Jak Babiš čistil Hrad. A nevyčistil

Odcházející premiér chtěl vystrnadit z Hradu Nejedlého a Mynáře. Když se ale začal prezident uzdravovat, couvnul.

Zpětně to vypadá, jako by se odcházející premiér Andrej Babiš nechal unést.

“Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů,” zněl titulek hlavního článku středečního vydání Mf DNES z 20. října. A Lidové noviny ve stejný den hlásily: “Ultimátum Zemanovým rádcům: Vykliďte Hrad.”


Uzavírání Korunní komory v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, 24. ledna 2018. Tady byly vztahy obou politiků na bodu mrazu. Foto: Úřad vlády

Oboje noviny z mediální divize Agrofertu tak referovaly o údajném tažení svého majitele a premiéra Andreje Babiše. Prezident Miloš Zeman byl právě v nemocnici a jeho zdravotní stav nevypadal dobře. Pár dní před tím vojenská nemocnice vydala stanovisko, že není schopen vykonávat úřad.

“Celá ta situace, která tady vznikla, je myslím neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby rezignoval ze své funkce a to okamžitě. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné. To je ten hlavní problém,” napsal Babiš na Twitteru. A pro svůj server iDnes dodal, že pokud neodejde a bude aktivován článek č. 66, Mynáře odvolá.

Stačil necelý měsíc a všechno bylo jinak. Prezidentův zdravotní stav se nečekaně zlepšil a odcházející premiér se zcela stáhnul. Proti Zemanovým klíčovým lidem – Martinovi Nejedlému a Vratislavovi Mynářovi – neudělal podle zjištění Neovlivní.cz vůbec nic.


ČTĚTE TAKÉ: Tajná služba sledovala prezidentova muže. A Babiš o tom věděl


Martin Nejedlý sice musel odevzdat diplomatický pas, k tomu jej ovšem vyzval ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD. Odcházející premiér s tím neměl nic společného.

Jinak se nestalo nic. Kromě toho, že se Miloš Zeman vrátil z nemocnice a jmenoval nového premiéra Petra Fialu.

“Šéf už proti nim teď nic podnikat nebude. Není to už jeho starost,” popsal Babišův aktuální postoj jeden z jeho spolupracovníků.

Sám odcházející premiér žádný komentář neposkytl. Na dotazy nereagoval.

Andrej Babiš sice veřejně proti Nejedlému a Mynářovi vystoupil, ovšem zapomněl dodat, že i jeho vlastní lidé s nimi čile jednali. Jak jsme popsali v zářijovém tištěném časopise Neovlivní.cz, Babiš dokonce o prázdninách vydal zákaz se stýkat s ekonomickým poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.

Týkal se ministryně Marie Benešové a premiérových poradců Marka Hanče a Marka Prchala. “Blíží se volby a výše popsaná spojenectví s kontroverzním podnikatelem mají v očích premiéra zůstat veřejnosti utajena. Andrej Babiš se před volbami snaží minimalizovat jakékoli riziko, které by ho v kampani mohlo stát cenné body. A podle informací Neovlivní.cz věděl, že tajná služba nepopulárního Nejedlého sleduje. Proto svým lidem kontakty s prezidentovým poradcem zakázal,” napsali jsme v časopise.


Případ jsme popsali v zářijovém vydání časopisu Foto: Neovlivní.cz

Redakce Neovlivní.cz tyto informace získala z okruhu premiéra. Na přímý dotaz pak zákaz – bez bližších podrobností – potvrdil Martin Nejedlý. „Byl jsem s tím konfrontován. A byl jsem požádán, že náš veřejný vztah je nežádoucí. Respektuji to s ohledem na ty osoby,“ uvedl Zemanův poradce.

Marie Benešová potvrdila, že je s Nejedlým v kontaktu. Existenci zákazu striktně nepopřela, uvedla ale, že si sama určí, s kým se bude scházet. „Nevím, kde jste tuto informaci vzala. Jsem poradkyně prezidenta republiky, a je proto přirozené, že poradci se stýkají. Takový ‚zákaz‘ by nešel ani realizovat. Krom toho jsem svéprávná osoba a sama dokážu vyhodnotit, s kým je vhodné, či nevhodné se stýkat,“ reagovala ministryně.

O tom, že dotazy ohledně zákazu považovala za závažné, svědčí fakt, že Benešová obratem hlásila otázky „výš“: „Přeposílám páteční komunikaci s drzou Slonkovou. Zapomněla jsem Vás informovat,“ napsala Benešová do elektronické zprávy dva dny po obdržení dotazů. Při odesílání SMS se ale přehmátla a hlášení poslala na mobil Neovlivní.cz.

Marie Benešová se přitom podle zjištění redakce rozhodla premiérův zákaz ignorovat. A ve svém okolí to také dala patřičně najevo. Na rozdíl od Babišových poradců Hanče a Prchala. Ti souhlasili.

„Benešová řekla, že se na takové zákazy může vykašlat. Hanč s Prchalem ho respektovali. Premiér to prezentoval tak, že by byl nerad, aby se někde před volbami objevily fotky jeho lidí společně s Nejedlým,“ uvedl jeden ze spolupracovníků předsedy vlády.

Detaily z kontaktů premiérových lidí s muži z Hradu jsme popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Magazín objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email