Jak přežít kovidovou smršť špatných zpráv

Vyberte si média, kterým zkrátka věříte a konzumujte jejich obsah jednou denně. Bývalý bankéř a investor Radovan Vávra píše o době kovidové.

“Nemáš vůbec žádný puobvém, Uďo, to je maposto momání…”

Asi budu muset přestat používat tyhle odkazy na Boomerskou popkulturu, protože mladší čtenáři tomu nemusejí rozumět. Dnes to ale ještě s touhle legendární scénkou Kaisera, Lábuse a Ivety Bartošové zkusím. V téhle scénce totiž jediná Iveta psychický problém neměla a nikoho z diváků pochopitelně nenapadlo, že tahle krasavice s andělskou tvářičkou by někdy nějaký mít mohla. Naopak, že kovid způsobuje psychické problémy asi chápe každý. Existuje na to už dnes množství studií.


Ilustrace Shutterstock

Jedna britská se například zabývá psychickým stavem úspěšně vyléčených kovid pacientů po hospitalizaci a zjišťuje, že u celých 20 % uzdravených se projevily závažné poruchy psychiky. Známý je případ prvního vyléčeného kovid pacienta v US. Byl to čilý sedmdesátník, který v nemocnici strávil 52 dní a jeho stostránkový účet na léčebné výlohy, který přesáhl milion dolarů, uhradila pojišťovna. Přesto tenhle člověk cítil vinu a měl problémy s tím, že záchrana jeho života stála nemocnici takové úsilí a pojišťovnu tolik peněz. Jasně, extrémní případ. Jak si ale, v situaci zuřící pandemie, uchováme zdravou mysl my ostatní?

Omezte média. Obecně platí, že panika stoupá v situaci, kdy přeceňujete hrozby a podceňujete svoji schopnost jim čelit. To je bohužel situace, kterou dnešní média významně posilují. Klasik říká, že zpráva není, že „pes kousl člověka“, ale že „člověk kousl psa“. Míní se tím to, že i solidní média mají tendenci informovat více o tom, že svět není v pořádku než o tom, co se prostě jen stalo. A to vůbec nemluvím o bulváru a sociálních sítích, které ve snaze získat co nejvíce pozornosti pro reklamu, která je živí, vůbec s konceptem ověřené pravdy nepracují. Vyberte si omezené množství zdrojů informací. Vyberte si média, kterým zkrátka věříte a konzumujte jejich obsah jednou denně. Náš svět bohužel úplně v pořádku není a to poslední, co v situaci kovidí pandemie potřebujete, je neustálé upozorňování na problémy, jejichž řešení je zcela mimo jakoukoliv vaši kontrolu.

Zaměřte svou pozornost na věci, které jsou jisté, byť jsou to osamoceně nepodstatné drobnosti. Je evidentní, že pandemie obsahuje obrovskou míru objektivní nejistoty. Nevíme, jak dlouho to celé bude trvat, nevíme, jak účinná bude vakcína a kdy se k nám dostane, nevíme, jaký bude mít pandemie dopad na naše zaměstnání, nevíme, jaký budou mít kroky vlády dopad na ekonomiku naší země. Tato nejistota posiluje obavy. Protože odpovědi na tyto otázky neznáme, není možné se této nejistoty zbavit. Co však možné je a co každému vřele doporučuji, je zaměřit se na věci, které jisté jsou a k těm svoji aktivní pozornost upírat. To znamená je ve svém životě vyhledat, popsat a klidně nahlas si je často opakovat. Ne, nestyďte se za to, opravdu to funguje. I malý element jistoty v moři nejistoty vám pomůže, vrátíte se na zem a posílíte oslabenou sebedůvěru. Tyhle kotvy jistoty má každý z nás, jen je musí aktivně popsat. Mohou to být skutečně významné jistoty, typu láska k partnerovi, dětem, rodině, nebo naopak maličkosti typu „pořád jsem tady, dýchám a slunce svítí“. 

Aktivně chraňte rodinu, blízké i okolí. To má dvě skvělé výhody. Zaprvé, každá aktivita v boji s epidemií skutečně snižuje vaše riziko nákazy. Mytí rukou, nošení roušek, to všechno fakt funguje. Zadruhé vám to skutečně dodá klid mysli, protože aktivita je zkrátka účinnou protilátkou na obavy. Tohle bylo za mne nejsilnějším motivem jarního šití masek. O jejich epidemiologickém přínosu jsem vždy pochyboval, nicméně o přínosu pro psychické zdraví jsem nepochyboval nikdy. Prostě, někdy fakt stačí „udělat něco“, aby se vám ulevilo. Tady je toho „něco“ k dispozici nepřeberné množství. Od domácí výroby ochranných pomůcek, přes pečlivý úklid a desinfekci, až po pomoc okolí, klidně i neznámým lidem. Každá taková aktivita má na vaše psychické zdraví blahodárný vliv a navíc fakt snižuje riziko šíření nákazy. Double Victory.

Udržujte řád i v objektivně rozvolněné situaci. Nenechte se událostmi smýkat. I když jste doma a děti jsou doma. I když jednotlivé dny mají tendenci splývat, tomuhle se aktivně postavte. Plánujte veškeré své aktivity a to i aktivity volnočasové. Pochopitelně pak tyto plány dodržujte. Opět tím snižujete nejistotu ve svém životě a posilujete pocit toho, že pány situace jste vy. To se pochopitelně týká i tak rutinních činností, jakými je jídlo a jeho příprava. Asi každý chápe, že v této situaci je dvojnásobně významné posilovat žádoucí a omezovat nežádoucí návyky. Tedy žádný alkohol, cigarety a slazené nápoje, ale pravidelná, lehká a vyvážená strava. K tomu časté cvičení a pravidelná fyzická aktivita. Dospělí by měli alespoň půl hodiny denně strávit aktivním pohybem, děti alespoň hodinu.

Nezapomeňte dýchat. To zní jako trochu triviální rada, protože pokud byste přestali, tak ani nedočtete tento článek, že. Majitelé jablečných hodinek, nebo lidé, kteří se o své zdraví aktivně starají vědí, že dýchání samo o sobě je významným faktorem fyzického a mentálního zdraví. Buď si na to stáhněte appku, nebo to dělejte jako já. Stejně, jako mytí rukou si měřím tak, že si dvakrát za sebou zazpívám „happy birthday“ tak tady mám pravidlo 4-7-8, které používám vždycky, když se potřebuju sám uklidnit.

Jak se to dělá. Prostě si sedněte a dýchejte tak, že 4 vteřiny máte na nádech, sedm vteřin zadržujte dech a osm vteřin pak pomalu vydechujte. Pokud vám tahle čísla nevyhovují, vězte, že stačí, když výdech je delší než nádech. Tím dochází k uvolnění těla a vytěsnění nežádoucích myšlenek. A o to jde. Tak buďte zdraví a ničeho se nebojte. Dobře to dopadne.

Zdroj náhledové foto: Shuterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email