© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Není to ani čtvrt roku, co dala ČSSD svému předsedovi a premiérovi silný mandát, aby stranu vedl do klíčových sněmovních voleb. Bohuslav Sobotka tehdy říkal, že je chce vyhrát. A také – že musí vyhrát nad blbou náladou v partaji. “Vyhrát musím nad určitými až sebevražednými tendencemi, které se občas v sociální demokracii objevují. ČSSD má tendence vraždit své předsedy vlád,” říkal v březnu. Nevyhrál.
Bohuslav Sobotka přestal být dnešním dnem po šesti letech předsedou sociální demokracie. A není už ani volebním lídrem.
Riskantní krok, který ve středu oznámil a jehož smyslem je dát ČSSD novou dynamiku, znamená, že se do čela strany postavil místopředseda Milan Chovanec. A dále, že pokud taktika zafunguje a ČSSD zázračně u voličů zaboduje, pro pověření sestavit vládu si půjde nový volební lídr Lubomír Zaorálek.
Jde o reakci na soustavně klesající preference ČSSD. Některé průzkumy z posledních týdnů straně dávaly jen málo nad deset procent. Jenže to samo o sobě by nestačilo. Sobotka se už v minulosti mnohokrát projevil jako politik, který z bojiště neutíká – viz třeba Lánský puč nebo čerstvější souboj o Babiše na financích. V první řadě jde totiž o reakci na nedůvěru vlastních lidí umocněnou krizí v osobním životě.
“Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy,” napsal i sám Sobotka ve včerejším prohlášení.
Tlak zevnitř strany, aby to sucharský premiér zabalil a pustil ke kormidlu někoho lidovější, byl v posledních dnech enormní. Nejprve se ozývali tradiční Sobotkovi kritici, pak se přidaly regiony – slyšet byl zejména Jihočeský kraj, kterému vedení strany vyškrtlo z kandidátky bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. (Z funkce odstoupil kvůli nejasnostem, jak financoval svou chatu na Lipně ».) Přidalo se Ústí, Ostrava, střední Čechy. A samozřejmě velký problém měl Sobotka v Praze, kde místní buňka odmítla postavit do čela kandidátky ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a dala přednost matadorovi pražské komunální politiky Petru Dolínkovi. Že nejde o detail, ilustruje tento Ludvíkův výrok z rozhovoru pro Lidové noviny: “Pan premiér mi na to řekl, že teď samozřejmě vyvstává problém, jak prezentovat zdravotnický program ČSSD. To teď bude velká potíž.” Logicky, strana ukázala, že vlastní ministr zdravotnictví nemá podporu.
K tématu |
» Zevrubná zpráva o vládní sebedestrukci |
» ČSSD opouští další poslanec. Už to není strana pro mě, říká |
» Policie chystá obvinění v kauze OKD, jde o Sobotkovo slabé místo |
V posledních dnech už víru v Sobotkovu šťastnou hvězdu nepředstírali – mimo záznam – ani jeho největší zastánci. A začal se hledat “buldozer”. Lepší rétor, někdo, kdo by víc drnkal na emoce. Někdo po vzoru Jiřího Paroubka, který přišel a stranu těžce zasaženou bytovou aférou zesnulého premiéra Stanislava Grosse rychle postavil na nohy. Z očekávaného debaklu bylo v roce 2006 těsné druhé místo, Paroubkova ČSSD skončila pouhá tři procenta za ODS.
“Vláda objektivně má výsledky. Ale musíte tomu dát i ty emoce. A to se nám nedaří,” uvedl pro Seznam Zprávy třeba poslanec Štěpán Stupčuk. “Neumíme oslovit emotivní složku voliče. Měli bychom se víc zaměřit na práci s pocity voliče.”
A podobné argumenty volil na Seznamu i poslanec Jiří Koskuba. Mimochode muž, který nedávno avizoval odchod z ČSSD s tím, že strana pod současným vedením není v dobré kondici a kráčí k volební porážce. “Mně je pana předsedy až líto. To, že vydrží chodit na všechny ty schůze a prakticky nebýt doma, je sice chvályhodné, ale důležité je, jak se práce partaje pak prodá navenek. A bohužel, on je typem člověka, který veřejnost – ve vší úctě – neoslovuje.”
Úkol budit emoce by obě “nové tváře”, tedy jak ministr vnitra, tak ministr zahraničí, mohly naplnit. Zaorálek platí za schopného rétora, Chovanec je pak tím, kdo zjevně bude hrát na populističtější nótu. Připomeňme, že kvůli jeho výrokům o nebezpečných migrantech si na něj už stěžovaly nevládní organizace. V posledních měsících pak bojuje proti omezení držení a užití zbraní s poukazem na to, že Češi musejí mít možnost případné teroristy postřílet. Od obou se dá čekat výraznější úklon doleva: Sobotkova ekologická témata, stejně jako internetová agenda, kterými cílil na mladé a středové voliče, sice straně přihrála “lajky” na sociálních sítích, tradiční voliče ČSSD však zjevně míjela.
Času na získání podpory nemají Zaorálek s Chovancem mnoho. Do letní “politické” pauzy zbývají dva týdny, reálně zapracovat na voličích budou moci až v září. K tomu budou muset přestavět připravenou kampaň (podrobnosti o strůjcích kampaně ČSSD zde »). Dost možná bez volebního manažera Jana Birkeho. Ten podle informací Seznamu avizoval, že v případě, že Sobotka skončí, nechce kampaň vést.
Otázkou zůstává, nakolik bude trojvládí v ČSSD – premiér-předseda strany-volební lídr – pro voliče srozumitelné. Zda pochopí, proč strana odstřelila v podstatě úspěšného politika. Sobotka bude historicky teprve třetím premiérem, který ve funkci přežije celé funkční období.