Jak rozumět osvobozujícímu rozsudku nad Nečasovou-Nagyovou

Soudkyně Helena Králová opět zprostila Janu Nečasovou-Nagyovou obžaloby, která jí vinila z toho, že nechala sledovat svoji sokyni v lásce – tehdejší manželku premiéra Petra Nečase – a zneužila k tomu tajnou službu. Spor rozhodovala stejná soudkyně, která už loni všechny obžalované osvobodila. Odvolací soud následně práci soudkyně označil za nekvalitní a nařídil nové jednání.

Smí tajnou službu úkolovat sekretářka? Může vojenské zpravodajství posílat své lidi jako utajený doprovod manželky premiéra a říkat tomu ochranné opatření, aniž o tom ona sama ví?

Obojí se u soudu nade vší pochybnost prokázalo.

Soudkyně Helena Králová je ale přesvědčená, že to žádnému zákonu, předpisům ani zdravému rozumu neodporuje.

Ke kauzám Jany Nečasové

Petr Nečas s chotí Janou u soudu. Repro Čt24
» Analýza: V kauze Nagyová chybí jen krabice od vína, jinak je jako Rath
 » Miliony ve vládním trezoru jsou rodičů, tvrdí exšéf Úřadu vlády
 » Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
 » Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová
 » Pavučina z justiční párty: Na večírek dorazili Nečasovi i soudce Bureš

Už podruhé proto osvobodila bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho dnešní manželku Janu Nečasovou-Nagyovou. Bez trestu odešli i dva šéfové vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také Jan Pohůnek, který od nich dostal “stínování” Nečasovy první ženy Radky na starost.

Osvobozující rozsudek je překvapivý. Už proto, že odvolací soud původní verdikt Králové nezvykle příkře strhal. Výslovně uvedl, že “naprosto nekriticky” akceptovala obhajobu a ignorovala důkazy obžaloby. Proto městský soud původní rozsudek zrušil a nařídil soudkyni Králové, aby případ znovu projednala.

“Pokud obvodní soud v napadeném rozsudku uvedl, že všechny provedené důkazy pouze potvrdily obhajobu obžalovaných a ani jeden z provedených důkazů nevede k závěrům o tom, že by obžalovaní naplnili skutkovou podstatu zažalovaných přečinů po objektivní i subjektivní stránce, je takovýto závěr obvodního soudu v diametrálním rozporu s provedenými důkazy,” konstatoval odvolací senát ve svém usnesení.

Helena Králová ale na svém postoji ani napodruhé nezměnila vůbec nic.

Z veřejných informací o průběhu druhého kola soudu přitom jednoznačně plyne, že žádné převratné a nové informace od obhajoby nezazněly. Naopak obžaloba předložila další důkazy pro svou tezi, že expremiérova milenka-sekretářka úkolovala tajnou službu proto, aby dosáhla rozvodu Nečasových.

Soudkyně ale při odůvodnění rozsudku podle zpravodaje Aktuálně.cz Radka Nohla uvedla, že tyto nové důkazy obžaloby do případu nic nepřinesly.

U soudu přitom vypovídal šéf policejního útvaru pro sledování, který jasně popsal mechanismy – co je sledování a co ochranné opatření. Podle informací Neovlivní.cz se při neveřejném slyšení přiklonil k názoru, že to, co prováděla zpravodajská služba z pověření Nečasové-Nagyové, bylo sledování.

To, že kromě Nečasovy první manželky vojenská zpravodajská služba z pověření Nečasové-Nagyové “stínovala” i další dva úředníky Úřadu vlády, to už soudkyně Králová v odůvodnění rozsudku pominula zcela.

Případ ani po třech letech dnešním verdiktem nekončí, žalobci se proti němu odvolávají. Na stůl jej tedy znovu dostane vyšší instance.