Půl roku žádná míra. Tak “maká” v úřadu ministr Brabec

Ministr životního prostředí zavinil, že firmy mohly dlouhé měsíce beztrestně porušovat limity pro nebezpečné látky.

Babišova předvolební hesla „makáme“ a „do roztrhání těla“ mají vyvolat dojet, že se jeho ministři a další úředníci mohou pro blaho národa přetrhnout. Ale líbivé slogany mají výrazné trhliny. Například nově schválený zákon o odpadech byl více než půl roku do určité míry bezzubý, protože mu chyběly některé prováděcí vyhlášky od ministerstva životního prostředí Richarda Brabce – dlouholetého člena hnutí ANO se stranickou legitimací číslo 2. Firmy tak dlouhé měsíce mohly například beztrestně porušovat stanovené limity pro nebezpečné látky.


Richard Brabec má v ANO stranickou legitimaci číslo 2. Foto: Hnutí ANO

Na konci dubna dorazil na Českou inspekci životního prostředí dopis jednoho středočeského obyvatele. Stěžoval si na způsob rekultivace části areálu bývalých kasáren protivzdušné obrany v Drnově u Slaného. Byl přesvědčený o tom, že sanační firma používá k rekultivaci také nebezpečné odpady. Opíral se o podklady, které dlouhodobě shromažďoval, a za tu dobu mu zaplnily dva šanony.

„Již několik let se snažím bojovat proti ukládání nerecyklovaných stavebních odpadů, a to včetně nebezpečných v katastru naší obce. Oslovil jsem již nespočet institucí a organizací, strávil desítky hodin studiem odpadářských předpisů a zákonů, bohužel zatím bez pozitivního výsledku. I laickým pohledem je přitom zřejmé, že ukládaný materiál obsahuje mimo jiné ropné látky,“ svěřil se posléze muž, jehož identitu redakce Neovlivní.cz zná.

Česká inspekce životního prostředí na základě jeho podnětu vyrazila do Drnova na kontrolu. Byla tam dokonce opakovaně – v květnu a červnu. Odebrala vzorky a zjistila, že v jednom případě byly hodnoty skutečně nad povolenými limity. Jenže se sanační firmou inspekce nemohla zahájit přestupkové řízení, které by s největší pravděpodobností skončilo pokutou. K novému odpadovému zákonu, který byl účinný už od ledna, totiž chyběla patřičná vyhláška stanovující povolené limity.

„Dne 1. 1. 2021 vešel v platnost nový zákon o odpadech, který zrušil dosavadní zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, v platném a účinném znění do 31. 12. 2020 a s ním související prováděcí vyhlášky, včetně vyhlášky č. 294/2005 Sb., která stanovovala limitní koncentrace pro využití odpadů na povrchu terénu (příloha 10 tab. 10.1 a 10.2). V současné době je vyhl. č. 294/2005 Sb. neexistujícím předpisem, který dosud nebyl nahrazen předpisem novým. Z důvodů této absence prováděcí legislativy a s tím související absence nastavení limitů pro koncentraci látek v odpadech k využití na povrchu terénu nelze za uvedené překročení limitů tab. 10.1 vyhl. č. 294/2005 Sb. zahajovat přestupkové řízení,“ odpověděla inspekce koncem července muži na jeho podnět.

Odpovídající vyhláška začala platit až v srpnu. Do té doby mohly firmy beztrestně porušovat zákon. „Mám skutečně informace, že inspekce nemohla nic dělat v řadě případů, kdy firmy zjevně porušily povinnosti při nakládání s odpady. Tím, že ministerstvo životního prostředí připravilo předpisy se zpožděním, umožnilo protiprávní chování řady firem, aniž by se jim uložila náprava vadného stavu, a aniž by se jim mohla dát pokuta,“ řekla někdejší ředitelka inspekce Eva Tylová.

Mluvčí inspekce Jiří Ovečka potvrdil, že příslušná prováděcí vyhláška, která stanovuje limity například právě při využívání odpadu při terénních úpravách nabyla účinnosti až 7. srpna, byť zákon platil od 1. ledna. „Přesnou evidenci případů, které během období od 1. ledna 2021 až do 6. srpna nemohly být řešeny, nevedeme,“ sdělil Ovečka. Dodal, že v celé republice to mohly být maximálně jednotky případů. Zkušenosti inspektorů jsou podle něho takové, že se většina firem řídila původní, i když už neplatnou vyhláškou. Ovečka dodal, že absence vyhlášky neměla vliv na takové případy, kdy firmy odložily odpad v místech, která pro ně nejsou určená.

Na chybějící vyhlášky přitom už loni v listopadu upozorňovali někteří senátoři, když návrh zákona o odpadech projednávali. „Mě překvapuje jedna věc, musím to říct. Ten zákon byl předložen už před rokem do Poslanecké sněmovny. Ministerstvo se domnívalo, že neprojde? Nebo jak je možné, že tu roční lhůtu, více než roční lhůtu nevyužilo k tomu, aby ty vyhlášky už tady před námi ležely? Kdyby ten zákon nebyl tak dlouho schvalován, v Poslanecké sněmovně, už mohl opravdu dávno platit. A vyhlášky by nebyly? Opravdu tomu nerozumím,“ řekla například místopředsedkyně horní parlamentní komory Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Ministerstvo životního prostředí na dotaz Neovlivní.cz, proč odpovídající vyhlášky začaly platit až po více než půl roce po účinnosti odpadového zákona, uvedlo, že konečné znění nové legislativní normy schválil parlament až v prosinci. „Prováděcí předpisy byly samozřejmě připravovány již v průběhu legislativního procesu k novému zákonu o odpadech, bylo ale pochopitelně nutné následně reagovat na změny (pozměňovací návrhy), které nastaly v Poslanecké sněmovně a těmto změnám přizpůsobit znění prováděcích předpisů,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Dodalo, že příprava vyhlášek má také stanovený legislativní proces – vnitřní připomínkové řízení, mezirezortní připomínkové řízení, vypořádání připomínek, projednání rozporů, projednání Legislativní radou vlády, včetně pevně stanovených lhůt, kterým se nelze vyhnout. „Pro zajištění, aby původci měli jasno, jak s odpady nakládat, jak je zařazovat a hodnotit vlastnosti odpadů, bylo nejprve nutné vydat vyhlášku o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů, která byla vydána současně s novým zákonem o odpadech, tedy již v lednu 2021. Následně bylo možné pracovat na Vyhlášce o podrobnostech nakládání s odpady, která navíc sloučila dohromady rozsáhlou legislativu – sedm vyhlášek, které doprovázely předchozí zákon o odpadech. Naší ambicí bylo, aby došlo k zásadnímu snížení počtu prováděcích předpisů. Je nutné rovněž připomenout, že se vyhláška projednávala v době tvrdých koronavirových opatření,“ dodalo ministerstvo.

Na zákonu o odpadech přitom ministerstvo Richarda Brabce pracovalo několik let. Původně měl platit už v minulém volebním období, tedy za koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Legislativní rada vlády ale předlohu opakovaně vracela k přepracování. Nakonec byl zákon schválen až na konci loňského roku, tedy necelý rok před sněmovními volbami.


+ Co se stalo na Bečvě. Totální selhání státu

+ Brabec s Havlíčkem připravili obří bonusy pro Agrofert


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email