Jak si ruské klany rozdělily moc, díl II.

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o výměně náměstků na ministerstvu obrany a o tom, jak chce Vladimir Putin vylepšit válečnou ekonomiku.

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal hned čtyři náměstky ministra obrany a nahradil je „blízkým příbuzným“, synem bývalého ruského premiéra a ekonoma 17. června v rámci probíhající čistky úředníků na ruském ministerstvu obrany (MO).


Foto: Shutterstock.com

Potvrdily se tak změny, které jsem popisoval v textu Nová ruská vláda: Jak si klany rozdělily moc.

Putin odvolal náměstky ministra obrany Nikolaje Pankova, Ruslana Calikova, Tatianu Ševcovovou a generála Pavla Popova (bývalý velitel 58.armády a podporovatel Prigožina ) a nahradil je náměstky ministrů obrany Annou Civileovou a Pavlem Fradkovem a prvním náměstkem ministra obrany Leonidem Gorninem. 

Civileová je Putinova sestřenice a manželka nedávno jmenovaného ministra energetiky Sergeje Civileova a předsedkyně Kremlem iniciované nadace „Obránci vlasti“. Civileová byla také dříve součástí Rady pro otázky správy v sociální sféře pod ruskou vládou v roce 2019.  Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Civileová bude dohlížet na sociální a bytovou podporu ruských ozbrojených sil.


ČTĚTE TAKÉPrudce nakažlivý putinismus. Proč neumíme bojovat s propagandou Kremlu


Další nový náměstek ministra obrany  Fradkov je syn bývalého ruského premiéra a nejdéle sloužícího ředitele ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) Michaila Fradkova. Pavel Fradkov působil od roku 2021 jako první náměstek prezidentské administrativy, zástupce vedoucího Federální agentury pro správu státního majetku a v letech 2012 až 2015 a v letech 2005 až 2012 na odboru panevropské spolupráce ruského ministerstva zahraničních věcí. Fradkovův bratr Pjotr Fradkov je předsedou ruské státní Promsvajazbank a nedávno se setkal s guvernérkou proruské moldavské autonomní oblasti Gagauzia Jevgenií Guculovou, která je spřízněná s Kremlem. Je dost pravděpodobně součástí snahy Kremlu destabilizovat Moldavsko, tak jak jsem již psal (Guculová požaduje peníze pro důchodce, aby získala voličskou základnu cca 25 mio USD). 

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Fradkov bude dohlížet na záležitosti týkající se správy majetku, půdních zdrojů, výstavby zařízení ministerstva obrany a národního hospodářství. Gornin působil jako první náměstek ministra financí od května 2018, náměstek ministra financí od roku 2012 do roku 2018 a ministr financí a daňové politiky Novosibirské oblasti od roku 2010 do roku 2011. Ruské ministerstvo obrany upřesnilo, že Gornin bude bude odpovědný za rozpočtovou politiku MO a bude dohlížet na finanční podporu ruských ozbrojených sil.  Gornin bude také pracovat na zvýšení transparentnosti finančních toků a zajištění efektivního vynakládání rozpočtových prostředků. Putin také podepsal 17. června návrh zákona, který zvýšil počet pozic ruského náměstka ministra obrany z 11 na 12.

Jmenování Civileové, Fradkova a Gornina podporuje Putinovo nedávné úsilí představit své příbuzné a děti dalších vysokých ruských úředníků ruské veřejnosti a dosadit ekonomické poradce do MO, aby se zlepšila válečná ekonomika. Jak Civileová, tak Fradkov se údajně 6. a 7. června účastnili Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF) spolu s Putinovými dcerami a dětmi dalších vysokých úředníků.

Putin se pokusil představit své děti a děti úředníků v jeho úzkém kruhu vůči veřejnosti, pravděpodobně jim nastaví podmínky, aby nakonec převzaly významné a mocné role v ruské vládě. Civileová se také 1. června setkala s Putinem, aby projednala státní finanční podporu pro bojovníky, kteří bojovali na Ukrajině jako součást soukromých vojenských společností (PMC).

Všechna tato jmenování naznačují, že Putin upřednostňuje jmenování úředníků, které považuje za loajální k režimu a ekonomům s cílem zlepšit ruskou obrannou průmyslovou základnu (DIB). Putin se také možná pokouší vychovat možné nástupce svého režimu ze skupiny svých dětí a příbuzných a dětí jiných vysokých úředníků.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email