Za kulisy: Sobotkův scénář a jak se Babiš připravuje na odchod z vlády

Andrej Babiš  už to má za hotovou věc: premiér Bohuslav Sobotka se jej chce zbavit a navrhne prezidentovi, aby jej odvolal z vlády. A podle zjištění Neovlivní.cz není daleko od pravdy. Sobotka je tentokrát připravený jej odvolat. Varianta odchodu ANO z vlády se řešila už před dvěma týdny na grémiu ČSSD. A současně s lidmi z prezidentova okolí. Sobotka by totiž rád dovládnul do podzimních voleb v menšinovém kabinetu s KDU-ČSL. Zeman ale na to ještě nekývnul.

Půl roku před volbami se Bohuslav Sobotka odhodlal ke kroku, který mu někteří jeho spolupracovníci radili už dávno: zbav se Andreje Babiše ve vládě.

“Sobotka už vyslyšel hlasy, že když Babiše odvolá, připraví ho o pravidelný přístup do médií, který měl zaručený díky funkci ministra. Získá kontrolu nad ministerstvem financí a hlavně: nikdo už nebude moci říkat, že kryje Babišovy podivné praktiky z minula i současnosti,” popsal premiérovu motivaci jeden z jeho spolupracovníků.

Kontext

» Obchodoval s Babišem, skončil v dluzích a pak se zastřelil
» Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod
»Sedlák versus Agrofert. Policie prověří starý obchod
» Babišův audit ministra neočistil. Naopak. Kde vzal na Agrofert?

Sobotka položil variantu Babišova odchodu z vlády na stůl už před pár týdny na zasedání grémia ČSSD. Vedení partaje ale nemá na takový postup jednotný názor. Příznivci tvrdého postupu, za nímž mnozí spatřují hlavně Sobotkova šéfporadce Vladimíra Špidlu, jsou nicméně v mírné převaze.

Lídr socialistů má podle zjištění Neovlivní.cz plán, že v případě Babišova odvolání a následného odchodu dalších ministrů za ANO z kabinetu, dovládne do řádných voleb společně s KDU-ČSL v menšinové vládě. S lidovci už tuto variantu projednal, stejně jako s opozicí ve Sněmovně, která mu podle zdrojů z ČSSD přislíbila, že takovou vládu podrží.

Se Sobotkovým plánem ale ještě může zamíchat prezident Miloš Zeman, k němuž se také Andrej Babiš obratem na příští středu objednal. Sobotkovi lidé proto jednají se Zemanovými blízkými – především s klíčovou postavou Hradu Martinem Nejedlým – aby prezidenta přesvědčili, že nemá Sobotkovi házet klacky pod nohy. Podle informací redakce ale zatím premiér Zemanovo požehnání nedostal.

“Zeman totiž vidí za roh a ví, že když teď půjde proti Babišovi, významně si tím může snížit šance na své znovuzvolení. Babiš totiž může jako odvetu postavit svého prezidentského kandidáta,” uvedl zdroj z vedení ČSSD obeznámený se stavem vyjednávání.

Sám Miloš Zeman veřejně neřekl, jak se zachová, pokud mu Sobotka přinese návrh na Babišovo odvolání. Podotkl jen, že by to považoval za krajně neobvyklé. “Pozval bych si pana premiéra a zeptal bych se ho, zda má cenu odvolávat jakéhokoli ministra půl roku před volbami. Je to velmi absurdní a velmi neobvyklé,” prohlásil ve čtvrtečním pořadu televize Barrandov.

Ačkoli se Andrej Babiš snaží navenek tvářit, že případné odvolání z vlády vlastně vítá, protože mu uvolní ruce pro předvolební kampaň, ve skutečnosti jej Sobotkův plán rozlítil. “Věděli jsme to od minulého týdne, že se to chystá. Socani jsou zoufalí z volebních preferencí a dělají, co můžou, aby Babiše zastavili. Sobotka si pak sedne na finance a je jasné, jak si pokryje kauzu OKD, kterou tenhle resort řeší,” uvedl spolupracovník lídra hnutí ANO s odkazem na slabé místo premiéra, kterým je privatizace dolů OKD.

Miliardáře nejvíc popudilo, že po něm Sobotka chce, aby doložil, jak nabyl svůj majetek. Podobné dotazy jej podle jeho okolí ze strany premiéra, který nikdy v byznyse nepůsobil, urážejí. “Nic víc už vysvětlovat nehodlá, udělal víc, než všichni ostatní a pořád to nestačí,” dodal již citovaný zdroj z Chodova.

Zda-li Bohuslav Sobotka svůj plán na odstavení Andreje Babiše uskuteční, bude jasné příští týden.  Včera zopakoval, že do té doby má Babiš čas, aby své kauzy a pochybnosti ohledně majetku vyjasnil.