Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí

Příběh luxusního konferenčního centra Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše bude kromě evropského úřadu proti podvodům a tuzemské policie řešit také finanční úřad. Pobočka v Pelhřimově dostala podle informací Neovlivní.cz podnět, aby přezkoumala, zda při převodu farmy z Agrofertu na Babišovy děti nebyl porušen zákon proti praní špinavých peněz. Jinými slovy: úřad má dohledat doklady o tom, kdo, za kolik a jak před lety za akcie farmy platil.

Na finanční úřad v Pelhřimově dorazil v minulých dnech podnět, který v důsledku může udělat jasno v tom, komu patřilo Čapí hnízdo v době, kdy jeho majitelé získali unijní dotaci. Jde o klíčovou otázku – právě od ní se odvíjejí pochybnosti, zda nešlo o dotační podvod. Farma nejprve patřila do Babišova holdingu Agrofert, následně majitele skryla za anonymní akcie, aby mohla získat unijní miliony. A když pak přestaly platit podmínky spojené s čerpáním dotace, farma se vrátila zpět do koncernu Agrofert.

Kontext:

capi_hnizdo_babis
» Analýza: Co úředník Bureš zamlčel v auditu k Čapímu hnízdu
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Andrej Babiš řekl, že za anonymními vlastníky se skrývaly jeho děti, které chtěl chránit. “Rozhodl jsem se, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,” řekl v březnu ve sněmovně.

A právě zmíněný nákup akcií farmy má podle podnětu, který má k dispozici i redakce Neovlivní.cz, finanční úřad nyní přezkoumat.

Oficiálně se k případu nechtělo vedení pelhřimovského finančního úřadu vyjádřit. “Nemůžu vám říct vůbec nic,” uvedl za vedení úřadu Pavel Macek.

Pod podnětem je podepsán autor, který se pojmenoval jako Pavel Adamec. Vychází z Babišova výroku o prodeji akcií rodině a připomíná, že platba za akcie musela proběhnout bezhotovostně. Pokud by se platilo “na dřevo”, šlo by podle něj o porušení zákona proti praní špinavých peněz.

Varianty, že platba neproběhla vůbec (například proto, že prodávala Babišova firma Babišovým dětem), nebo byla kupní cena nižší, než stanovil posudek založený na soudu, by Andreji Babišovi způsobily další potíže.

Z unijních pravidel pro čerpání dotací totiž plyne, že v obou případech by šlo o majetek účelově vyvedený na příbuzné. Podobné jednání už Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) v minulosti opakovaně označil za dotační podvod.

Andrej Babiš i společnost Agrofert dlouhodobě odmítají, že by byl v případu Čapí hnízdo porušen jakýkoli zákon. Nejnovější podnět pak mluvčí společnosti Karel Hanzelka označil za další “cílené poškozování” holdingu.

“O žádném podnětu pro finanční úřad nevíme. Opět nás chce někdo cíleně poškozovat nesmyslnými podněty. Nejsme si vědomi ničeho nezákonného. Ani finanční úřad, ani policie nás v této záležitosti nyní nekontaktovaly,” sdělil Hanzelka.

Dokumenty, které by doložily, jakým způsobem a kolik se platilo za akcie farmy, když se prodávaly Babišovým dětem, ovšem Agrofert na žádost Neovlivní.cz odmítl předložit.

A nedohledal je ani mimořádný audit, který si k Čapímu hnízdu od ministerstva financí vyžádala Evropská komise. Auditoři ve svém závěru naopak konstatovali, že se dokumenty dokládající, kdo držel akcie, ztratily.

Na tom se točí také nejnovější podnět pro finanční úřad.

“Tyto skutečnosti nasvědčují možnému úmyslnému porušení příslušných ustanovení zákona o omezení plateb v hotovosti (č. 254/2004 Sb.), kdy povinné subjekty (společnost prodávající akcie a nabyvatelé akcií – údajně rodinní příslušníci ministra financí Andreje Babiše) měly povinnost uhradit prostřednictvím bezhotovostní platby finanční částku rovnající se hodnotě nabytých akcií na majitele,” píše se v něm.

Podle tehdy platného zákona měly platby za prodej akcií dětem Babiše proběhnout bezhotovostně, převyšovaly totiž limit pro hotovostní platby.

Znalecký posudek založený na soudu ocenil čisté obchodní jmění prodávané společnosti Čapí hnízdo na 2,346 milionu korun.

“Tuto částku museli noví majitelé zaplatit na účet prodávajícího. Pokud těmito kupci byli ze 60 % Martin Herodes (bratr Moniky Babišové), a ze zbylých 40 % dvě zletilé děti Andreje Babiše, které Andrej Babiš za akcionáře označil, pak musel první z nich zaplatit za 60 % akcií 1 407 000 Kč (60 % z 2 346 000) a každé ze zletilých dětí Andreje Babiše 470 000 Kč (20 % z 2 346 000),” stojí v podnětu pro finanční úřad. “Záznamy o platbách za akcie by měly být dohledatelné, jak na účtech prodávajícího, tak na účtech Martina Herodesa i obou zletilých dětí Andreje Babiše (jako odchozí platby).” (Martin Herodes je bratrem Babišovy partnerky Moniky, držel podíly dvou nezletilých dětí vicepremiéra, pozn. red.)

Pokud by se prokázalo, že Čapí hnízdo v době přidělení dotací spadalo pod Agrofert, či bylo na příbuzné vyvedeno jen na oko, šlo by o podvod a stát by musel unijní peníze vracet.