout na sever, což se okamžitě projevilo v útocích teroristů na IDF. Palestinské milice se přihlásily k 33 útokům zaměřeným na izraelské síly v Džabalíji, což představuje nejvíce útoků za jediný den v roce 2024.
Hamás využil izraelského stažení ze severního Gazy k tomu, aby se tam začal rekonstituovat, což následně vedlo izraelské síly k návratu do těchto oblastí. Izraelské síly se vrátily do Džabalíje 11. května poté, co IDF vyhodnotila, že Hamás a další palestinské milice tam obnovují svou kapacitu a sítě.
Vše toto vyvolává obavy, že Hamás v pásmu Gazy přežije. Americký ministr zahraničí Antony Blinken 12. května varoval, že bez alternativy k Hamásu dosáhne Izrael neudržitelných úspěchů, a nakonec se Hamás vrátí k moci. Kurt Campbell řekl CNN, že Spojené státy nevěří, že cíl Izraele totálního vítězství nad Hamásem je “pravděpodobný nebo možný”.
Mírová jednání
Hamás 6. května představil protinávrh příměří se dvěma klíčovými změnami, které Izrael nepřijal. Příměří navrhované Hamasem zahrnuje dvě klíčová ustanovení, která by uspokojila maximalistické požadavky Hamasu: ukončení izraelské “blokády” a trvalé ukončení války.
Tyto podmínky nebyly v údajném původním textu, který Izrael pomáhal Egyptu 26. dubna vytvořit. Hamás “přijal” dohodu s novými ustanoveními poté, co se setkal s mediátory na sérii setkání od 3. května do 5. května května.
Vůdce Hamasu v pásmu Gazy Sinwar zvážil navrhovanou dohodu 3. května, aby uvedl několik požadovaných úprav. Izraelští představitelé nebyli součástí těchto květnových schůzek a upravený text obdrželi až hodinu poté, co Hamás “odsouhlasil” dohodu.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller charakterizoval odpověď Hamasu ze 6. května jako “protinávrh”, který obsahoval změny původního rámce.
Dodatečné požadavky, které Hamás vznesl v protinávrhu příměří ze 6. května, zajistí vojenské i politické přežití Hamasu, tak i jeho schopnost znovu narušit Izraelskou kontrolu dodávek zboží do pásma Gazy. Pokud by se tak stalo, tak Hamás by s koncem režimu kontrol mohl pašovat nové zbraně a zásoby k opravě částí tunelového systému zničených během války.
“Trvalé” příměří by poskytlo Hamásu čas a prostor, aby se vojensky rekonstituoval a znovu potvrdil svou politickou autoritu v pásmu Gazy. Hamás by pak následně mohl porušit příměří jakékoli délky najednou a z důvodů, které si sám zvolí, protože si přeje zničit Izrael. Hamás považuje kontrolu nad Pásmem Gazy za předpoklad zničení Izraele. Přežití Hamasu jako vojenské a politické entity Izraele zůstává nepřijatelným výsledkem této války pro Izrael.
Z mého pohledu Izrael vyhrává jednu bitvu za druhou, ale strategický cíl, tedy zničení Hamásu je málo pravděpodobný.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com