Jak roční investigativní práce vyústila v pád nejmocnější ženy ANO

Vhled do zákulisí médií netradičně přebíráme z obsahu, který odvysílalo rádio ČRo Plus (web stanice zde ») druhý lednový týden. Jde o rozhovor moderátorky Barbory Tachecí se šéfredaktorkou Neovlivní.cz Sabinou Slonkovou o politickém pádu Radmily Kleslové. Slovy Tachecí: “Byl to právě deník Neovlivní, který se případu bývalé rozvědčice StB Radmily Kleslové soustavně věnoval.”

Investigativní novinářka Sabina Slonková publikovala na Neovlivní.cz během loňského roku na padesát zpráv, dokumentů či žebříčků vlivu, v nichž dopodrobna mapovala politické i byznysové aktivity a ambice Radmily Kleslové, až donedávna pravé ruky šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Mezi nimi i klíčovou nahrávku telefonátu, během něhož tlačila na náměstka z Babišova ministerstva financí, aby se on – a další členové dozorčí rady polostátního gigantu ČEZ – okamžitě přestali zajímat o její smlouvy s podnikem.

Sabina Slonková na momentce z Letní žurnalistické školy. foto: Archiv

Sabina Slonková na momentce z Letní žurnalistické školy. foto: Archiv

Právě nahrávka s výroky typu “Můj šéf ví o všech mých smlouvách, všude… nemyslíte politicky, odteď s vámi mám problém” (přepis nahrávky zde ») byla zlomovým okamžikem. Babiš, který do té doby na informace o štědrých odměnách, které jeho pobočnice pobírala od polostátních či městských firem, nijak nereagoval, byl nucen připustit, že chování Kleslové je za hranou a začne ho řešit (více zde »).

Dál už je příběh známý: Kleslová postupně přišla o lukrativní zakázky, vyklízela i politické pozice; z kraje uplynulého týdne se vzdala poslední z nich. Rezignovala na post starostky městské části Praha 10.

ČRo Plus, Barbora Tachecí: Začněme nikoli tím, co bylo, ale co bude. Protože případ Kleslová ještě zdaleka nekončí. Co ji v tuhle chvíli čeká?

Slonková: Nejnovější informace je, že celou kauzu Kleslová dostalo na stůl státní zastupitelství. Kdosi podal v souvislosti se zaměstnáváním Radmily Kleslové ve státních či městských společnostech trestní oznámení. Udání, které bylo obratem zasláno i médiím, hovoří o podezření, že práce, kterou paní Kleslová pro tyto firmy vykonávala a byla za ně honorována, byla fiktivní. Takže můžeme očekávat, že ten příběh ještě nekončí. Policie bude zkoumat, jaké bylo plnění oproti vyplaceným penězům.

ČRo Plus: Rozumím. Ale upřímně, žádný zaměstnavatel, který vyplatí fiktivní peníze, tak to na sebe neřekne, takže důkazy pravděpodobně ani nejsou možné.

To samozřejmě neřekne. Ale policie má jiné možnosti. Může si vyžádat k jednotlivým pracím, které paní Kleslová odvedla, podklady, jednotlivé dokumenty. Z těch půjde vyčíst, zda-li skutečně odvedená práce odpovídala vyplaceným prostředkům.

ČRo Plus: Jinými slovy, myslíte si, že paní Kleslová v tuhle chvíli má na sobě ještě těžký baťoh, nebo že se z toho dokáže vyvléci celkem s přehledem?

Já nemám křišťálovou kouli. Ale všechny podobné případy, které jsme v minulosti v souvislosti s politikou zaznamenali, mě vedou k jisté skepsi.

ČRo Plus: Pokud jde o profesionální budoucnost paní Kleslové, jaká podle vás je? Protože, přiznejme si, že je nabitá informacemi o Babišovi, o ANO, o politice obecně, o politickém systému tady, umí výborně lobbovat a politika ji baví. Tak se ptám, myslíte si, že si vystačí jenom v soukromé lobbistické nebo právní firmě?

Ona se tím – myslím docela úspěšně – živila ještě před tím, než po boku Andreje Babiše vstoupila do hnutí ANO. Starost bych o ni neměla.

Ale bude každopádně zajímavé sledovat, zda platí jedna z teorií, jakým způsobem se s Andrejem Babišem vlastně rozešla. Podle některých informací totiž paní Kleslová bere celou věc velmi úkorně. Cítí se zhrzena. Má pocit, že udělala všechno, co po ní Andrej Babiš chtěl. A on vlastně ji hodil přes palubu.

ČRo Plus: Jinými slovy, cítí se zhrzena natolik, že by se případně i mohla spojit s jinou politickou stranou a předávat své znalosti. To přece nelze vyloučit nikdy – a tady to vypadá, jako že by to mohlo býti více než možné.

To nemůžete vyloučit nikdy u nikoho. Faktem je, že Radmila Kleslová má dlouhodobé zázemí v sociální demokracii, kde léta působila. A teprve v posledních letech přestoupila do hnutí ANO k Andreji Babišovi. Velmi dobře vycházela na Praze 10 i s lidmi z ODS kolem místního bosse Tomáš Hrdličky, její kontakty sahají napříč stranami. A na tom byly zčásti postaveny i její zákulisní informace a vliv.

ČRo Plus: Její přátelé, ať skuteční, nebo v uvozovce, nevstanou teď na nějakou její obranu, ochranu, nebudou usilovat o to, aby s ní mohli dále spolupracovat? A neříkejte mi, že nemůžete věštit – jenom mluvíme o pravděpodobnosti, že se něco podobného stane. Co myslíte?

Myslím si, že za uplynulý rok, kdy jsme se jí v Neovlivní soustavně věnovali – protože patřila skutečně mezi nejbližší spolupracovníky nejmocnějšího muže tuzemské politiky Andreje Babiše -, jsme zaznamenali, že její vliv je do značné míry spojený s tím, jak ji vnímá veřejnost. Jak ji vnímá okolí.

Do té doby, dokud ji vnímalo jako pravou ruku Andreje Babiše, tak její vliv byl velký. Vzbuzoval velký respekt.

Ve chvíli, kdy od ní Andrej Babiš začal navenek dávat ruce pryč, ať už to bylo hrané nebo skutečné, tak ten vliv začal upadat. Což provázely konkrétní situace, kdy se ukázalo, že není schopna zařídit to, co slibovala. Nebo jinak – nemá možnost ovlivnit rozhodnutí Andreje Babiše.

Takže si myslím, že ve chvíli, kdy se o ní veřejně ví, že o tento aspekt vlivu přišla, že přišla o přízeň Andreje Babiše, se velmi zužují možnosti, k čemu ji chcete využít.

ČRo Plus: Ještě před několika lety se v Česku často mluvilo o tom, že média nemají zdaleka takovou moc, jako mají na Západě. Tam zveřejní nějaké neblahé informace pro politika, a jsou-li to závažné informace, politik končí. V případě Kleslové se to nám, respektive především vám, protože vy jste se jí věnovali úplně nejvíc, povedlo. Máte pocit, že začínáme nějakou jinou éru novou?

To bych byla ráda. Ale myslím si, že platí, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Tenhle případ se totiž jiným případům v jedné zásadní věci vymykal: Hnutí ANO vstupovalo do politiky s tím, že je jiné, že bude kultivovat politickou scénu, že skoncuje mimo jiné s trafikami. A ve chvíli, kdy se ukázalo, že její čelná představitelka s velkou přízní přímo u lídra se na těch kritizovaných praktikách podílí, znamenalo to velký šrám na celé budované image hnutí ANO. Stalo se to pro ně přítěží. A nastoupila čistá kalkulace, ze které vyšlo, že bude jednodušší se Radmily Kleslové zbavit, v podstatě ji obětovat, aby nebyl obraz ANO ničím zakalen.