Jak Čechoslováci promluvili do Brexitu

Nad bitevním polem mezi příznivci setrvání Británie v Evropské unii a stoupenci odchodu – Brexitu – se přehnali noví hráči. A o jejich palebné síle nemůže být sporu.

Jde o příslušníky československého letectva v jednotkách Royal Air Force, kteří zásadně přispěli k vítězství v bitvě o Anglii během druhé světové války. Abychom citovali Winstona Churchilla na adresu letců z RAF: “Ještě nikdy na poli lidských konfliktů tolik nevděčil tak velký počet lidí tak nemnohým.”

RAF_piloti_brexit

Britská krajně pravicová strana Britain First, která horlivě bojuje za Brexit, teď “nemnohým” vděčí za totální blamáž.

V rámci kampaně, kterou zveřejňuje na svém účtu na Twitteru, použila i snímek válečných pilotů, s popiskou: “Tito hrdinové bojovali za svobodnou Británii. Použijte svůj hlas! Zvolte odchod z Evropské unie!”

Jak ovšem upozornil deník The Independent na svém serveru, použitá historická fotografie zachytila příslušníky 310. československé stíhací perutě RAF (No. 310 Fighter Squadron), která byla založena 12. července 1940 v Duxfordu.

“Byla sestavena z důstojníků, kteří utekli z Československa po německé okupaci,” připomněl server. “Jako součást duxfordského ‘Big Wing’ se zapojili do bitvy o Británii a podle Královského válečného muzea dosáhli na 37 vzdušných vítězství. Zasahovali také na nizozemském a belgickém pobřeží.”

Autorka zprávy Bethan McKernan pak připojila poznámku, že v Britain First se určitě nespletli, pokud chtěli ukázat skutečné hrdiny, kteří bojovali za svobodnou Británii. “Ale užít tento snímek asi není nejlepší nápad, pokud důvodem vaší existence je nebezpečí migrace,” dodává.

Referendum se na Ostrovech odehraje už za sedm dní.